Top hledané
Výsledky (0)
Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Je šance se bránit?

Co dělat, když exploduje jaderná bomba? Vylepšete své šance na přežití

Valentina Lebová
28. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Výbuch atomové bomby

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vygradoval. A svět teď s napětím sleduje, co se vlastně bude dít dál. To, co známe z doslechu z historie a o čem víme, co všechno to způsobilo, je možná hrozbou i dnes. Jak se říká: "Štěstí přeje připraveným," tak se pojďme podívat, jak bychom se měli chovat v případě, že hrozí výbuch atomové bomby.

Covid zřejmě přestal existovat a nové velení padlo do rukou konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. A svět teď neví, co vlastně čekat. I proto je dobré vědět, na co se případně máme připravit. 

Jaderná exploze rozhodně není nic, co by kdokoliv z nás chtěl zažít. Bohužel i zde platí, že je dobré vědět, co v takovém případě dělat, abychom si zachránili nejen zdravou kůži, ale hlavně, abychom přežili.  

Otevřít v galerii (3)
Hrozí světu apokalypsa?
Hrozí světu apokalypsa? Zdroj: Pixabay

Strach a fikce opředená realitou

Za studené války žili mnozí lidé ve sžírajícím strachu z jaderné apokalypsy. Nebylo to dobré pro zdraví, pro duševní ani fyzické. Dnes se jaderné děsy vracejí, jako by nestačila klimatická úzkost, strach z migrantů a další strašidla moderní doby. Ne, že by bylo dobré brát jaderné hrozby úplně na lehkou váhu, vždy je ale lepší odstup a důkladný odpočinek před tím, než se člověk začne bát. Pro duševní hygienu bývá přijatelnější, když má člověk představu, jak se v určité kritické situaci zachovat správně, aby mohl co nejvíce zlepšit své šance na přežití.

"V případě jaderného útoku je také dobré zachovat klid. Snadno se to říká a hůř dělá, ale hysterie rozhodně ničemu nepřispěje,"

řekla pro LP-Life.cz Mgr. Daniela Osádková

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Jako skvělým tipem, jak se v případě jaderné exploze zachovat, nám může posloužit Návod pro přežití jaderného útoku na město od Arii Bendixe. Ten má nabídnout pomocnou ruku v případě, že podobné situaci nedej bože budete svědkem, ale také pomoci v případě "pouhé" jaderné úzkosti. Návod vychází ze scénáře, kterého se bály celé generace Američanů i obyvatel dalších zemí na obou stranách železné opony. Nad městem, v němž žijete, se najednou rozzáří ohnivý fireball a vyroste mračný hřib, který sahá až ke hvězdám.

Lidé, kteří budou blízko epicentra, zahynou. Řada z nich se vypaří. Je to jako loterie. Ve větší vzdálenosti od místa exploze mohou lidé utrpět popáleniny třetího stupně a do vzdálenosti mnoha kilometrů může dojít k dočasnému oslepnutí kvůli intenzivní záři této ohnivé clony. Když lidé postiženého města přežijí samotný útok, tak se jejich šance podstatně zvyšují. Zároveň ale musejí čelit dlouhodobějším rizikům, především nebezpečnému jadernému spadu. Jde o částečky prachu a úlomky materiálu, který vymrštila do ovzduší jaderné exploze. Zpátky na zem se dostane asi za 15 minut. V této době se přitom může rozhodnout o životě a smrti.

Co tedy dělat v případě jaderné exploze?

Otevřít v galerii (3)
Jaderný výbuch
Jaderný výbuchZdroj: Pixabay

V případě, že jste svědkem jaderné exploze jako jeden z účastníků, je potřeba se skrčit či si lehnout na zem tváří dolů a ruce schovat pod tělo. 

Právě takovou polohu doporučuje americká agentura Centers for Disease Control and Prevention (CDC) pro okamžik exploze. V mezích možností ochrání ruce a obličej před tlakovými vlnami a žárem exploze. Když odezní běsnění tlakových vln a jste naživu, můžete se zvednout a hledat kryt.

Určitě se nedoporučuje do exploze "zírat", což je dnes vlivem sociálních sítí a nekonečné touhy všechno fotit a natáčet, poznatek hodný Nobelovy ceny. 

"Jakékoliv záření, i to běžné např. z žárovky, není pro naše oči z dlouhodobého hlediska zdravé, oči je skutečně třeba chránit alespoň tím, že je zavřeme a pevně stiskneme víčka,"

řekla pro LP-Life.cz MUDr. Dana Chovancová

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Záře exploze jaderné bomby je tak jasná, že člověka snadno oslepí, přinejmenším alespoň dočasně. Proto je dobré co nejrychleji odvrátit zrak a nedívat se tam, i kdyby vás to sebevíc lákalo. Vzdálenost, do které může jaderná exploze dočasně oslepovat, se zvětšuje se silou takové exploze. (Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention)

Pozor na obličej

Otevřít v galerii (3)
Zakrýt si obličej je základ
Zakrýt si obličej je základZdroj: Freepik

Jestliže máte po ruce šátek nebo cokoliv vhodného, čím si můžete zakrýt obličej, tak tak učiňte. Ochrání vás to před jaderným spadem, který se hrne do všech světových stran díky tlakovým vlnám spolu s dalším nebezpečným materiálem. Ten nejen, že může poranit kůži, ale může vám také znemožnit dýchání. Pokud byste byli svědky jaderného výbuchu, rozhodně nezůstávejte v autě nebo nemějte tendence se v něm schovat. Ačkoliv se mnoho z nás cítí ve svých vozech jako v atomovém krytu, odborníci varují, že běžná konstrukce automobilu neochrání posádku před jaderným spadem. Také je poměrně zbytečné snažit se odjet, když není jasné, jakým směrem se pohybuje radioaktivní spad. Může se stát, že nejlepší bude zůstat na místě. Jedinou podstatnou výhodou je možnost zajet v automobilu do podzemních garáží. Tam je obvykle dobře chráněný prostor. (Zdroj: ready.gov)

Beton jako přívětivý "kámoš"

Podle výzkumů by v případě jaderné exploze měly být z běžně dostupných míst a budov nejbezpečnější masivní betonové budovy. Nejlepší je, když taková budova nemá mnoho oken a okna nejsou velká. Plusem je také velký sklep či podzemní prostory. Bezprostředně po jaderné explozi hraje kritickou roli čas. Když se vám nepovede nalézt kvalitní betonovou budovu do 15 minut, tak je lepší si najít alespoň nějaký úkryt. V něm je pak nutné setrvat alespoň hodinu, než vyrazíte hledat bezpečnou budovu. Za tu dobu poklese úroveň záření na ulici o cca 55 procent. Pokud jste ve vícepodlažní budově, je nejlepší zdržovat se v prostředních patrech. V každém případě je ale nutné být co nejdále od oken. Tlakové vlny jaderné exploze vyrazí všechna okna do vzdálenosti řady kilometrů, opět v závislosti na síle exploze. Okenní skla se v té chvíli promění v hejno poletujících střepů a těm je dobré se bezprostředně vyhnout. (Zdroj: ready.gov)

Pozor na klimatizaci

Topení, klimatizace nebo větrání k vám mohou zanést radioaktivní spad do míst, kam by se jinak nedostal. Je lepší to nějaký čas vydržet bez čerstvého vzduchu.

Odborníci doporučují zůstat uvnitř jakéhokoliv krytu minimálně po dobu 24 hodin od jaderné exploze. Za 48 hodin po explozi poklesne venkovní úroveň záření po explozi typu Hirošima na pouhé 1 procento. Instinkt velí hledat členy rodiny a své blízké. Po jaderné explozi je ale nejbezpečnější spolehnout se na to, že všechny nejlépe ochrání úkryt.

Kdo byl v okamžiku exploze venku, tak by se měl co nejdříve osprchovat teplou vodou s dostatkem mýdla. Důležité je ale se mýt a mydlit jemně, aby přitom nedošlo k poškození kůže a zároveň věnovat péči všem oděrkám, škrábancům, a také si pořádně vypláchnout nos, uši a oční víčka. Kdo nemá sprchu, měl by použít umyvadlo, kohoutek nebo alespoň utěrku či vlhký hadřík.

Umytí hlavy šamponem je po jaderné explozi nutností. Odborníci CDC ale naléhavě varují před použitím kondicionéru. Je to jedna z kritických chyb, jimiž se můžete zabít. Kondicionéry totiž obsahují surfaktanty, které vychytají radioaktivní částice a zalepí vám je do vlasů (Zdroj: cdc.gov)

Zdroje: ready.gov, cdc.gov, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze