Top hledané
Výsledky (0)
Kokain je v Česku stále častější, testování na jeho přítomnost je jednoduché.

Kokain na pracovišti nebo za volantem: testování je jednoduché, podle policistů množství trestných činů pod vlivem drog narůstá

Radim Červenka
31. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Kokain

Českou veřejnost překvapila zpráva o nálezu kokainu na toaletách Poslanecké sněmovny. Neobvyklá kauza poukazuje na evropský trend, který se nevyhýbá ani Česku. Popularita kokainu z Jižní Ameriky v Evropě roste. Sněmovna nemusí být jediným pracovištěm, kde se tato nelegální droga užívá, zjistit se její užívání dá jednoduchým testem.

Stimulující droga, která byla ve velké oblibě už před 1. světovou válkou, se do Evropy a do Česká dostává z jižní Ameriky. Rozsáhlé drogové mafie zde posílají drogu, pěstovanou z rostliny Rudodřev koka, která se nacházela původně jen na úpatí And, do celého zbytku světa, i do Česka.

"Koncem minulého týdne přiletěl z Frankfurtu nad Mohanem cizinec, který cestoval z Medellínu v Kolumbii přes Bogotu a Německo až do Prahy. Na letišti Václava Havla ho na základě vytipování kriminalistů Národní protidrogové centrály zkontrolovali celníci. V jeho cestovní tašce našli, ukryté mezi dalšími věcmi, čtyři kvádry s neznámou slisovanou látkou. Předběžná chemická analýza potvrdila, že se jedná o kokain. Celková hmotnost byla 4,647 gramů včetně obalů,"

popisuje cestu zásilky kokainu do Česka na svém webu Národní protidrogová centrála.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Kokain se dá koupit za pár stovek

Ačkoliv se na scéně návykových látek nejedná o žádnou novinku, prudký nárůst popularity je otázkou posledních několika let. Dlouho totiž šlo o drahou drogu dostupnou jen bohatým narkomanům z vyšší společnosti. Poslední dobou však okruh klientů rozšiřují levnější verze kokainového prášku. Cena drogy na černém trhu se tak může pohybovat od několika stokorun za gram až po několik tisíc. Za levnějšími variantami stojí většinou velká "nařeďěnost" a malé množství účinné látky ve výsledném produktu. U drog zachycených policisty se pohybuje od 5% po 88% koncentraci.

Stejně jako v případě alkoholu zákon zakazuje řízení vozidel pod vlivem jakýchkoli omamných látek. Nejinak je tomu při pobytu v zaměstnání, kde práci pod vlivem omamných látek zakazuje zákoník práce. Ovšem zatímco s alkoholtestery se setkáváme na každodenní bází, testování na přítomnost jiných omamných látek je mnohem méně časté.

Jak ukázal případ ze Sněmovny, drogy se můžou vyskytnout i na pracovišti. Některé firmy přistupují k testování zaměstnanců, podobně jako v případě alkoholu. Samotné testování je podobné a jednorázové testy na přítomnost účinných látek u vybraných drog se dají pořídit za několik desítek korun, podobně jako ty alkoholové. Nejinak je tomu v případě kokainu. Pokud se však ukáže pozitivní výsledek, situace z hlediska práva může být odlišná.

Na pracovišti je problém, že ze šňupnutí koksu se jen tak nevyspíte

"Problém je v tom, že při požití alkoholických nápojů se zaměstnanec většinou vyspí a může nastoupit do práce a jeho schopnost řádně vykonávat sjednanou práci není omezena. U návykových látek tak tomu ale není, návykové látky se v těle udržují déle (jak uvádíte v dotaze, až měsíc v moči) a také déle účinkují, tedy omezují schopnost zaměstnance vykonávat řádně sjednanou práci (zde nestačí se jednou vyspat), a to musí v konkrétním případě posoudit výhradně lékař,"

uvedla právnička Eva Dandová na webu bozpinfo.cz úskalí užívání drog při vstupu na pracoviště.

I jednoduché testy dokážou odhalit přítomnost účinné látky na drogy několik dní nazpět. Testy se provádějí ze slin, z moči nebo z krve, testování z krve je pochopitelně tím nejpřesnějším, ale i některé testy z moči dokážou poukázat na drogy až 30 dní zpět. V případě takovéhoto testování si může člověk v práci po jednom drogovém večírku zadělat na problém i uprostřed týdne. 

Drogy samozřejmě nepatří ani za volant. Rozhodně by nikdo neměl spoléhat na to, že po šnupnutí kokainu mu dají policisté pouze "dýchnout" a během kontroly na užívání drog nemůžou přijít. 

"K terénnímu testu na nelegální návykové látky policie přistupuje ve chvíli, kdy existuje podezření, že chování řidiče v silničním provozu či  jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti jsou ovlivněny návykovou látkou a test na alkohol je negativní. Obecně narůstá podíl registrovaných trestných činů, které jsou spáchány pod vlivem jiné návykové látky než alkoholu. Z poslední výroční zprávy o nelegálních drogách plyne, že tento typ protiprávního jednání narostl v průběhu posledních deseti let o více než 85%,"

uvedla pro Lp-Life.cz mluvčí Národní protidrogové centrály SKPV Lucie Šmoldasová.

Ačkoliv je policie vybavena na testování řidičů, jedním z důvodů pouze výběrového zjišťování drog je cena testů, kterými je policie vybavena. Zatímco testy na alkohol vyjdou policisty na 4 Kč za jeden, přesný test ze slin používaný policisty stojí 459 Kč.

Zdroje: drogovy-test.cz, bozpinfo.cz, lidovky.cz, policie.cz, vlastní dotazování, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: