Top hledané
Výsledky (0)
Podle státu i řady firem má být trvale udržitelné bydlení zvýhodňováno

Energeticky šetrné bydlení má v době zdražování zelenou!

Radek Polák
02. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Krásná žena relaxující v novém světlém bytě

K současným hitům, které mají bojovat s klimatickou změnou, patří zelené a udržitelné projekty. Ať už se jedná třeba o elektromobily, větrné a solární elektrárny nebo zelené bydlení. V případě bydlení se není co divit. Právě to je jedním z nejvýraznějších spotřebitelů energií. Podle analýz Evropské unie totiž na budovy připadá přibližně až 40 % spotřeby veškeré energie.

Význam diverzity a investic do zelených projektů v Česku roste. Již nyní má řada firem a institucí povinnost zveřejňovat informace, které souvisí s jejich přístupem k trvalé udržitelnosti. Někteří finančníci i stát se na to připravily již s předstihem a nabízí budoucím obyvatelům energeticky úsporných bytů a projektů výhodnější podmínky.

Otevřít v galerii (5)
Pohled na dům se zelenými terasami zespodu
Pohled na dům se zelenými terasami zespoduZdroj: Pixabay

Hypoteční banka již před několika lety přišla se Zelenou hypotékou, která poskytuje slevu z úrokové sazby a slevu na pojištění nemovitosti. Podmínkou však je, aby byl financovaný projekt vybavený štítkem s energetickou náročností ve třídě A nebo B. Banka se přitom odvolává na průzkum, jenž dokládá, že se má o zelené bydlení zajímat hned 59 procent dotázaných. Bydlení v energeticky pasivním době by podle stejného zdroje preferovalo dokonce 78 procent respondentů.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Státní zelené bydlení

Zelené bydlení dlouhodobě podporuje také stát prostřednictvím svého programu Nová zelená úsporám. V září ohlásil hned několik vylepšení, která mají tuto nabídku rozšířit. Ta zahrne pomoc při hospodaření s dešťovou vodou, dotace na pořízení nabíjecích stanic pro automobily, ohřev vody pomocí tepelného čerpadla či na výsadbu stromů na pozemcích bytových domů. Součástí programu budou rovněž trvale obývané rekreační objekty. Větší výběr budou mít žadatelé i v případě výměny starých neekologických kotlů, kde se program bude doplňovat s kotlíkovými dotacemi. Poskytne tak nově 50procentní dotaci bez ohledu na výši příjmů žadatele.

Otevřít v galerii (5)
Zelené nemusí být pouze bydlení ale třeba i garáže
Zelené nemusí být pouze bydlení ale třeba i garážeZdroj: Pixabay

„Podpora na zateplení stávajících domů se zvýšila o zhruba 20 procent. U výstavby rodinného domu je to pak o 50 tisíc korun více. Finančně si domácnosti polepší i při výměně zdroje tepla,“ 

vyjmenoval některé aktuální benefity pro LP-Life Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Přesto nejsou v konečném součtu tyto dodatečné úlevy nijak závratné. Zpravidla se jedná buď o desetitisíce, v tom lepším případě maximálně o 100 až 200 000 korun. Za každou kombinaci úsporných opatření žadatelé získají bonus 10 000 korun, díky čemuž si tak mohou přilepšit až o 90 000. Dalších až 75 000 korun dostanou navíc ti, kteří zkombinují dotace na zateplení s kotlíkovými dotacemi. Samotná cena stavby čtyřpokojového rodinného se však pohybuje minimálně na úrovni 3 až 4,5 milionů korun. Za méně již v současnosti, pokud se nejedná o dřevostavbu nebo menší a jednodušší rezidenční objekt, dům nepostavíte. Nehledě na fakt, že ceny stavebního materiálu v posledních měsících rostou závratným tempem., U některých položek se v meziročním srovnání zdražily dokonce až o 50 či 100 procent! 

Otevřít v galerii (5)
Dívka obrácená záda s rukama zdviženými k přírodě
Dívka obrácená záda s rukama zdviženými k příroděZdroj: Freepik

Byty v developerských projektech

Hypotéky však mohou zvýhodňovat rovněž bydlení ve vybraných developerských projektech. Developeři již své rezidenční domy staví v energetické třídě B. V nabídkách se však najdou omezeně i ty, které splňují požadavky třídy A. Důvodem je postupně se zpřísňující legislativa, jejímž výsledkem je změna ve výstavbě směrem k energeticky účinnějším budovám, tedy tzv. budovám s téměř nulovou spotřebou energie. Finanční úspory, které z poskytnutí Zelené hypotéky pro nákup nového bytu vyplývají, jsou přitom podstatné nejen pro jeho financování, ale i samotný provoz. Chod uvedené domácnosti s sebou pak samozřejmě přináší další úsporu.

Otevřít v galerii (5)
Mug stavící dům z přírodních materiálů
Mug stavící dům z přírodních materiálůZdroj: Freepik

Energeticky šetrné developerské projekty se kromě třídy A či B poznají také díky jiným parametrům: při jejich stavbě se používají energeticky šetrné materiály, včetně těch recyklovatelných. Zapomenout nelze ani na zelené střechy, které jsou dnes již u řady bytových domů zcela běžným standardem. Veškerá dešťová voda se pak také drží v retenčních nádržích a může poté používat na zalévání.

Kvalitní zelené bytové domy jsou navíc vybavovány efektivními moderními technologiemi. Ty mají jednak dopad na kvalitu vnitřního prostředí, tak na energetické úspory. Příkladem je nucené větrání s výkonnými rekuperačními jednotkami, jež zabezpečí větrání s dostatečnou výměnou vzduchu. K úsporám přispívá systém inteligentního ovládání bytu, díky čemuž si můžete v bytu dopředu nastavit provoz energií i jiné funkce. Zapomenout nelze ani na izolační okenní trojskla.

Otevřít v galerii (5)
Projekční příprava - ruce při nákresu
Projekční příprava - ruce při nákresuZdroj: Freepik

Pro některé developery je proto také Zelené bydlení hlavním bodem jejich strategie. Například společnost podnikající v oblasti energetická úsporných novostaveb proto také loni zveřejnila Výzvu za zdravé bydlení, jejímž cílem je šířit osvětu o významu zdravého mikroklimatu v interiérech a motivovat k rychlejšímu rozvoji udržitelného stavebnictví.

Přáli bychom asi, aby se do roku 2030 stavělo alespoň o 50 procent více energeticky pasivních bytů/domů se zdravým vnitřním prostředím než nyní a aby byla česká legislativa všeobecně vnímavější ke zdravé výstavbě. Bez čerstvého vzduchu, dobrého osvětlení, akustického a tepelného komfortu a dostatku zeleně nemůžeme mít opravdu zdravé domovy, kde se nám bude dobře bydlet. Bez využití recyklovaných a recyklovatelných materiálů a moderních technologií však nebude zdravé ani naše životní prostředí. Tedy to, co zde zanecháváme pro budoucí generace,“

uvedl v té souvislosti Jan Řežáb, majitel společnosti zabývající se úspornými novostavbami.

Sečteno a podtrženo: počet energeticky úsporných bytů postupně pravděpodobně dál poroste. Náklady na pořízení takové domácnosti mohou být zpočátku sice vyšší, její provoz ale následně zajistí vyšší úspory a lepší vnitřní prostředí. Rozhodně lepší přístup, než jaký byl charakteristický pro fádní a levnou panelovou výstavbu ze 70. a 80. let minulého století.

Zdroje: Min. ŽP ČR, Hypoteční banka, JRD, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze