Top hledané
Výsledky (0)
Velikonoce se slaví po celém světě. Proč nevyrazit do světa a nepodívat se, kde a jak probíhají?

Kam vyrazit na Velikonoce: Zkuste tulipány v Holandsku nebo Řecku, kde dominuje retro a tradice

Michaela Hanelová
30. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Velikonoce se slaví po celém světě.

Blíží se sváteční období Velikonoc, a možná se ptáte, kam byste mohli vyrazit, abyste prožili tento čas opravdu zvláštním způsobem. Pokud chcete něco víc než jen tradiční rodinné setkání, máme pro vás několik skvělých tipů na místa v Česku i za hranicemi, která nabízejí nezapomenutelné zážitky spojené s Velikonocemi.

Zvažujete, jak elegantně obejít tradiční českou pomlázku a spíše byste se vypravili na prodloužený velikonoční víkend do zahraničí? Pokud ano, mohou se vám hodit naše tipy. Velikonoce zaujímají významné místo v liturgickém kalendáři jako období připomínající smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, což je pro křesťany po celém světě důležité. 

Telč

Telč je dalším historickým městem v Česku, které je proslulé svou malebnou náměstí. Během Velikonoc se zde konají různé folklórní akce a trhy, kde si můžete zakoupit tradiční řemeslné výrobky. Během prohlídky trasy se můžete pokochat krásnou velikonoční a jarní květinovou výzdobou. Tato výzdoba vás bude provázet i v zámecké galerii. Na samotné Velikonoční svátky budou do expozice přidány tradiční prvky jako dřevěné řehtačky, pomlázky a další předměty spojené s Velikonocemi. Zámecké interiéry a výstavu hraček bude možné navštívit také na Velikonoční pondělí.

Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha
Prodej luxusní vily 284 m2 Statenice, Praha, Praha 6

Sevilla

Pokud hledáte zahraniční destinaci, která je známá svými velikonočními tradicemi, doporučujeme vydat se do Sevilly ve Španělsku. Zde se koná slavný festival nazývaný Semana Santa, během kterého se konají průvody s obrovskými náboženskými postavami a tradičními procesími. Velikonoce představují pro celé město nejvýznamnější událost v roce. A nejde jen o jediný den – oslavy trvají celý týden před Velikonočním pondělím. Tento období se nazývá Semana Santa, což znamená Svatý týden, a prakticky každý den se v centru města koná nějaké církevní procesí. Během těchto procesí jsou neseny velké dřevěné sochy a ulicemi prochází průvod kajícníků v pláštích a se špičatými kuklami. Na první pohled to může působit až děsivě, ale ve skutečnosti má toto představení ohromnou atmosféru! Tyto kukly se zde nazývají capirote a jsou součástí náboženské uniformy.

Vídeň

Vídeň je dalším skvělým místem k návštěvě během Velikonoc. Město je známé svými krásnými parky a zahradami, které v této době nabízejí speciální programy a akce pro rodiny, včetně hledání vajec a tradičních velikonočních trhů. Na Starovídeňských velikonočních trzích na Freyungu, nádherném a historickém náměstí v centru Vídně, každý rok vyrůstá největší vajíčková hora v Evropě, složená z přibližně 40 000 ručně malovaných kraslic. Návštěvníci zde mohou ochutnat širokou škálu velikonočních specialit, od sladkých bochánků z kynutého těsta až po pečené velikonoční jehně. Na stáncích se také prodávají výrobky uměleckých řemesel a květiny. Pro nejmenší je připravena zábavná velikonoční dílna a loutkové divadlo. Hudební zábava pak začíná každý den v 16:30 na Starovídeňském velikonočním trhu.

Itálie

V Itálii, zemi s většinově katolickým obyvatelstvem, jsou tyto svátky slaveny velkolepým způsobem. Během Velkého pátku, dne ukřižování Krista, utichají všechny zvony v zemi a ulicemi procházejí procesí (podobná těm španělským). Některá procesí končí ohňostrojem – nejslavnější z nich, Scoppio del Carro ve Florencii, začíná symbolickým zapálením mechanické holubice. Italské karnevaly, například ten benátský, jsou nabité barvami a majestátními maskami a právem patří k nejkrásnějším na světě. Samotný pojem karneval je odvozen z latinského a italského slova carne levare, což znamená odstranit maso.

Řecko 

Pro pravoslavné Řecko jsou Velikonoce zcela zásadní událostí. Místní pravoslavná církev používá juliánský kalendář, což znamená, že zde probíhají oslavy o týden později než v západních zemích. Během Svatého týdne jsou kostely vyzdobeny ve smutečních barvách a v ulicích se konají magické lampionové průvody, přičemž celé svátky mají hluboce duchovní charakter.

Zelený čtvrtek je známý jako Rudý čtvrtek. Je to den, kdy se tradičně peče mazanec tsoureki a pletenec lamprokouloura zdobený načerveno obarveným vajíčkem. Červená vajíčka jsou v Řecku symbolem Velikonoc, představují Kristovu krev, nový život a radost z nadcházejícího jara. Během sobotní vigilie si lidé v Řecku vzájemně dávají vejce a lehce je tlučou o sebe. Pokud se vejce nerozbije, přinese to štěstí a může si člověk něco přát. 

Holandsko

I když Holanďané slaví Velikonoce poněkud zdrženlivěji, než je tomu u nás, svátky jara si užívají po svém. Podobně jako my, i oni se radují ze zdobení vajíček a doma nemohou chybět rozkvetlé vrbové větvičky nebo jarní květiny. Na Velkou neděli je běžným zvykem uspořádat rodinný brunch. Jeho hlavní součástí je sváteční pečivo, které často připomíná zvířata jako zajíčky nebo kuřátka. Pokud se ocitnete v Holandsku, určitě byste měli navštívit pole rozkvetlých tulipánů. Vydejte se do parku Keukenhof, známého jako Zahrada Evropy. Tento největší květinový park v Evropě se nachází poblíž malebné vesnice Lisse, asi hodinu jízdy od Amsterdamu. Na ploše 32 hektarů můžete obdivovat několik milionů rozkvetlých tulipánů, narcisů, hyacintů, lilie, orchidejí, krokusů a dalších cibulovin.

Zdroje: marthasitaly.comundutchables.nl, wien.info, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze