Jaké kapesné dávají dětem české celebrity? Finanční gramotnost je důležitá, říká psycholog.

Výše kapesného nerozhoduje. Dávat dětem peníze za domácí práce je špatně
17. května 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Dávat dětem kapesné? Jak velkou částku a kdy začít? To jsou otázky, které se časem žádnému rodiči nevyhnou. Každý chce pro své děti jenom to nejlepší, mnohdy ale samotní rodiče netuší, kde začít a jak to korigovat. České osobnosti se LP-Life svěřily, jaké kapesné dávají svým dětem a jak je učí hospodařit.

Děti drží v ruce peníze.

Podle odbornice Emilie Šípové nejde ani tolik o samotnou částku, jako spíš o výchovu k finanční gramotnosti vašich dětí. A možná to bude znít hodně jednoduše, ale základním kamenem je dialog. Všechno s dětmi pořádně probrat.

“Spíše než výše kapesného nebo kapesné je důležité vést dítě k finanční gramotnosti: To znamená ukazovat dítěti, co jsou peníze, proč je používáme, kde se berou a jak se s nimi dá zacházet. Rodič může využít kapesné např. tak, že se domluví s prvňáčkem, že bude dostávat řekněme 100 korun týdně, které může utratit za svačinky do školy. Rodič potom s dítětem mluví o tom, co taková svačina má obsahovat, aby byla zdravá a zároveň si dítě pochutnalo, a plánují spolu, co nakoupí,” 

říká psycholožka Emilie Šípová.  

Otec s dcerou házejí drobné do prasátka.
Otec s dcerou házejí drobné do prasátka. • Zdroj: Freepik

Kdy s kapesným začít?  

Důležité je říct, že je to pouze a pouze na vás. Neexistují žádná tvrdá pravidla o tom, kdy s kapesným pro vaše děti začít. Před tím, než se ale rozhodnete, že už je čas, je potřeba, aby děti pochopily základní tři věci - peníze potřebují na nákup věcí, důležité je peníze ušetřit a neutratit je všechny, a pokud je utratí, znamená to, že do příštího kapesného už jim nic nezbyde.  

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m, Praha 1

Není potřeba se bát začít už od útlejšího věku. Dětem od čtyř do pěti let kapesné totiž pomáhá s poznáváním hodnoty peněz a jejich používáním. Když drobné peníze dostanou, musí si tak vybrat, jestli je utratí anebo ušetří. A právě tady můžou poprvé zažít pocit čekání na věc, kterou si přejí. 

Jak učí hospodařit své děti celebrity?

Pravidla či snaha, respektive svobodná vůle o tom, jak naučit své děti hodnotě peněz, platí pro všechny. Zeptali jsme se několika českých osobností, jaké dávají dětem kapesné.

Yvetta Blanarovičová se dnes učí o financích od svého syna
Yvetta Blanarovičová se dnes učí o financích od svého syna • Zdroj: Profimedia

"Matyáš dostával kapesné, když jel na turnaj nebo kemp, třeba od 8 let. Do školy jsme mu dávali minimum, jako peníze na pití, svačinu měl s sebou a doma se vařilo, takže chodil domů na oběd. Když chtěl něco víc, musel na brigádu, kde si vydělal. Až pak, na střední škole, dostával pravidelné kapesné,"

říká herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová.

"Matyáš je dnes už dospělý, takže už je to tak, že na finanční věci se ptám já jeho," dodává s úsměvem. 

Roman Vojtek, Benedikt Vojtek, Petra Vraspírová, Edita Vojtková
Roman Vojtek, Benedikt Vojtek, Petra Vraspírová, Edita Vojtková • Zdroj: Profimedia

Roman Vojtek (48) se nám svěřil, že kapesné svým dětem zatím nedává. Má z prvního manželství ve střídavé péči dvě děti Editu a Benedikta (10, 5 let) a nyní i nový přírůstek, pětiměsíčního Nathaniela s manželkou Petrou.

"Viktorie, kromě peněz, které dostává od celé rodiny k různým příležitostem, už také od loňska kapesné dostává. Je jí 14 let, dostává 1000 korun na měsíc a peníze má na kartě. Markus v devíti letech dostává peníze od rodiny prozatím jen k narozeninám, svátku, Velikonocům nebo Mikuláši a šetří si je,"

prozradila LP-Life herečka Vlaďka Erbová.

"Hodnotu peněz by děti znát měly, aby věděly, že nic není samozřejmost," dodává. 

Vlaďka Erbová s dcerou Viktorií Bahenskou
Vlaďka Erbová s dcerou Viktorií Bahenskou • Zdroj: Profimedia

Moderátorka Markéta Fialová nám rovněž prozradila, že její dvě velké děti kapesné dostávají.

Markéta Fialová s dcerou Emmou.
Markéta Fialová s dcerou Emmou. • Zdroj: Profimedia

“Moje holky dostávaly kapesné asi od třetí třídy, myslím, že to bylo 150 korun měsíčně, postupně se to navyšovalo. Teď jsou ve věku 19 a 16 a jsme na 500 korunách měsíčně, s tím, že si už obě občas různě přivydělávají. Od patnácti také obě mají svoje účty a peníze dostávají tam. Myslím, že většinou z kapesného utrácely a utrácejí za dárky pro kamarády i pro nás, sem tam kafe atd.” 

Je důležité si také uvědomit, že se děti hodně dozví i sledováním toho, jak používáte peníze vy sami. Pokud tak dítě uvidí, že nastavujete limit výdajů nebo nakupujete za nejlepší cenu, pomůžete mu naučit se dodržovat rozpočet.  

Moderátor Vojtěch Bernatský naopak prozradil, že svým dětem pevné kapesné s manželkou nedávají. 

Vojtěch Bernatský s manželkou a dětmi.
Vojtěch Bernatský s manželkou a dětmi. • Zdroj: Profimedia

"Zatím to ještě neřešíme. Možná i proto, že dětem vlastně koupíme skoro všechno co chtějí. Jsme takzvaní měkouši. Naštěstí máme hodné a nenáročné děti. Devítiletá Eliška už má samozřejmě o hodnotě peněz vetší povědomí než čtyřletý Matyáš, ale vlastně oběma se pokoušíme vysvětlovat, že peníze nepadají z nebe. Budu rád, když budou v životě vyznávat i jiné hodnoty, než ty, které se dají spočítat."

Existuje vůbec správná částka?  

Matka s dcerou počítají drobné.
Matka s dcerou počítají drobné. • Zdroj: Freepik

Bohužel musíme říct ne! Odpověď skutečně neexistuje. Podvědomě totiž budou chtít děti vždycky víc. Začnou se srovnávat s ostatními, začnou žárlit na spolužáky. Je to tak předem prohraný boj. Podle statistik České spořitelny však české děti od 8 do 11 let dostávají měsíčně v průměru 250 korun, školáci na druhém stupni pak 420 korun.  

“Hodně záleží na tom, v jakém kontextu rodina žije a jaké mají nastavená pravidla. Jestli přispívá na hračky, jestli šetří na výlet nebo na letenku. Všechno jsou důležité proměnné. Osobně si myslím, že je dobré, když se děti učí spolupráci - dítě má část odpovědnosti, rodič také,” 

říká psycholožka Emilie Šípová.  

Měsíční nebo týdenní kapesné? 

Rodiče drží v ruce kasičku.
Rodiče drží v ruce kasičku. • Zdroj: Freepik

Samozřejmě hodně záleží na věku vašich dětí. U těch menších je vždy lepší kratší interval. V takovém věku pro ně bude jednodušší své výdaje a nákupy plánovat. Ptejte se, plánujte společně. Vaši pomocnou ruku určitě přivítají. Chtějí nějakou novou hračku? Spočítejte s nimi, kolik stojí a jak dlouho si na ni budou muset šetřit.  

“Když potřebují něco víc, není problém se dohodnout, ale výdaje jsme jim detailně nikdy nekontrolovali. Každopádně ale mám za to, že mít „vlastní“ peníze, je pro dítě od rozumného věku důležité, stejně jako je důležité si je zkusit od určitého věku sám vydělat,” 

říká moderátorka Markéta Fialová. Až 64 % dětí v průzkumu České spořitelny uvedlo, že si spoří na nějakou vysněnou věc. Často ale děti kapesné použijí i na nákup sladkostí a limonád. 

Hospodařit učí děti i Monika Marešová, jež má dvě děti s Leošem Marešem.

"Ano, děti dostávají kapesné od 1. třídy... Nejdříve to bylo 100 korun měsíčně. Nyní má jedenáctiletý syn 200 korun měsíčně, a starší 15ti letý Jakub 1000 korun měsíčně. Naučilo je to zatím hodnotu peněz a že si musí našetřit například na dárky k vánocům, k narozeninám pro rodiče a podobně. Když si chtějí něco koupit, já jim třeba přispěju, ale ony si musejí něco přidat."

Monika Marešová se syny Jakubem a Matějem
Monika Marešová se syny Jakubem a Matějem • Zdroj: Profimedia

Když vysaješ, dostaneš dvacku 

Tak tahle opravdu ne. Je dobré děti motivovat a čas od času jim třeba za odměnu kapesné zvýšit, například když mají dobré vysvědčení. U domácích prací by se to ale mohlo vymstít - já uklidím, když mi dáš peníze.  

Kluk drží v ruce bankovky.
Kluk drží v ruce bankovky. • Zdroj: Freepik

“Osobně nepovažuji za vhodné dávat dítěti peníze za práci na chodu domácnosti. Zde má fungovat spravedlivé rozdělení odpovědnosti za společný prostor, ve kterém žijeme, a snažíme se, aby nám v něm bylo dobře,” 

uvádí psycholožka Emilie Šípová.  

A jak jste na tom s vašimi dětmi vy? Jaká je podle vás "optimální" výše kapesného?

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jestli někdo vraždí kvůli módě, tak já to nejsem. Ale zaručeně ti pomůžu zahladit stopy. Miluju dobrou kávu a toulky po Praze s příjemnou hudbou v uších. Červená rtěnka je správnou volbou, vždycky!
Kateřina Ostrejšová
Luxusní bydlení Praha
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 76m

2 + 1 78 m², bal. 2 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
137 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Praha 10

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m

10 + 1 616 m², ter. 89 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse Troja 309m
Praha 7

Penthouse Troja 309m

5 + KK 309 m², ter. 52 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6
Praha 6

Prodej luxusního bytu Villa Bianca - Praha 6

5 + KK 195 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice
Praha 9

Luxusní dům na pronájem na Praze 9 - Čakovice

8 + KK 315 m², ter. 55 m²
44 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem na Praze 4-52m
Praha 4

Byt na pronájem na Praze 4-52m

2 + KK 56 m², bal. 4 m²
16 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

3 + KK 101 m², ter. 24 m²
29 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město
Praha 1

Luxusní byt na prodej Praha 1 - Staré Město

4 + 1 197 m², ter. 22 m²
56 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

5 + KK 178 m², bal. 30 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5
Praha 5

Pronájem luxusního bytu s terasou - Praha 5

2 + KK 77 m², bal. 6 m²
22 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Luxusní byt na pronájem - Praha 1 - Nové Město

2 + KK 46 m², bal. 1 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej - Praha

9 + 1 364 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m
Praha 1

Byt na pronájem Nové Město - Praha 1 - 108m

2 + KK 108 m², ter. 32 m²
39 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m
Praha 5

Luxusní byt s terasami Hřebenky - 248m

5 + KK 249 m², bal. 10 m², ter. 16 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse Troja 400m
Praha 7

Luxusní penthouse Troja 400m

6 + KK 400 m², ter. 71 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

3 + KK 100 m², bal. 13 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ
Okolí Prahy

Luxusní vila s bazénem na prodej - Praha západ

6 + KK 812 m², ter. 22 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1
Praha 1

Byt na prodej v historickém paláci - Praha 1

5 + 1 143 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2
Praha 5

Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2

2 + KK 53 m², bal. 5 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks