Top hledané
Výsledky (0)
Web Music Business Worldwide našel na internetu 13 umělců, které zrodila umělá inteligence.

Neexistující skupina má 1,5 milionu fanoušků. Hudba The Velvet Sundown od umělé inteligence a další podvody

Radek Polák
24. července 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pro hudebníky bývá zkouškou ohněm živé hraní

V posledních týdnech zažívá hudební scéna vzedmutí zájmu o tvorbu kapely The Velvet Sundown. Nebylo by na tom nic divného, kdyby se ve skutečnosti neukázalo, že ji vytvořila umělá inteligence. Rozhodně to ale není jediný případ – tváře slavných skupin Boney M či Milli Vanilli možná dobře vypadaly, jejich party za ně ale zpíval někdo úplně jiný. Kontroverze v minulosti vyvolala rovněž domácí skupina Lunetic.

Hudební projekt The Velvet Sundown vznikl teprve na přelomu června a července. Stihl toho však hodně. Vydal dvě alba a na platformě Spotify získal již zhruba 1,5 milionu fanoušků. Od počátku ale skupinu provázela řada kontroverzí, které vzbuzovaly velké podezření – fotografie členů působily nepřirozeně. Kapela zatím zároveň nikde nevystupovala na veřejnosti.

Umělecká provokace

Streamovací služba Deezer mezitím raději na svých stránkách u této skupiny poznamenala následující:

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

„Některé skladby na tomto albu mohly být vytvořeny pomocí umělé inteligence."

Skupina, jež se díky své vizáži i hudebnímu stylu stylizuje do 70. let, se pod tlakem nakonec na Spotify přiznala, že ji umělá inteligence opravdu také zrodila.

„Není to vtip, je to zrcadlo. Umělecká provokace, jejímž cílem je zpochybnit hranice tvorby, identity a budoucnost samotné hudby ve věku umělé inteligence,"

uvedli Velvet Sundown na on-line platformě.

Zda za projektem stojí jednotlivec, či skupina lidí, však není zatím jasné. Tvůrce zůstává v anonymitě a vydělává na stále vzrůstající popularitě. Posluchačům to ale nevadí. Aktuálně se prý na Deezer dostává každodenně necelá pětina hudby, která je kompletně vytvořena právě umělou inteligencí. Až 70 procent spadá přitom do kategorie „podvržené hudby“.

Web Music Business Worldwide nedávno identifikoval 13 umělců, které měla stvořit umělá inteligence. Country projekt Aventhis, metalovou kapelu Devil Inside nebo projekt Nick Hustles, jenž čerpá inspiraci ze soulové legendy Marvina Gaye, údajně podle tohoto zdroje měsíčně poslouchají miliony lidí.

Otevřít v galerii (1)
Moderní technologie dokáží umělce v mnoha směrech zastoupit
Moderní technologie dokáží umělce v mnoha směrech zastoupitZdroj: Pixabay

Za skupinami Milli Vanilli a Boney M stál hlavně producent

Ani v minulosti si veřejnost příliš nelámala hlavu s tím, zda jsou jejich miláčci opravdu takoví borci, nebo se jedná pouze o podvrh. Asi nejkřiklavějším příkladem je tvorba producenta Franka Fariana, který stál za projekty Milli Vanilli a Boney M. Hity jako Girl I´m Gonna Miss You nebo Rivers of Babylon se sice nesmazatelně zapsaly do historie moderní populární hudby, pro některé z protagonistů, kteří je veřejně prezentovali, se ale po čase staly doslova noční můrou.

Milli Vanilli tvořilo duo Fab Morvan a Rob Pilatus. Samotné písně však místo nich zpíval někdo jiný. Vedle Charlese Shawa to bylo několik dalších vokalistů, které Farian namíchal a elektronicky upravil tak, aby písně působily dostatečně lákavě.

Sláva si však vybrala svoji daň, když se Pilatus zapletl do série přepadení a stal se drogově závislým. Farian mu sice zaplatil léčení, v dubnu roku 1998 byl ale nalezen mrtvý v hotelovém pokoji. Patrně se předávkoval drogami.  

Boney M na podiu tvořilo duo kvalitních jamajských vokalistek, které doplňovala britská modelka. O vizuální stránku se pak také postaral její mužský protějšek - uhrančivý karibský tanečník Bobby Farrell. Posléze se provalilo, že jeho pěveckou vložku ve studiu obstaral  samotný Farian. Členové Boney M spolu vydrželi několik let, během nichž zavítali také do Východního bloku, a poté se rozpadli.

Případ Lunetic

Zatajování reality se zpočátku nevyhnulo ani domácí chlapecké skupině Lunetic, na jejímž debutovém albu z konce 90. let se původně podílel rovněž zpěvák Dalibor Kaplan. Deska tehdy zlomila letité rekordy prodejů a vyprodané turné vyvolalo hysterii v celé zemi. Kaplan o sobě tvrdil, že za skupinu nazpíval podstatnou část písní a že jeho hlas zní z playbacku na koncertech. Nutno dodat, že vydavatelská společnost jeho angažmá v zápětí sama potvrdila.

Showbyznys bývá často o ostrých loktech. Různé podrazy, pomluvy či protislužby byly a jsou běžné. Nastupující trend umělé inteligence však celé hudební prostředí mění doslova k nepoznání. Už nevadí, když se nám prezentují interpreti, kteří třeba ani vůbec neexistují. Stačí jediné - vyspělé technologie, které vše podstatné zařídí.  

 

Zdroje: autorský text, ČTK, Reflex, Deezer, Spotify, Music Business Wordwide

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze