Top hledané
Výsledky (0)
Výše kapesného nerozhoduje. Dávat dětem peníze za domácí práce je špatně

Jaké kapesné dávají dětem české celebrity? Finanční gramotnost je důležitá, říká psycholog.

Kateřina Ostrejšová
17. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Děti drží v ruce peníze.

Dávat dětem kapesné? Jak velkou částku a kdy začít? To jsou otázky, které se časem žádnému rodiči nevyhnou. Každý chce pro své děti jenom to nejlepší, mnohdy ale samotní rodiče netuší, kde začít a jak to korigovat. České osobnosti se LP-Life svěřily, jaké kapesné dávají svým dětem a jak je učí hospodařit.

Podle odbornice Emilie Šípové nejde ani tolik o samotnou částku, jako spíš o výchovu k finanční gramotnosti vašich dětí. A možná to bude znít hodně jednoduše, ale základním kamenem je dialog. Všechno s dětmi pořádně probrat.

“Spíše než výše kapesného nebo kapesné je důležité vést dítě k finanční gramotnosti: To znamená ukazovat dítěti, co jsou peníze, proč je používáme, kde se berou a jak se s nimi dá zacházet. Rodič může využít kapesné např. tak, že se domluví s prvňáčkem, že bude dostávat řekněme 100 korun týdně, které může utratit za svačinky do školy. Rodič potom s dítětem mluví o tom, co taková svačina má obsahovat, aby byla zdravá a zároveň si dítě pochutnalo, a plánují spolu, co nakoupí,” 

říká psycholožka Emilie Šípová.  

Otevřít v galerii (10)
Otec s dcerou házejí drobné do prasátka.
Otec s dcerou házejí drobné do prasátka. Zdroj: Freepik

Kdy s kapesným začít?  

Důležité je říct, že je to pouze a pouze na vás. Neexistují žádná tvrdá pravidla o tom, kdy s kapesným pro vaše děti začít. Před tím, než se ale rozhodnete, že už je čas, je potřeba, aby děti pochopily základní tři věci - peníze potřebují na nákup věcí, důležité je peníze ušetřit a neutratit je všechny, a pokud je utratí, znamená to, že do příštího kapesného už jim nic nezbyde.  

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Není potřeba se bát začít už od útlejšího věku. Dětem od čtyř do pěti let kapesné totiž pomáhá s poznáváním hodnoty peněz a jejich používáním. Když drobné peníze dostanou, musí si tak vybrat, jestli je utratí anebo ušetří. A právě tady můžou poprvé zažít pocit čekání na věc, kterou si přejí. 

Jak učí hospodařit své děti celebrity?

Pravidla či snaha, respektive svobodná vůle o tom, jak naučit své děti hodnotě peněz, platí pro všechny. Zeptali jsme se několika českých osobností, jaké dávají dětem kapesné.

Otevřít v galerii (10)
Yvetta Blanarovičová se dnes učí o financích od svého syna
Yvetta Blanarovičová se dnes učí o financích od svého synaZdroj: Profimedia

"Matyáš dostával kapesné, když jel na turnaj nebo kemp, třeba od 8 let. Do školy jsme mu dávali minimum, jako peníze na pití, svačinu měl s sebou a doma se vařilo, takže chodil domů na oběd. Když chtěl něco víc, musel na brigádu, kde si vydělal. Až pak, na střední škole, dostával pravidelné kapesné,"

říká herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová.

"Matyáš je dnes už dospělý, takže už je to tak, že na finanční věci se ptám já jeho," dodává s úsměvem. 

Otevřít v galerii (10)
Roman Vojtek, Benedikt Vojtek, Petra Vraspírová, Edita Vojtková
Roman Vojtek, Benedikt Vojtek, Petra Vraspírová, Edita Vojtková Zdroj: Profimedia

Roman Vojtek (48) se nám svěřil, že kapesné svým dětem zatím nedává. Má z prvního manželství ve střídavé péči dvě děti Editu a Benedikta (10, 5 let) a nyní i nový přírůstek, pětiměsíčního Nathaniela s manželkou Petrou.

"Viktorie, kromě peněz, které dostává od celé rodiny k různým příležitostem, už také od loňska kapesné dostává. Je jí 14 let, dostává 1000 korun na měsíc a peníze má na kartě. Markus v devíti letech dostává peníze od rodiny prozatím jen k narozeninám, svátku, Velikonocům nebo Mikuláši a šetří si je,"

prozradila LP-Life herečka Vlaďka Erbová.

"Hodnotu peněz by děti znát měly, aby věděly, že nic není samozřejmost," dodává. 

Otevřít v galerii (10)
Vlaďka Erbová s dcerou Viktorií Bahenskou
Vlaďka Erbová s dcerou Viktorií BahenskouZdroj: Profimedia

Moderátorka Markéta Fialová nám rovněž prozradila, že její dvě velké děti kapesné dostávají.

Otevřít v galerii (10)
Markéta Fialová s dcerou Emmou.
Markéta Fialová s dcerou Emmou. Zdroj: Profimedia

“Moje holky dostávaly kapesné asi od třetí třídy, myslím, že to bylo 150 korun měsíčně, postupně se to navyšovalo. Teď jsou ve věku 19 a 16 a jsme na 500 korunách měsíčně, s tím, že si už obě občas různě přivydělávají. Od patnácti také obě mají svoje účty a peníze dostávají tam. Myslím, že většinou z kapesného utrácely a utrácejí za dárky pro kamarády i pro nás, sem tam kafe atd.” 

Je důležité si také uvědomit, že se děti hodně dozví i sledováním toho, jak používáte peníze vy sami. Pokud tak dítě uvidí, že nastavujete limit výdajů nebo nakupujete za nejlepší cenu, pomůžete mu naučit se dodržovat rozpočet.  

Moderátor Vojtěch Bernatský naopak prozradil, že svým dětem pevné kapesné s manželkou nedávají. 

Otevřít v galerii (10)
Vojtěch Bernatský s manželkou a dětmi.
Vojtěch Bernatský s manželkou a dětmi.Zdroj: Profimedia

"Zatím to ještě neřešíme. Možná i proto, že dětem vlastně koupíme skoro všechno co chtějí. Jsme takzvaní měkouši. Naštěstí máme hodné a nenáročné děti. Devítiletá Eliška už má samozřejmě o hodnotě peněz vetší povědomí než čtyřletý Matyáš, ale vlastně oběma se pokoušíme vysvětlovat, že peníze nepadají z nebe. Budu rád, když budou v životě vyznávat i jiné hodnoty, než ty, které se dají spočítat."

Existuje vůbec správná částka?  

Otevřít v galerii (10)
Matka s dcerou počítají drobné.
Matka s dcerou počítají drobné. Zdroj: Freepik

Bohužel musíme říct ne! Odpověď skutečně neexistuje. Podvědomě totiž budou chtít děti vždycky víc. Začnou se srovnávat s ostatními, začnou žárlit na spolužáky. Je to tak předem prohraný boj. Podle statistik České spořitelny však české děti od 8 do 11 let dostávají měsíčně v průměru 250 korun, školáci na druhém stupni pak 420 korun.  

“Hodně záleží na tom, v jakém kontextu rodina žije a jaké mají nastavená pravidla. Jestli přispívá na hračky, jestli šetří na výlet nebo na letenku. Všechno jsou důležité proměnné. Osobně si myslím, že je dobré, když se děti učí spolupráci - dítě má část odpovědnosti, rodič také,” 

říká psycholožka Emilie Šípová.  

Měsíční nebo týdenní kapesné? 

Otevřít v galerii (10)
Rodiče drží v ruce kasičku.
Rodiče drží v ruce kasičku. Zdroj: Freepik

Samozřejmě hodně záleží na věku vašich dětí. U těch menších je vždy lepší kratší interval. V takovém věku pro ně bude jednodušší své výdaje a nákupy plánovat. Ptejte se, plánujte společně. Vaši pomocnou ruku určitě přivítají. Chtějí nějakou novou hračku? Spočítejte s nimi, kolik stojí a jak dlouho si na ni budou muset šetřit.  

“Když potřebují něco víc, není problém se dohodnout, ale výdaje jsme jim detailně nikdy nekontrolovali. Každopádně ale mám za to, že mít „vlastní“ peníze, je pro dítě od rozumného věku důležité, stejně jako je důležité si je zkusit od určitého věku sám vydělat,” 

říká moderátorka Markéta Fialová. Až 64 % dětí v průzkumu České spořitelny uvedlo, že si spoří na nějakou vysněnou věc. Často ale děti kapesné použijí i na nákup sladkostí a limonád. 

Hospodařit učí děti i Monika Marešová, jež má dvě děti s Leošem Marešem.

"Ano, děti dostávají kapesné od 1. třídy... Nejdříve to bylo 100 korun měsíčně. Nyní má jedenáctiletý syn 200 korun měsíčně, a starší 15ti letý Jakub 1000 korun měsíčně. Naučilo je to zatím hodnotu peněz a že si musí našetřit například na dárky k vánocům, k narozeninám pro rodiče a podobně. Když si chtějí něco koupit, já jim třeba přispěju, ale ony si musejí něco přidat."

Otevřít v galerii (10)
Monika Marešová se syny Jakubem a Matějem
Monika Marešová se syny Jakubem a MatějemZdroj: Profimedia

Když vysaješ, dostaneš dvacku 

Tak tahle opravdu ne. Je dobré děti motivovat a čas od času jim třeba za odměnu kapesné zvýšit, například když mají dobré vysvědčení. U domácích prací by se to ale mohlo vymstít - já uklidím, když mi dáš peníze.  

Otevřít v galerii (10)
Kluk drží v ruce bankovky.
Kluk drží v ruce bankovky. Zdroj: Freepik

“Osobně nepovažuji za vhodné dávat dítěti peníze za práci na chodu domácnosti. Zde má fungovat spravedlivé rozdělení odpovědnosti za společný prostor, ve kterém žijeme, a snažíme se, aby nám v něm bylo dobře,” 

uvádí psycholožka Emilie Šípová.  

A jak jste na tom s vašimi dětmi vy? Jaká je podle vás "optimální" výše kapesného?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze