Top hledané
Výsledky (0)
Cena nevěsty je stále široce praktikována a zůstává klíčovou součástí mnoha afrických svatebních tradic. V minulosti byla cena za nevěstu zárukou sexuální věrnosti a předmanželského ženského panenství. Byl to také způsob, jak mohl ženich ukázat, že je dobrým živitelem rodiny, který se o nevěstu dobře postará.

Beru si Konžana: Ve svatební den bez úsměvu a o svatební noci s krví na prostěradle

Kristina Valachyová
22. srpna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
14 minut
Speciální rubrika
Svatba v Kongu

Demokratická republika Kongo je druhou největší zemí Afriky. Žije zde více než 100 milionů lidí, 200 etnických skupin a mluví se téměř 250 jazyky. Jako jeden ze 17 megarozmanitých národů na světě je Kongo domovem rozsáhlých deštných pralesů, malebných národních parků a jediné volně žijící populace bonobo na světě. S tolika kulturními rozdíly jsou konžské svatby jedinečnou směsí tradičních, koloniálních a západních zvyků. Jedno je však jisté: na svatbě vás čeká spousta tance. Konžské svatby jsou známé dvěma věcmi: hudbou a oblečením.

Podle mého názoru jsou konžské svatby dost patriarchální a vyžadují velkou pozornost k detailům. Je v tom velký prvek úcty ke starším, sezení na správném místě ve správný čas a obecně dodržování pravidel. A i přes důraz kladený na dodržování tradic je na konžské svatbě stále prostor pro spoustu zábavy. Kdybych měla konžské svatby shrnout do tří slov, řekla bych, že jsou zábavné, aktivní a eklektické.

Manželství mohou uzavřít pouze lidé, kteří dosáhli věku alespoň 18 let

V Demokratické republice Kongo se každoročně uskuteční více než 100 000 sňatků a svatební obřady se v zemi konají s velkou úctou. Občanský i církevní sňatek je v zemi legální a páry se mohou svobodně rozhodnout, který z nich chtějí uzavřít. Tradiční rituály se často provádějí společně s náboženskými obřady a oba se obvykle provádějí ve stejný den. Křesťanské církevní svatby se konají ráno a často končí dopoledne. Zbytek dne je často věnován tradičním slavnostním obřadům, které mohou trvat až do pozdějších hodin dne.

Zákony Demokratické republiky Kongo stanoví, že manželství mohou uzavírat pouze manželé, kteří dosáhli věku nejméně 18 let. Dětské sňatky jsou v zemi podle zákonu o manželství zakázány. Na rozdíl od většiny ostatních zemí, kde mohou existovat výjimky pro manželé, kteří jsou mladší než stanovený věk, je Demokratická republika Kongo jiná. Manželé mladší 18 let nemohou za žádných okolností uzavřít sňatek a tento zákon skutečně omezil dětské sňatky v zemi.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Svatební rituály v Kongu jsou hluboce zakořeněny v kultuře a tradicích různých etnických skupin, které tuto oblast obývají. Svatby v Konžské republice i v Demokratické republice Kongo jsou významnou společenskou událostí, která často trvá i několik dní. Tyto rituály spojují rodiny a komunity a symbolizují přechod do nové fáze života.

Stručná historie konžských svatebních tradic

Stejně jako mnoho zemí v Africe byla i tato země, nyní známá jako Demokratická republika Kongo (DRC), a menší Konžská republika, která se nachází na jejím severozápadě, navždy změněny tragickou historií zotročování a kolonizace. Dnes si Konžané osvojili tradiční zvyky domorodých etnických kmenů spolu s novějšími koloniálními zvyky ovlivněnými francouzskou a belgickou nadvládou. V posledních několika generacích (zhruba od 90. let 20. století) se západní "bílá svatba" stává stále populárnější a mnoho konžských a konžsko-amerických svateb vypadá jako ty ve Spojených státech.

Konžské předsvatební tradice

Konžské svatební oblečení

Oblečení je na konžských svatbách důležitá věc – jak pro pár, tak pro hosty. Formální konžský oděv je často mimořádně zdobený nebo honosný. Hosté na konžských svatbách mají tendenci se oblékat mnohem formálněji než na jiných svatbách. Snoubenci, jejich rodiče a svatební hosté budou během noci často oblečeni do různých šatů. Lidé se na hostině převlékají do honosnějších šatů. Často to vypadá jako divadlo.

Nevěsta a ženich často nosí tradiční oděv, který bývá vyroben z barevných látek, jako je kitenge nebo pagne. Ženich nosí tradiční oděv, jako je Abacost nebo jiné tuniky, často doplněné čepicí nebo tradičními doplňky.

Liputa v konžské kultuře označuje specifický způsob vázání látky kolem těla, který je oblíbený zejména mezi ženami. Tento styl oblékání zahrnuje omotání barevné látky, často nazývané pagne nebo kitenge, kolem těla, což umožňuje látku volně přehodit přes ramena, boky nebo jiné části těla. Liputa není jen způsob oblékání, ale také vyjádření kulturní identity a společenského postavení. Použití látek se zářivými vzory a barvami je často spojováno s oslavami, svatbami a dalšími důležitými společenskými událostmi.

Pro mnoho lidí v Kongu je liputa víc než jen móda – je to způsob, jak vyjádřit příslušnost k národu, tradici a kultuře. V poslední době si konžské ženy přestaly svazovat vlasy turbanem a nyní si raději nechávají vlasy rozpuštěné. Halenka má obvykle výšivku s barevnými nitěmi a ozdobnými korálky kolem krku. Výstřih je vždy větší, takže se hlava snadno vejde přes halenku. Knoflíky se tradičně nepoužívají, i když je lze někdy použít k ozdobení halenky. Liputa je vyrobena ze 100% bavlny.y.

Lobola (věno)

V Kongu se tradičnímu věnu říká "dot" nebo "lobola". Tento termín se používá v mnoha částech subsaharské Afriky, včetně Demokratické republiky Kongo a Konžské republiky, k označení darů nebo plateb, které rodina ženicha dává rodině nevěsty jako součást manželského svazku.

Věno má hluboký kulturní význam a jeho hodnota a forma se mohou lišit v závislosti na regionu, etnické skupině a sociálním postavení. Často se jedná o kombinaci hotovosti, hospodářských zvířat, jídla, oblečení a dalších položek, které mají symbolický význam. Proces vyjednávání o věnu je důležitou součástí svatebního obřadu a může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců. V některých případech může být věno považováno za důkaz ženichovy serióznosti a oddanosti nevěstě a její rodině.

Tradice konžského svatebního obřadu

Po úspěšném vyjednávání následuje tradiční svatební obřad, jehož součástí mohou být různé rituály, jako je požehnání snoubencům staršími členy rodiny, výměna dárků, zpěv nebo tanec. Obřad se často koná v domě nevěsty nebo na jiném významném místě. Během obřadu mohou být přítomny tradiční hudební nástroje, jako jsou bubny a zpěv, což dodá události slavnostní charakter.

Kromě tradičního obřadu může svatba zahrnovat také náboženský obřad v kostele, pokud jsou oba snoubenci křesťané. Tento obřad se může konat před nebo po tradičním svatebním obřadu. Některé páry také podstupují civilní obřad, aby jejich manželství bylo oficiálně uznáno státem.

A ještě jedna zajímavost.

Bez úsměvu ve svatební den. Co tím myslím? Zatímco většina novomanželů překypuje vzrušením a očekáváním, konžské páry potřebují udržet své štěstí na uzdě. Po celý svatební den, od obřadu až po hostinu, se tito dva nesmí usmívat. Pokud ano, znamenalo by to, že to se svatbou nemyslí vážně. Proč tomu tak je? Svatby jsou v této části Afriky považovány za promyšlenou záležitost, a abychom vše brali vážně, pár se nemůže usmívat před, během ani po obřadu. Také se nesmí usmívat na žádných fotografiích ze svatebního dne.

Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha
Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha, Praha 6

Svatební delegace

V den svatby přichází ženich do domu nevěsty s doprovodem, který zahrnuje jeho rodiče, příbuzné a také zástupce. Svého zástupce má i rodina nevěsty. Každý zástupce hovoří za rodiny, představuje přítomné hosty. Zástupcem je obvykle blízký rodinný přítel. Když ženich dorazí do domu nevěsty, bude obvykle skryta před zraky ostatních. Když ženich a jeho rodina a zástupci požádají nevěstu, aby se k nim připojila, obvykle dojde k řadě žertů a triků, při kterých nevěstina družina požádá o více peněz pro ni nebo pošle náhradu za samotnou nevěstu, například její sestru. Nakonec se k oslavě připojí i nevěsta, a to je čas na zahájení obřadu.

Výměna dárků

Když nevěsta vstoupí na večírek, rodiny projdou dárky a potvrdí, že jsou správné. Nakonec nevěsta předá svému otci obálku s penězi jako symbol přijetí. V tuto chvíli je pár považován za novomanžele.

Slavnostní sloučení rodiny

Svatba v Kongu není jen svazkem dvou lidí, ale také svazkem dvou rodin. Během obřadu se často provádějí rituály, které symbolizují spojení rodin, jako je společné jídlo nebo výměna dárků mezi rodinami.

Útěk nevěsty

V některých etnických skupinách existuje rituál, kdy nevěsta symbolicky "utíká" od svého ženicha. Musí ji najít a "dostat ji zpátky". Tento zvyk může symbolizovat přechod nevěsty z dětství do dospělosti a její novou roli ve společnosti jako manželky.

Taneční a hudební rituály

Tanec a hudba jsou klíčovými prvky svatebních oslav. Tradiční tance a písně často obsahují prvky, které vyprávějí příběh o lásce, jednotě a rodinné soudržnosti. Taneční rituály provádí samotný pár, jejich rodina nebo celá komunita.

Sdílení tradičního jídla

Během svatebního obřadu a oslav je důležitou součástí tradiční jídlo. Společné stolování připravené rodinami obou stran symbolizuje jejich jednotu a nové spojenectví. Na svatbě se podávají tradiční pokrmy, jako je grilované maso, dušené ryby, fufu (druh bramborové kaše), rýžové pokrmy, saláty, ovoce, zelenina, chléb, pečivo, makara (pikantní guláš), saka-saka (smažené banány) a chikwange (maniokové listy).

Zvláštní místo má zajímavá pochoutka. Jedná se o tzv. pondu, které se získává z listů manioku a připravuje se ve voňavé směsi česneku, cibule a papriky. Pondu je velmi výživný pokrm a je oblíbený při každodenní stravě i při zvláštních příležitostech. Je to pokrm, který je hluboce zakořeněn v konžské kultuře a je důležitou součástí kulinářského dědictví regionu.

Symbolika a rituály

Během obřadu lze provádět různé symbolické rituály, například společné pití z kalicha, které symbolizuje spojení páru, nebo různé tance a písně, které vzdávají hold předkům a ochranitelským duchům. Běžné je také sdílení nápojů s předky.

Ačkoli většina lidí v 21. století tento rituál praktikuje jen zřídka, mnoho lidí je s tímto rituálem stále velmi dobře obeznámeno. Dát si skleničku se svými předky je projevem úcty. Například na tradiční konžské svatbě vezme otec nebo dědeček nevěsty tradiční pivo známé jako "cham-cham" a nalije ho na zem. Jedná se o způsob, jak se o nápoj podělit s předky, aby jej mohli oslavit společně s rodinou. Říká se také, že tím projevujete úctu svým předkům, takže na vás budou na druhé straně dávat pozor.

Konžské tradice po obřadu a recepci

Projevy

Proslovy jsou velkou součástí každé konžské svatby. Očekávejte, že uslyšíte projevy rodičů páru, zástupců jejich rodiny, družičky, svědka a dalších svatebních hostů. Řeč otce nevěsty je vždy "nutností".

Tančení

Další důležitou součástí konžské svatby je tanec – nejen během hostiny, ale po celý den. Nebyla by to konžská párty, pokud nevěnujete dostatek času tanci. Pokud jste tančili méně než dobré tři hodiny, tak jste podle jejich tradic selhali. Součástí tance je volný tanec a choreografické pohyby. Mnoho písní, které se hrají na konžské svatbě, má ze své podstaty vlastní choreografii. Kromě toho se svatebčané a další hosté často rozhodnou vytvořit si vlastní choreografické tance, které předvádějí.

Svatební noc a její rituály

V některých komunitách jsou se svatební nocí spojeny zvláštní rituály. Například starší členové mohou provést obřad, aby zajistili plodnost páru.

Jedná se o starobylý rituál, který se stále praktikuje v Demokratické republice Kongo. O svatební noci manželka čeká na svého manžela na manželské posteli, aby mohli mít pohlavní styk. Předpokládá se, že během sexuální aktivity musí být krev, aby se potvrdilo, že manželka byla před svatbou panna. V případech, kdy krev není vidět, by manželka zesměšnila svou rodinu, a to se nepovažuje za dobrý způsob, jak začít manželství.

Rodinní příslušníci obvykle přicházejí do domu novomanželů den po svatebním obřadu, aby se ujistili, že vše proběhlo v pořádku a manželka byla panna.

Život po svatbě

Házení mléčných zubů dítěte na střechu

Jak dítě roste, ztrácí mléčné zuby, aby mohly začít růst trvalé zuby. To není pro nikoho nic nového a ve většině zemí se zub dává pod polštář, aby si ho zoubková víla mohla v noci vzít. Ale když dítě v Kongu ztratí mléčný zub, rodiče ho vezmou a hodí na střechu. Tento zvyk se praktikuje proto, aby zuby dítěte mohly znovu správně růst.

Nákup potravin doma

Toto není odkaz na online nakupování potravin na webových stránkách vašeho oblíbeného obchodu.

V Kongu si mnoho žen osvojilo zvyk nakupovat doma, doslova před domem. Není potřeba připojení Wi-Fi ani nic jiného. Stačí si vzít židli a sednout si na předzahrádku.

Brzy se po čtvrtích objeví několik pouličních prodejců, kteří prodávají potraviny, jako je čerstvá zelenina, ovoce a téměř cokoli, co byste si chtěli přidat do jídla. Prodejci chodí kolem a křičí. Tento způsob nakupování preferuje mnoho lidí.

Holení hlavy vdovy

Pokud ženě zemře manžel, bude si muset oholit všechny vlasy. Tento zvyk se praktikuje u většiny kmenů v Kongu.

Rodina zesnulého manžela oholí vdově vlasy, protože se věří, že po smrti jejího manžela může jeho duch zůstat ve vlasech manželky. Pokud si neoholí vlasy, může to přinést smůlu, nemoc a možná i smrt. Také, pokud si vdova neoholí vlasy, je to známka neúcty ke svým příbuzným. Tento zvyk se praktikuje ve většině, ale ne ve všech kmenech. U jiných kmenů si vdova může vlasy ponechat, ale nesmí si je prodlužovat nebo barvit. To není povoleno, protože by měla vzdát úctu svému zesnulému manželovi a jeho rodině a ukázat lidem, že drží svůj zármutek. Tento proces může trvat až šest měsíců a u některých kmenů i rok.

Tření hlav místo podání rukou

Přestože je potřesení rukou stále velmi oblíbeným způsobem pozdravu, v Kongu není tak běžné. Když se dva muži potkají v Kongu, mohou se pozdravit jednoduše tím, že si vedle sebe promnou hlavu. Tuto formu pozdravu vykonávají pouze muži určitého etnického původu. Ženám je tento pozdrav zakázán.

Manželství osob stejného pohlaví a polygamní manželství

Manželství mezi dvěma osobami stejného pohlaví je v Demokratické republice Kongo nezákonné. Sexuální aktivity osob stejného pohlaví jsou v zemi povoleny pro muže i ženy. Svazky, partnerství a manželství mezi páry stejného pohlaví však nejsou povoleny. Přestože je v Kongu legální být gayem, stále zde existuje mnoho diskriminace a tito manželé nemají práva a výhody manželství.

V Demokratické republice Kongo jsou polygamní sňatky zakázány. Stále však existuje malé procento lidí, kteří o tomto typu manželství uvažují. Většina párů, které praktikují polygamii, žije ve venkovských oblastech a procento lidí, kteří se zapojují do tohoto typu manželství, je poměrně nízké. Je nezákonné, aby muž nebo žena měli v daném okamžiku více než jednoho manžela. Žena, která se nedávno rozvedla, musí dodržet čekací lhůtu 300 dnů, než bude moci uzavřít novou manželskou smlouvu. Muž se může oženit s více ženami, aniž by čelil právním důsledkům. Žena však musí dát svůj souhlas předtím, než muž přistoupí ke sňatku s jinými manželkami. Na začátku manželství musí žena souhlasit s tím, že jí vyhovuje, když se její manžel ožení i s jinými ženami. Pokud svému manželovi nedá svolení, aby se oženil s více než jednou ženou, zákony této země mu to nedovolí.

Páry, které chtějí uzavřít sňatek, musí předložit dva svědky. Dětské sňatky jsou nezákonné a každý rodič, který své dítě donutí ke sňatku, může být odsouzen k trestu odnětí svobody až na 12 let a je vystaven pokutě. Cizinci se musí ujistit, že jsou schopni uzavřít sňatek ve své domovské zemi, než budou moci uzavřít sňatek v Demokratické republice Kongo. Manželství není povoleno mezi lidmi, kteří mají přímý příbuzenský vztah.

Muži a ženy nemají v Demokratické republice Kongo stejná práva v manželství

Ženy jsou často vnímány jako méněcenné vůči mužům. Pár má právo podat návrh na rozvod, pokud manželství již nefunguje. Mnoho žen však tohoto práva nevyužívá, protože společnost rozvod odmítá. Mnoho žen uvízlo v nucených sňatcích, protože odmítají uplatnit své právo opustit takové manželství na základě sociálního stigmatu, které by zažily.

Páry mají právo vychovávat své děti v souladu se svým vlastním morálním a sociálním přesvědčením. Manželé mají stejná dědická práva v případě smrti jednoho z manželů, avšak ženy se často potýkají s diskriminací, pokud jde o dědické případy. Páry v Demokratické republice Kongo nemají stejné právo na kariérní ambice nebo cíle. Ženám je toto právo často odepřeno, protože musí vždy dostat povolení od svého manžela, např na cestování, přístup ke zdravotní péči nebo plánování rodičovství.

Muži mají právo se aktivně účastnit společenských aktivit, zatímco manželky toto právo nemají. Očekává se, že budou v domácnosti. I když moderní rodiny změnily narativ, mnoho starších rodin stále praktikuje tuto nerovnost.

Pár je zodpovědný za potřeby rodiny

Domácí povinnosti a zodpovědnosti leží na bedrech manžela a manželky. Pár je zodpovědný za všechny potřeby rodiny. Manžel je považován za hlavu domácnosti, zatímco od ženy se očekává, že převezme roli matky a bude se starat i o svého manžela. Role páru jsou založeny na stereotypních genderových rolích, kdy žena je povinna vždy naslouchat svému manželovi a manžel je vnímán jako opatrovník manželky.

Manžel má v domácnosti poslední slovo. Jeho rozhodnutí nelze zpochybnit. Manželé mají povinnost zajistit blaho rodiny a dětí. Mají povinnost poskytnout dětem náležité vzdělání, aby se z nich stali poctiví občané země. Manžel je odpovědný za poskytování výživného na manželku a děti, zatímco žena je povinná být vždy k dispozici. Děti mají také povinnost starat se o své rodiče, když jsou staří a finančně schopní.

Tyto tradice odrážejí význam komunity, rodiny a kulturních hodnot při konžském svatebním obřadu. Svatby v Kongu jsou hluboce zakořeněny v místních zvycích a jsou důležitým okamžikem pro to, aby se obě rodiny tímto způsobem sblížily.

Zdroj: autorský text, Theknot.com, Marryonchain.com, Wedbuddy.com, Theculturetrip.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze