Zlato představuje bezpečné a hodnotné aktivum v nejistých časech. Své o tom ví jak ve venezuelském El Doradu, kde s ním platí za vodu a další běžné nákupy, tak v centrálních bankách po celém světě. Například Česká národní banka má aktuálně ve svých rezervách přes 60 tun zlata, což je nejvíce v její dosavadní historii.
O bájném El Doradu už snilo nepřeberné množství nadšenců, kteří toužili zbohatnout. Mělo se jednat o město u smyšleného jezera Parime, kde ze sebe podle legend tamní indiánští náčelníci smývali zlatý prach, jímž byli rituálně posypáni. Akt měl symbolizovat enormní výskyt tohoto drahého kovu v okolí – bylo ho prý tolik, že se mohl vyhazovat do větru.
Stejnojmenné městečko v současnosti najdete na východě Venezuely. Místní obyvatelé s sebou nosí do obchodů místo peněz či platebních karet zrnka zlata, která u prodavačů slouží jako platidlo pro každodenní nákupy. Toto městečko sice nese název po bájném městě nezměrného bohatství, většina jeho obyvatel ale žije v chudobě.
"Zlato je požehnáním, které nám dovoluje si koupit, co chceme, ale je zapotřebí tvrdé práce,"
citovala osmačtyřicetiletého José Tobiase Tranquiniho, jenž se těžbou zlata zabývá, Česká tisková kancelář. Za gram zlatého prachu v obchodě prý vyplácí 80 až 100 dolarů, což je v přepočtu 1850 až 2300 korun. Jak ale Tranquini vysvětluje, zlato není zcela stabilní zdroj příjmů.
„Jeden den v dole může být bez výdělku. Někteří šťastlivci najdou až kilo, ale já jsem tu už dlouho a takové štěstí jsem ještě neměl,"
uvádí.
Důvodem, proč většina tamních obyvatel drahý kov neprodává ve směnárnách, kterých jsou ve městě desítky, je fakt, že venezuelská měna za poslední rok ztratila až polovinu své hodnoty. Naopak zlato na hodnotě neztrácí.
Obyvatelé El Dorada mají jen omezený přístup k bankovním službám. Zlato by mohli prodat ve směnárnách, kterých jsou ve městě desítky. Většina obyvatel to ale nedělá. Na rozdíl od venezuelské měny, která za poslední rok ztratila polovinu své hodnoty, zlato na hodnotě neztrácí.
El Dorado, jež má téměř 5 tisíc obyvatel, leží v oblasti s velkým nerostným bohatství, kde je nelegální těžba všudypřítomná. A všudypřítomné jsou i zločinecké gangy a guerillové skupiny, které vybírají výpalné nebo nelegální těžbu rovnou organizují. Jen mezi roky 2016 až 2020 zde údajně zemřelo při masakrech přes 200 lidí.
Cesty z El Dorada do správního střediska Tumerema lemuje mnoho mlýnů, které zpracovávají písek, aby zachytily částice zlata. Pro zpracování jedné tuny písku jsou zapotřebí čtyři hodiny. Výsledkem je zhruba jeden gram zlata za den práce.
"Používáme ho pro nákup jídla a toho, co je zapotřebí pro mlýn,"
řekl jeden z pracovníků.
O tom, že zlato patří k aktivům, které na hodnotě rozhodně neztrácí, ví samozřejmě také lidé, co se pohybují ve finančnictví.
Za poslední tři roky ho do svých rezerv centrální banky celosvětově přidaly přes tisíc tun. Za uvedenou dobu se ve srovnání s průměrem za období roků 2010 až 2021 zvýšily více než dvojnásobným tempem.
A podle nového průzkumu Světové rady pro zlato to bude za letošek ještě více. Rekordních 43 procent účastníků průzkumu odhadlo, že se zásoby zlata drženého přímo jejich institucí zvýší. Ani jeden z nich si nemyslí, že by zásoba zlata v držení vlastní měnové autority poklesla.
Centrální banky nakupují zlato proto, aby diverzifikovaly své rezervy, které typicky tvoří zejména dolarová, případně eurová aktiva. Česká národní banka pořizuje zlato od roku 2023 s tím, že aktuálně drží přes 64 tun. To je nejvíce v její dosavadní historii. Zlato, které má v rezervách, není všechno fyzicky uloženo v jejích budovách, tam se nachází jen jeho část. Většina je v zahraničí, například v trezorech britské centrální banky.
Česká národní banka tvrdí, že její analýzy ukázaly, že pokud bude ve svých devizových rezervách držet přibližně 100 tun zlata, sníží se volatilita jejího hospodářského výsledku. V praxi to znamená, že hospodářský výsledek bude méně náchylný vůči rychlým změnám či výkyvům na finančních trzích.
Druhý důvod, proč centrální zlato drží, je geopolitický. Stojí za ním snaha omezit dopady politických rizik, třeba západního sankčního režimu, který vedl ke zmrazení významné části ruských devizových rezerv poté, co se Putinův režim rozhodl k okupaci svého západního souseda.
Zlato se vyplatí držet jak drobným střadatelům, tak velkým bankovním institucím. Platí to zejména v nejisté době, kdy narážíme na spoustu různých rizik.
Zdroje: autorský text, ČNB, ČTK, AFP, Wikipedia, Investicniweb.cz