Top hledané
Výsledky (0)
Tento slavný architekt 1. poloviny 20. století se za svůj krátký život nesmazatelně podepsal na luxusní tváři Prahy. Jeho myšlenky jsou uloženy v samostatných realizacích, v jeho tezích o architektuře, publikační činnosti nebo urbanistického řešení Prahy.

Čeští architekti: Antonín Engel a jeho urbanistický přínos Praze

Mgr. Jana Höger
14. 10. 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
A. Engel - zdymadlo a vodní elektrárna v Poděbradech

Po studiích se vrhl na vlastní tvorbu s vervou jemu vlastní. Kromě toho se stal profesorem a zakládá ústav stavby měst na Vysoké škole architektury při ČVUT v Praze, kde byl v roce 1939-40 rektorem.  

Jeho umělecký přínos Praze

Za projekt ideální úpravy Letenské pláně si vysloužil římskou cenu a studijní pobyt v Itálii. Z této cesty si odnáší fascinaci renesancí, která ho provází po celý život. K historizujícím slohům se stále vrací, nenechá na svém architektonickém rukopisu ulpívat moderní směry 20. století, secesi, funkcionalismus.

Do povědomí všech Pražanů se zapsal díky luxusním velkolepým dílům, jako je vodárna a filtrační stanice v Praze-Podolí. Jedná se o zajímavou novoklasicistní budovu s 45 metry vysokou vodárenskou věží a důvtipnou sochařskou výzdobou v průčelí věže. Sochy alegorizují Vltavu a její přítoky. Její světlost vytváří dojem luxusu a křehkosti, i když se jedná o monumentální komplex.

Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany
Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany, Praha 4

Technickým budovám se věnoval i na dále – Zdymadlo a vodárna v Poděbradech, budova Ministerstva železnic (dnes Ministerstva dopravy), budova Vysoké školy chemicko – technologického inženýrství. Jeho přínos Praze je nezvratný. Svým konzervatismem sice nenahrával přicházející moderní době, ale kdo navštívil luxusní koncertní sál v Rudolfinu, musí jen žasnout. Právě Antonín Engel jej předělal ze sněmovny na toto luxusní hudební místo.

Urbanistická řešení

Slavní umělci za sebou nechávají znatelné stopy obdivované mnohými diváky. Ale jak obdivovat něco, co lze zhodnotit jen z ptačí perspektivy? Regulární plán z Poděbrad, urbanistický projekt Vítězného náměstí v Praze 6 či generální projekt budov ČVUT. To je jen slabý výčet toho, v čem Engel vynikal. Technologicky propracované návrhy a jejich kvalita je bezesporná.

Hold české architektuře 1. poloviny 20. století je tedy na místě.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Pohled z výšky. Je na něm něco magického, co rozvibruje duši člověka, naplní ho údivem i okouzlením. Některým se podlamují kolena, jiní s adrenalinem v krvi pociťují euforii. Prožitky každého z nás jsou různé, stejně jako nejvyšší budovy světa.

Světové mrakodrapy: Výhled na Londýn z The Shard

Mgr. Jana Höger
20. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
The Shrad a Tower Bridge

Luxusní stavba The Shard

Londýnský mrakodrap The Shard neboli Shard of Glass z mysli geniálního architekta, Itala Renza Piana, se stal se svými 310 metry čtvrtou nejvyšší budovou Evropy. Stojí na místě již neexistující budovy, která byla kvůli nevyhovujícímu stavu zbourána. Hlavním investorem a majitelem s 95% podílem je emirát Katar, který vynaložil 450 miliónu liber na její stavbu.

Název budovy se odráží v geometrii stavby, protože ta opravdu připomíná skleněný střep ve své ostrosti. Jiným připomíná slánku. Je však jisté, že se nadobro pozměnil panoramatický pohled na řeku Temži. Luxusní mrakodrap pokrytý v celé své délce i šířce skleněnými panely o rozloze 56 tisíc metrů čtverečních.  

Rozvržení slavné stavby

Budova má 72 obytných luxusních prostor, 15 dalších pater tvoří skleněnou nástavbu. V prvních 28 patrech se nacházejí kanceláře pro 7 tisíc lidí a podle architekta mají spodní vrstvy splynout s okolím, směrem vzhůru se pak má stavba rozplynout. V následujících patrech najdeme 2 podlaží restaurací, hotel Shangri – La, ve 12 patrech pak soukromé byty a vyhlídkové prostory pro širokou veřejnost.

Autorova inspirace luxusem

Ta pochází z obrazů italského malíře Canaletta z 18. století, kdy Londýn můžeme popsat jako placku s vyčnívajícími špičkami kostelních věží. Stejně ostře k nebi směřuje i špička budovy The Shard. Samotný tvar a umístění vedle historické stavby Tower Bridge, se staly terčem kritiky ze strany veřejnosti i britské královské rodiny. Princ Charles se o stavbě vyjádřil dosti nelichotivě. Podle něho se Londýn mění v absurdní piknikový stůl. Tak či onak je to významný krok všeobecného pokroku lidstva 21. století.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 1 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 1 - 104, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
The Shard
The Shard 32 London Bridge Street London SE1 9SG
+44 0203 047 2163