Platby kartou jsou čím dál více oblíbené, nicméně se v poslední době lidé setkávají s přijímáním plateb pouze v hotovosti. Zeptali jsme se, pro koho je problém palčivý, a kdo naopak na platební kartu raději nespoléhá.
S letošním létem nepřišlo jen rozčarování nad drahými kempy, vedrem nebo přívalovými dešti, ale lidé se podivují, že leckde nezaplatí platební kartou. Bezhotovostní platby se u nás rozvíjely velmi překotně a rychle. Například se u nás za tímto účelem neprosadily papírové šeky a neujaly se ani kreditní karty.
Ovšem velmi rychle si lidé oblíbili platbu debetní kartou, kterou poskytují banky k běžným účtům. Zásadní pro rozvoj bezhotovostních plateb bylo zavedení povinnosti EET (Elektronické evidence tržeb) v roce 2016, kdy každý účet musí být elektronicky evidován, čemuž je potřeba internetové připojení. Přijímat platby kartou s tím přímo nesouvisí, ale obchodníci si museli pořizovat vybavení k EET a přihodit k tomu platební terminál už byl detail.
Systém zavedla vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), ale spojován je především s tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem (ANO, a paradoxně právě následná Babišova vláda provoz své vlajkové lodi zastavila během kovidové pandemie v březnu v roce 2020 a k životu už se EET neprobralo, protože nová vláda Petra Fialy (ODS) stav posvětila a povinnost elektronické evidence definitivně zrušila od 1. ledna 2023.
Na platbu kartou pozastavení systému EET v časech kovidových restrikcí nemělo žádný vliv. Připomeňme, že byly také doporučovány jako hygienické opatření. Na problémy s krizovou situací neradi vzpomínáme, ale na platby kartou jsme si poměrně dobře zvykli.
"Nemožnost zaplatit kartou mě překvapuje pravidelně, během času kovidových restrikci jsem si na kartu úplně zvykla. Nemusím mít hotovost a zaplatím všude. Jsem matka na rodičovské dovolené a ráda s dcerkou chodím do kaváren a jelikož mám jen kartu, teď si často kávu nedám. V jedné kavárně mi nabídli možnost zaplatit hotovostí následující den, kávu jsem si opět nedala. Při starostech o dítě nemám čas obcházet bankomaty a na další den bych měla k dispozici zase jen kartu a navíc, dcera má hrozně ráda pípnutí terminálu,"
popsala redakci s úsměvem pravidelná překvapení nad nemožností platit kartou Magda z Olomouce.
Její dojmy nejsou zcela ojedinělé. Podle průzkumu agentury STEM/MARK čtvrtina Čechů zaznamenala nárůst nemožnosti platit kartou. Ještě výraznější je trend podle průzkumu na Moravě, kde tento problém zmínilo 32 % dotázaných.
"Nedávno jsem si chtěla koupit něco ve stánku v nákupním centru, ale jelikož obchodnice neměla platební terminál, ani hotovost na vydání, věc jsem si nekoupila. Pracuji s živnostníky a vím, že řada z nich by ráda platbu kartou přijímala, ale odrazují je bankovní poplatky, které jsou při drobném prodeji problém,"
uvedla pro LP-Life.cz Eva ze Zlínského kraje, která podniká v oblasti PR.
"Nemožnost zaplatit kartou mě až otravuje. Žijeme v čase AI a nemůžeme někde zaplatit kartou? To mi přijde opravdu neuvěřitelné. Vidím v tom pouze podvod ze strany prodávajícího. Protože mít terminál by měla být běžná věc. Zavedla bych to jako povinnost. A nejde o nějakou lenost nevybrat si peníze, spíše o ten princip,"
uvedla studentka Dominika z Prahy.
Téměř nikdy u sebe nemám hotovost, takže mě to vždy překvapí. V cizině se snažím u sebe hotovost mít, ale u nás vždycky koukám jako tele na vrata. Rozhodně to pro mě není nic pozitivního. Zrovna nedávno jsem si chtěla koupit kávu a odešla jsem bez ní,
dodala Irena z jižních Čech.
Podle nedávného průzkumu ČSOB používají čím dál více platební karty i starší lidé, kteří na ně po většinu života nebyli zvyklí. Podle údajů banky, až 80% důchodců pravidelně platí platební kartou.
"Kartou platím v supermarketech běžně, ale jinak platit kartou nejsem zvyklý. V restauracích mi platbu kartou velmi často nabízejí, to mám rád, odpovídám: děkuji, ale já mám peníze!"
okomentoval pro LP-Life.cz s humorem důchodce Jaroslav z Moravskoslezského kraje, na platbu kartou nespoléhá, ale má pocit, že je to dnes již úplně běžná varianta.
Léto je samozřejmě spjato i s dovolenými v zahraničí. Aktuálním hitem není jen Chorvatsko a Itálie, ale řada Čechů se vypravila do Polska. I nám se podařilo na zkušenosti z dovolené zeptat.
"Rozdíl jsem teď viděl v zahraničí, hned za hranicemi v Polsku. Zapomněl jsem si vyměnit valuty a už jsem to viděl na zkaženou dovolenou, kde si nedám ani točené pivo. Kartou jsem však zaplatil v kiosku u jezera, stejně jako v horském srubu, myslím, že u nás bych měl smůlu,"
popsal své zkušenosti z ciziny Jan z Pardubického kraje a potvrdil, že kvalita služeb na sever za hranicemi je mnohdy na lepší úrovni.
Motivace obchodníků odmítat platby kartou můžou být různé, od poklesu zisku na spropitném, přes poplatky bankám, nebo problémy s technikou. Platby v hotovosti však otevírají dveře daňovým únikům.
"Chtějí se vyhnout placení daní, aby nebyli úplně poctiví, i když to rozhodně neplatí o všech,"
uvedl například pro TNCZ ekonom Štěpán Křeček. Právě těmto praktikám měl zabránit systém EET, ale podle odhadů jeho výnosy zůstaly u jednotek miliard, což je méně než se očekávalo.
Zdroje: novinky.cz, zlatakoruna.info, finance.cz, ceske.radio.cz, tn.nova.cz, seznamzpravy.cz, vlastní dotazování