Top hledané
Výsledky (0)
Moderní technologie přináší do bytových projektů kvalitnější vzduch i úsporu energií

Co patří k nejžádanějším prvkům zeleného bydlení?

Radek Polák
10. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Vlastní bydlení bývá snem mnoha mladých párů

Často se mluví o tom, že snižování energetické náročnosti a důraz na zdravotní aspekty je jedním z trendů moderního bydlení. Co si pod tím můžeme představit?  Na jedné straně to může být použití přírodních a dalších nezávadných materiálů, na druhé třeba i využití nových technologií. Podívejme se na některé z nich.

Důraz na projektování se určitě vyplatí
Nastěhování je až na úplném konci
Solární panely jsou v posledních letech velmi oblíbené
Zelené střechy nedostaly své jméno náhodou

Víte, že jaké všechny jedy můžete ve svém bytě nadýchat? Vedle benzenu či toluenu je to třeba naftalen, formaldehyd nebo aceton. Tyto látky se mohou skrývat v čistících prostředcích, nábytku, čalounění, kobercích a hračkách vašich dětí. Kvůli tomu je pak v bytě vzduch, který je mnohem více znečištěný, než je tomu v případě, že byste stáli například u rušné silnice. Vzduch pak obsahuje jak oxid uhličitý, tak různé těkavé organické látky, prachové částice a někdy dokonce i plísně!

Například měření Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT a společnosti AMiT před nedávnem ukázalo, že koncentrace oxidu uhličitého v běžném bytě přes noc stoupla až na dvojnásobek hodnot, které jsou jinak pro vnitřní prostředí doporučované. Současně v něm vzrostla teplota a koncentrace karcinogenních těkavých látek. Ta se držela dokonce na úrovni, kterou experti považují za zdraví škodlivou. Maximální doporučovaná hodnota byla totiž poloviční.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

Možností, jak uvedeným problémům čelit, se nabízí více.

V prvé řadě byste si však měli pořídit čidla, jež zachycují hodnot CO2, těkavých látek nebo relativní vlhkosti, a poté zkoušet různé intervaly větrání otevřenými okny či ventilací. Pravidlem navíc zůstává, že většina domácností bez vzduchotechnického systému raději vymění čerstvý vzduch za komfort, který by otevíráním oken ztratila,“ vysvětlil pro LP-Life Jan Řežáb, majitel developerské společnosti JRD.

 

Rekuperace

Jako nejvhodnější považují odborníci systém řízeného větrání s rekuperací. Jedná se o mechanismus, kdy je čerstvý vzduch přiváděn k rekuperační jednotce z vnějšího prostředí přes prachové a případně i pilové filtry. Vzduchotechnika s pylovými filtry ze vzduchu zachytí jednotlivé hmotné částice. Z rekuperační jednotky se naopak odvádí již vychlazený a v interiéru spotřebovaný vzduch. U jednodušších rekuperačních jednotek stačí pro ovládání zmáčknout jen tlačítko Vypnutí, nebo naopak Zapnutí. U složitějších se tak děje prostřednictvím přepínání do jiného režimu. Teplota v bytě se však  díky řízenému větrání v bytě v každém případě pohybuje okolo 21 °C.

Dalším doporučovaným prvkem jsou okna s trojskly. Světlo, které jimi do místnosti proudí, má vedle tepelně-izolačních výhod pozitivní dopad i na naši fyzickou i psychickou pohodu. Reguluje naše biologické hodiny. Prostřednictvím tvorby důležitého vitamínu D zlepšuje naši koncentraci, bdělost a náladu. Vitamín D je totiž silný aktivátor imunitního systému a je proto pro lidské zdraví nezbytný.

Takové bydlení přinese i značnou úsporu nákladů na vytápění. Například roční náklady na vytápění plynem se ve zděném a nezatepleném rodinném domě s okny s dvojskly a bez řízeného větrání pohybují kolem 50 000 Kč. Nový pasivní, vzduchotěsný rodinný dům s trojskly a nuceným větráním s rekuperací tepla má oproti tomu náklady na vytápění za rok pouhých 6 000 Kč,“ shrnuje popisované benefity produktový manažer JRD Petr Valeš.

 

Proč bývá bydlení ještě také zelené?

Konstrukce jednotlivých bytů „dýchají“ i díky použitým přírodním materiálům, které omezují pravděpodobnost vzniku plísní a jiných zdraví závadných mikroorganismů omezují.  Předchází se tak například nepříjemným zánětům dýchacích cest a rakovině plic. Již při samotné přípravě staveb bytových domů je proto důležité vyhýbat se používání škváry. Ta se vyskytuje například v tvárnicích a základech staveb. Nedoporučuje se ani skelná vata, jejíž vlákna se mnohdy ve stavbách samovolně uvolňují.

Na některých projektech nového bydlení se můžeme setkat i s tzv. zelenými střechami. Jejich výhodou je, že produkují kyslík, zadržují oxid uhličitý, absorbují ze vzduchu škodliviny a filtrují částice prachu. Zabraňují rovněž přehřívání střech a redukují teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.

Zapomenout nelze ani na systém HWAT, který se stále více rozšiřuje zejména v posledních dvou letech. Ten slouží k zachycení srážkových vod a jejich následného využití. Akumulační nádrže mají přitom celoroční využití. Voda je tak z nádrže rozvedena až k zahradnímu zavlažování.

Do budoucnosti se navíc při výstavbě bytových projektů počítá s dalšími prvky, jež bývají součástí tzv. Smart Cities. Nabízí se v té souvislosti mimo jiné chytré osvětlení, které snižuje náklady na zasíťování a provoz a zároveň může vytvářet infrastrukturu pro nabíjecí stojany pro elektromobily a Wi-Fi provoz.

S tím, jak se nové technologie dostávají do popředí, rozvíjí se možnosti jejich uplatnění. Důležité je spočítat si, zda a do jaké míry se jejich nasazení opravdu také u nových a zrekonstruovaných bytů vyplatí. Pro jejich nasazení hovoří v posledních měsících především nárůst cen energií. Stačí to jen vyzkoušet.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze