Jaké kapesné dávají dětem české celebrity? Finanční gramotnost je důležitá, říká psycholog.

Výše kapesného nerozhoduje. Dávat dětem peníze za domácí práce je špatně
17. května 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Dávat dětem kapesné? Jak velkou částku a kdy začít? To jsou otázky, které se časem žádnému rodiči nevyhnou. Každý chce pro své děti jenom to nejlepší, mnohdy ale samotní rodiče netuší, kde začít a jak to korigovat. České osobnosti se LP-Life svěřily, jaké kapesné dávají svým dětem a jak je učí hospodařit.

Podle odbornice Emilie Šípové nejde ani tolik o samotnou částku, jako spíš o výchovu k finanční gramotnosti vašich dětí. A možná to bude znít hodně jednoduše, ale základním kamenem je dialog. Všechno s dětmi pořádně probrat.

“Spíše než výše kapesného nebo kapesné je důležité vést dítě k finanční gramotnosti: To znamená ukazovat dítěti, co jsou peníze, proč je používáme, kde se berou a jak se s nimi dá zacházet. Rodič může využít kapesné např. tak, že se domluví s prvňáčkem, že bude dostávat řekněme 100 korun týdně, které může utratit za svačinky do školy. Rodič potom s dítětem mluví o tom, co taková svačina má obsahovat, aby byla zdravá a zároveň si dítě pochutnalo, a plánují spolu, co nakoupí,” 

říká psycholožka Emilie Šípová.  

Otec s dcerou házejí drobné do prasátka.
Otec s dcerou házejí drobné do prasátka. • Zdroj: Freepik

Kdy s kapesným začít?  

Důležité je říct, že je to pouze a pouze na vás. Neexistují žádná tvrdá pravidla o tom, kdy s kapesným pro vaše děti začít. Před tím, než se ale rozhodnete, že už je čas, je potřeba, aby děti pochopily základní tři věci - peníze potřebují na nákup věcí, důležité je peníze ušetřit a neutratit je všechny, a pokud je utratí, znamená to, že do příštího kapesného už jim nic nezbyde.  

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m, Praha 7

Není potřeba se bát začít už od útlejšího věku. Dětem od čtyř do pěti let kapesné totiž pomáhá s poznáváním hodnoty peněz a jejich používáním. Když drobné peníze dostanou, musí si tak vybrat, jestli je utratí anebo ušetří. A právě tady můžou poprvé zažít pocit čekání na věc, kterou si přejí. 

Jak učí hospodařit své děti celebrity?

Pravidla či snaha, respektive svobodná vůle o tom, jak naučit své děti hodnotě peněz, platí pro všechny. Zeptali jsme se několika českých osobností, jaké dávají dětem kapesné.

Yvetta Blanarovičová se dnes učí o financích od svého syna
Yvetta Blanarovičová se dnes učí o financích od svého syna • Zdroj: Profimedia

"Matyáš dostával kapesné, když jel na turnaj nebo kemp, třeba od 8 let. Do školy jsme mu dávali minimum, jako peníze na pití, svačinu měl s sebou a doma se vařilo, takže chodil domů na oběd. Když chtěl něco víc, musel na brigádu, kde si vydělal. Až pak, na střední škole, dostával pravidelné kapesné,"

říká herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová.

"Matyáš je dnes už dospělý, takže už je to tak, že na finanční věci se ptám já jeho," dodává s úsměvem. 

Roman Vojtek, Benedikt Vojtek, Petra Vraspírová, Edita Vojtková
Roman Vojtek, Benedikt Vojtek, Petra Vraspírová, Edita Vojtková • Zdroj: Profimedia

Roman Vojtek (48) se nám svěřil, že kapesné svým dětem zatím nedává. Má z prvního manželství ve střídavé péči dvě děti Editu a Benedikta (10, 5 let) a nyní i nový přírůstek, pětiměsíčního Nathaniela s manželkou Petrou.

"Viktorie, kromě peněz, které dostává od celé rodiny k různým příležitostem, už také od loňska kapesné dostává. Je jí 14 let, dostává 1000 korun na měsíc a peníze má na kartě. Markus v devíti letech dostává peníze od rodiny prozatím jen k narozeninám, svátku, Velikonocům nebo Mikuláši a šetří si je,"

prozradila LP-Life herečka Vlaďka Erbová.

"Hodnotu peněz by děti znát měly, aby věděly, že nic není samozřejmost," dodává. 

Vlaďka Erbová s dcerou Viktorií Bahenskou
Vlaďka Erbová s dcerou Viktorií Bahenskou • Zdroj: Profimedia

Moderátorka Markéta Fialová nám rovněž prozradila, že její dvě velké děti kapesné dostávají.

Markéta Fialová s dcerou Emmou.
Markéta Fialová s dcerou Emmou. • Zdroj: Profimedia

“Moje holky dostávaly kapesné asi od třetí třídy, myslím, že to bylo 150 korun měsíčně, postupně se to navyšovalo. Teď jsou ve věku 19 a 16 a jsme na 500 korunách měsíčně, s tím, že si už obě občas různě přivydělávají. Od patnácti také obě mají svoje účty a peníze dostávají tam. Myslím, že většinou z kapesného utrácely a utrácejí za dárky pro kamarády i pro nás, sem tam kafe atd.” 

Je důležité si také uvědomit, že se děti hodně dozví i sledováním toho, jak používáte peníze vy sami. Pokud tak dítě uvidí, že nastavujete limit výdajů nebo nakupujete za nejlepší cenu, pomůžete mu naučit se dodržovat rozpočet.  

Moderátor Vojtěch Bernatský naopak prozradil, že svým dětem pevné kapesné s manželkou nedávají. 

Vojtěch Bernatský s manželkou a dětmi.
Vojtěch Bernatský s manželkou a dětmi. • Zdroj: Profimedia

"Zatím to ještě neřešíme. Možná i proto, že dětem vlastně koupíme skoro všechno co chtějí. Jsme takzvaní měkouši. Naštěstí máme hodné a nenáročné děti. Devítiletá Eliška už má samozřejmě o hodnotě peněz vetší povědomí než čtyřletý Matyáš, ale vlastně oběma se pokoušíme vysvětlovat, že peníze nepadají z nebe. Budu rád, když budou v životě vyznávat i jiné hodnoty, než ty, které se dají spočítat."

Existuje vůbec správná částka?  

Matka s dcerou počítají drobné.
Matka s dcerou počítají drobné. • Zdroj: Freepik

Bohužel musíme říct ne! Odpověď skutečně neexistuje. Podvědomě totiž budou chtít děti vždycky víc. Začnou se srovnávat s ostatními, začnou žárlit na spolužáky. Je to tak předem prohraný boj. Podle statistik České spořitelny však české děti od 8 do 11 let dostávají měsíčně v průměru 250 korun, školáci na druhém stupni pak 420 korun.  

“Hodně záleží na tom, v jakém kontextu rodina žije a jaké mají nastavená pravidla. Jestli přispívá na hračky, jestli šetří na výlet nebo na letenku. Všechno jsou důležité proměnné. Osobně si myslím, že je dobré, když se děti učí spolupráci - dítě má část odpovědnosti, rodič také,” 

říká psycholožka Emilie Šípová.  

Měsíční nebo týdenní kapesné? 

Rodiče drží v ruce kasičku.
Rodiče drží v ruce kasičku. • Zdroj: Freepik

Samozřejmě hodně záleží na věku vašich dětí. U těch menších je vždy lepší kratší interval. V takovém věku pro ně bude jednodušší své výdaje a nákupy plánovat. Ptejte se, plánujte společně. Vaši pomocnou ruku určitě přivítají. Chtějí nějakou novou hračku? Spočítejte s nimi, kolik stojí a jak dlouho si na ni budou muset šetřit.  

“Když potřebují něco víc, není problém se dohodnout, ale výdaje jsme jim detailně nikdy nekontrolovali. Každopádně ale mám za to, že mít „vlastní“ peníze, je pro dítě od rozumného věku důležité, stejně jako je důležité si je zkusit od určitého věku sám vydělat,” 

říká moderátorka Markéta Fialová. Až 64 % dětí v průzkumu České spořitelny uvedlo, že si spoří na nějakou vysněnou věc. Často ale děti kapesné použijí i na nákup sladkostí a limonád. 

Hospodařit učí děti i Monika Marešová, jež má dvě děti s Leošem Marešem.

"Ano, děti dostávají kapesné od 1. třídy... Nejdříve to bylo 100 korun měsíčně. Nyní má jedenáctiletý syn 200 korun měsíčně, a starší 15ti letý Jakub 1000 korun měsíčně. Naučilo je to zatím hodnotu peněz a že si musí našetřit například na dárky k vánocům, k narozeninám pro rodiče a podobně. Když si chtějí něco koupit, já jim třeba přispěju, ale ony si musejí něco přidat."

Monika Marešová se syny Jakubem a Matějem
Monika Marešová se syny Jakubem a Matějem • Zdroj: Profimedia

Když vysaješ, dostaneš dvacku 

Tak tahle opravdu ne. Je dobré děti motivovat a čas od času jim třeba za odměnu kapesné zvýšit, například když mají dobré vysvědčení. U domácích prací by se to ale mohlo vymstít - já uklidím, když mi dáš peníze.  

Kluk drží v ruce bankovky.
Kluk drží v ruce bankovky. • Zdroj: Freepik

“Osobně nepovažuji za vhodné dávat dítěti peníze za práci na chodu domácnosti. Zde má fungovat spravedlivé rozdělení odpovědnosti za společný prostor, ve kterém žijeme, a snažíme se, aby nám v něm bylo dobře,” 

uvádí psycholožka Emilie Šípová.  

A jak jste na tom s vašimi dětmi vy? Jaká je podle vás "optimální" výše kapesného?

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jestli někdo vraždí kvůli módě, tak já to nejsem. Ale zaručeně ti pomůžu zahladit stopy. Miluju dobrou kávu a toulky po Praze s příjemnou hudbou v uších. Červená rtěnka je správnou volbou, vždycky!
Kateřina Ostrejšová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m
Praha 4

Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m

5 + KK 217 m²
21 594 643 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Průhonicích
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej v Průhonicích

4 + 1 500 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 5 - Smíchov - 526m
Praha 5

Vila na pronájem - Praha 5 - Smíchov - 526m

526 m², ter. 24 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
69 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 258 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu na Praze 5-191m
Praha 5

Prodej rodinného domu na Praze 5-191m

5 + KK 191 m²
19 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Praha 5

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky

5 + KK 189 m², ter. 41 m²
16 995 750 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2

5 + 1 209 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m

6 + KK 212 m², bal. 5 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v Praze
Praha 6

Prodej luxusní administrativní budovy v Praze

966 m²
42 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem s výhledem na řeku
Praha 1

Luxusní byt na pronájem s výhledem na řeku

3 + 1 94 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník -217m
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník -217m

5 + KK 217 m²
22 396 514 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Praha 4

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník

5 + KK 217 m²
21 365 218 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji 149m
Praha 7

Luxusní byt v Troji 149m

3 + KK 149 m²
21 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks