Přestože pořízení či rekonstrukce nemovitosti nebývá zpravidla levnou záležitostí, existují způsoby, jak můžete ušetřit. Funguje totiž hned několik aktuálních dotačních programů, které se na uvedenou problematiku zaměřují. O jaké se jedná?
V případě, že plánujete renovaci rodinného domu nebo zvažujete, jak snížit náklady na energii, nabízí se dotační programy Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light. Díky nim získáte finanční podporu až do výše 1,5 milionu korun. Třeba na zateplení, fotovoltaiku, tepelná čerpadla a další energeticky úsporné technologie.
Program Oprav dům po babičce je ideální pro majitelé starších domů, kteří často plánují komplexní renovaci a zateplení budovy. Na zateplení můžeme dostat příspěvek až do výše milionu korun. A pokud nám jde pouze o výměnu zdroje tepla, instalaci fotovoltaiky nebo zavedení řízeného větrání, lze počítat s dotací do 500 tisíc korun. Další možností, jak na peníze dosáhnout, je výhodný úvěr na 25 let s maximální úrokovou sazbou 3,5 procenta až do výše 2,5 milionu korun.
Pro dílčí renovace, jako jsou výměna oken, zateplení střechy nebo instalace tepelného čerpadla, fotovoltaiky a dalších technologií, se pak vyplatí program Nová zelená úsporám Light. Ten je navíc pro seniory nebo domácnosti s nižšími příjmy platný za zvýhodněných podmínek.
Samotný program Nová zelená úsporám doznal pro letošek několika změn. Základní výše podpory jednotlivých dílčích opatření jakými mohou být zmiňovaná výměna oken a zateplení a dále pak také výměna zdroje energie či instalace střešní fotovoltaiky se sjednotila na přibližně 30 procentech. Zvýhodnění dostanou žadatelé, kteří současně s instalací technologie realizují i některé opatření na obálce budovy. Uvedené platí samozřejmě rovněž pro programy Oprav dům po babičce a Novou zelenou úsporám Light.
„Nové podmínky navrací program Nová zelená úsporám zpět k podstatě energetické modernizace – tedy kvalitním renovacím domů, které kombinují energetické úspory, efektivní technologie a obnovitelné zdroje. Jedině tak lze snížit spotřebu energie domu o 60 až 85 procent, a to trvale,“
uvedl pro LP-Life ředitel Centra pasivního domu Vítězslav Malý.
Od realizace větších úsporných opatření, jako je komplexní zateplení, však mnoho lidí zatím odrazovala vysoká počáteční investice. Nedostatek financí je totiž pro řadu domácností, které chtějí renovovat svůj dům, největší bariérou, proč se nakonec do realizace nepustí. Podle našich zjištění se proto také nyní u nás zatím opravuje jen kolem jednoho procenta rodinných domů ročně.
Také proto mohou žadatelé na zateplení rodinných domů počítat se zálohovým proplacením dotace pro všechny a dále zvýhodněnými úvěry od bank a spořitelen.
„Pozitivní zprávou je, že některé bankovní instituce v současnosti ke státní dotaci v rámci programu Oprav dům po babičce poskytují i zvýhodněné úvěrové produkty. Výše úvěru může dosahovat až dvojnásobku samotné dotace. V optimálních případech lze dosáhnout úrokové sazby přibližně 2,18 % a dalších specifických výhod, které jsou oproti standardním úvěrům výrazně příznivější. Pro mnoho domácností tak tato kombinace představuje atraktivní cestu k financování rekonstrukce,“
vysvětlila nám spoluzakladatelka a partnerka finanční společnosti Finotéka.cz Ing. Barbora Rolcová.
Podle ministra pro životní prostředí Petra Hladíka to nyní umožní renovovat i střední třídě.
„Dřív střední třída buďto nedosáhla na to, aby si někde půjčili a mohli potom dostat dotaci, anebo zase nebyla v těch zvýhodněných cílových skupinách. Tady konečně dostává střední třída opravdu možnost dostat dotaci dopředu, a tím být také bonitní u stavební spořitelny směrem k půjčce,"
řekl ministr České tiskové kanceláři.
Samostatnou kapitolu představuje dotační podpora dostupného nájemního bydlení, na kterou poskytne Evropská unie osm miliard korun z Národního plánu obnovy. Do příštího roku by se tak mělo začít s výstavbou přes 3500 nových bytů s dostupným nájemným.
„Česko je teprve čtvrtou zemí v Evropské unii, které se podařilo vyjednat povolení pro podporu dostupného nájemního bydlení z veřejných peněz. V rekordně krátkém čase jsme poté s našimi partnery připravili finanční nástroje, které samosprávám zpřístupní evropské peníze na výstavbu bytů pro střední třídu a především mladé rodiny,"
sdělil České tiskové kanceláři Kulhánek a dodal:
„Je to příležitost pro menší obce, které si například chtějí udržet mladé rodiny, učitele, hasiče nebo zdravotní sestry a další důležitá povolání."
Finanční nástroje zahrnují zvýhodněné půjčky Státního fondu podpory investic, podřízené půjčky Národní rozvojové banky a koinvestičního fondu Národní rozvojové investiční.
Nabízené půjčky mohou pokrýt až 90 procent nákladů bytových projektů samospráv, které nepřevýší 250 milionů korun. Jejich splatnost je do 30 let a garantovaná úroková sazba se pohybuje v rozmezí od jednoho do tří procent. Dotační složka může dosahovat až 40 procent nákladů.
Na větší projekty dostupného bydlení, které stojí třeba až 600 milionů korun, se pak zaměřují podřízené půjčky Národní rozvojové banky. Stát do tohoto finančního nástroje vloží 2,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy. Národní rozvojová banka současně jedná o podpoře s bankami. Uvažuje se dále, že do některých projektů stát umožní vstup soukromých investorů.
Dotačních programů je celá řada. Kromě těch, které jsou zde vyjmenovali, jsou k dispozici rovněž ty, jež souvisí s řešením aktuálních problémů v zemi. Příkladem z poslední doby jsou třeba peníze určené na záchranu nemovitostí, které utrpěly po loňských povodních. I taková pomoc se určitě vyplatí. Stačí jen, když se s prosbou o bližší informace obrátíte na příslušné odpovědné orgány.
Zdroje: autorský text, vlastní dotazování, ČTK, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo pro místní rozvoj