Top hledané
Výsledky (0)
Přinášíme pohled veřejnosti!

Koronavirus za hranicemi: Naši prarodiče šli do války, nám vadí, že nemůžeme jít ven

Eva Ledecká
18. března 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Kontaktovali jsme obyvatele oblíbených destinací a vyzpovídali je. Jaká je situace v severní Itálii, Španělsku, Chorvatsku a na Slovensku? Co si obyvatelé těchto zemí myslí o tamějších vládních rozhodnutích, kde se podle nich stala chyba a co je na nákaze nejhorší? 

Španělsko: "Naši prarodiče šli do války, nám vadí, že nemůžeme jít ven." 

„Jsem z Madridu, ale nyní čas trávím v naší vile na horách. Jsem na mateřské, pracovat nemusím. Manžel dostal home office jako většina pracujících, u kterých to bylo možné. Není to lehká situace. My Španělé jsme podobný národ jako Italové, trávíme spoustu času venku. Když vláda zavřela i parky v Madridu, lidé, kteří mohli, odjeli na své domy do hor, kde mohou být alespoň na zahradě,"

prozradila LP-Life.cz Andrea, která má na horách alespoň pocit, že se může volně nadechnout. V Madridu mají totiž lidé podle ní pocit, že situace není pod kontrolou a veřejnost si myslí, že se tato opatření měla udělat dříve. Nyní je už pozdě. Ona přitom na nejhorší myslela už s předstihem: "Odjeli jsme na hory ještě před tím, než se všechno zakázalo. Teď se bojíme těch, kteří sem přijíždí až nyní, že tu nákazu roznesou. Někteří lidé jsou dost naštvaní. Hodně mladých se rozčiluje a šílí z toho, že musí být zavření pár dní doma s dětmi, ale pravda je taková, že naši prarodiče museli jít do války a my jsme naštvanější než oni jen proto, že nesmíme vycházet ven!“

Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2
Prodej rodinného domu, Praha 6 – 296m2, Praha 6

Slovensko: „Ti, kdo mají roušky, je nosí“

"Žiju v obci Nové Zámky se třemi dětmi. Čtvrté se má narodit za 2 týdny. Docela se nákazy bojím, hlavně o miminko. Izolovali nemocnice, jsou v nich zakázané návštěvy a každý, kdo je hospitalizován, musí být nejdříve vyšetřen na koronavirus. Nikdy nevíte... Jinak tady venku je pusto. Téměř nikoho tu nepotkáte. Ten, kdo jde na nákup, má na sobě roušku," popisuje nám stísněné pocity Slovenka Henrieta a dodává, že roušek je, stejně jako u nás, velký nedostatek. Ten, kdo ji nemá, si ji ušil doma, nebo alespoň používá šátek.

V obchodech je často všechno vykoupené. Zásoby sice doplňují, ale může se stát, že se na vás nedostane. Narozdíl od Čechů dbají Slováci na rozestupy: "Do obchodů pouští lidi v omezených počtech, aby se moc nekumulovali. Snažím se tam chodit minimálně. Nechci nyní nic riskovat!“

Otevřít v galerii (1)
Vyprodaný obchod, Nové Zámky
Vyprodaný obchod, Nové ZámkyZdroj: Foto: Henrieta Fogelova

Chorvatsko: „Bojíme se dopadu na ekonomiku!“

Ljiljana, která žije v Pule, má kromě starosti o své zdraví také strach, jak to bude v Chorvatsku vypadat až to všechno skončí: "Více než nemoci samotné se tady bojí lidé dopadu na naši křehkou ekonomiku, která je z 99 % závislá na cestovním ruchu. Stěžují si na to majitelé restaurací a barů i pracovníci v kultuře, kde pracuji i já. Už druhý týden jsou zavřené všechny veřejné instituce. Školy jsou od 13. března online. Obchody a nákupní centra jsou otevřené do 18 hodin."

Roušky? Ty jsou tady nedostatkovým zbožím stejně jako u nás. Jejich cena je nyní kvůli velké poptávce mnohonásobně vyšší. Před vypuknutím pandemie stály v přepočtu 2 Kč, nyní 25 Kč. "Na většině míst jsou roušky vyprodané, ale přitom je tu nikdo nenosí. Přitom by měli. Pula leží velmi blízko italským hranicím. Každodenně odsud hodně Chorvatů jezdí do Itálie za prací – do Terstu nebo až do okolí Benátek. Proto tu vládne asi větší panika než v ostatních regionech," vysvětlila LP-Life.cz Ljiljana.

Itálie: Ven jen na dvacet minut!

V Riccione, třicet kilometrů od Rimini, žije Danilo, který se cítí jako ve vězení. Rimini je totiž považované za nebezpečnou oblast. Cestovat tady můžou pouze v případě nouze. "Pokud jedete do práce, musíte mít speciální papír, kde jsou uvedeny informace o vás a o práci, do které jedete. V případě, že vás zastaví policie a vy se papírem neprokážete, dostanete pokutu. Nemůžete jet ani z jednoho konce města na druhý. Musíte se zdržovat v okolí bydliště a být venku maximálně 20 minut. Pokud jdete ven, třeba do lékárny, musíte chodit po jednom. Veřejná doprava nejezdí. V autě může být jen jeden člověk. Samozřejmě musíte mít na sobě roušky a rukavice!"

Narazíte tady ale na mnohem horší místa. Nejhorší je situace v Lombardii, kde to mají podle Danila v nemocnicích velmi složité. "Nemají už ani lůžka pro nemocné. Nikdo totiž nepředpokládal, že bude virem najednou infikováno 15 000 lidí. Lékařské týmy pracují 24 hodin denně a snaží se, aby všichni nakažení dostali stejnou lékařskou péči. Lékařů je ale málo, je problém s rouškami a respirátory. Měly nám přijít s Německa, Německo ale dovoz zastavilo," objasňuje Ital. Shání se tedy jinde, chybí především v nemocnicích. Vrchol nákazy se tady přitom očekává tento týden. 

"Potom by už šíření koronaviru mělo mít sestupnou tendenci," doufá muž a věří, že lékaři brzy vyrobí vakcínu, která šíření viru zamezí. "Je tady speciální tým lékařů z Itálie a Číny, který usilovně pracuje na vývoji vakcíny pro boj s koronavirem. Nikdo neví, kdy bude vyvinuta, mohou to být měsíce, ale je důležité, že se na tom pracuje. Podle mého názoru se ale vir může vrátit, může být silnější a velmi vážně ohrožovat nejen seniory, ale i mladší lidi. Doufejme, že v té době již na tento nový koronavirus budeme mít léky!“

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze