Festival Open House Praha existuje proto, aby pomohl udělat města po celém světě otevřenější a přístupnější. Každoročně otevírá brány budov, které bývají veřejnosti nepřístupné. V době pandemie koronaviru se proto organizátoři rozhodli uspořádat pro fanoušky festivalu vůbec první mezinárodní festival, který se uskuteční příští víkend, tedy 14. a 15. listopadu prostřednictvím 48hodinového nonstop živého online vysílání a diváky tak zavede do více ne ž 40 měst na pěti kontinentech světa.
říká Phineas Harper, ředitel organizace Open City, která spravuje síť Open House Worldwide.
Festival bude zahájen o půlnoci z pátku na sobotu 14. listopadu koordinovaného světového času (tj. v 1.00 hodinu ráno našeho času) a představí organizátory z různých měst mezinárodní sítě. Následný program festivalu v podobě prohlídek, diskuzních panelů či krátkých filmů a dokumentů, je rozdělen do několika tematických bloků, které otevírají aktuální otázky současné architektury a urbanismu.
Open House Worldwide se dotkne problémů, kterým lidé v souvislosti s architekturou a tvorbou prostředí po celém světě čelí – od změny klimatu přes bydlení a mobilitu, veřejný prostor, sociální život ve městech, po světový design a kulturní dědictví.
Podobně jako všechny jiné akce Open House, je festival Open House Worldwide přístupný zdarma a vysílán bude na webových stránkách Open House Worldwide, a také v události na Facebooku. Příspěvky z jednotlivých měst budou ke zhlédnutí převážně v původním jazyce s anglickými titulky.
doplňuje Andrea Šenkyříková, zakladatelka a ředitelka festivalu Open House Praha.
Open House Praha se do festivalu zapojí videem vysílaném v samotném závěru festivalu, v neděli 15. listopadu od 23.00 hodin. Představí v něm tři pražské ikonické budovy reflektující dějiny českého moderního státu. Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, nadčasová stavba z 30. let 20. století, reprezentuje období první Československé republiky. Sakrální prostor je navržen slovinským architektem Jožem Plečnikem a pyšní se největšími prosklenými hodinami v Česku.
Kongresové centrum Praha, monumentální palác vystavěný za socialismu pro konání sjezdů komunistické strany, dnes multifunkční budova s jedním z nejlepších akustických sálů na světě.
A také Tančící dům, pravděpodobně nejznámější česká moderní stavba, která se stala symbolem přerodu porevoluční demokratické éry.
Průvodcem na cestě za poznáváním pražských architektonických skvostů bude Adam Gebrian, český architekt a popularizátor architektury. Video bude uváděno v češtině s anglickými titulky a bude též tlumočené pro neslyšící diváky do mezinárodního znakového systému.