Top hledané
Výsledky (0)
Která dáma by si nepřála, aby jí její drahý postavil kouzelný letohrádek v rozkvetlé luxusní zahradě se zpívající fontánou? Anna Jagellonská takové štěstí měla.

Královský letohrádek: dárek z lásky ozdobou Prahy

Eva Ledecká
17. 10. 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Královský letohrádek

Muž Anny Jagellonské král Ferninand I., přesto, že šlo o typický sňatek z rozumu, ji vroucně miloval a nechal ji postavit letohrádek, který najdete ve východní části Královské zahrady na Pražském hradě: Letohrádek královny Anny.

Královský letohrádek
Zpívající fontána
Nádhera renezance

Luxusní kráska v čisté renezanci

Často se můžete setkat také s označením Belvedér, což však není správný název. Královský letohrádek je považován za nejkrásnější a nejčistší luxusní renezanční stavbu nacházející se mimo Itálii.

Letohrádek se začal stavět v roce 1538 podle projektu Paola della Stelly. Kvůli požáru Pražského hradu, který vypukl o 3 roky později, se muselo se stavbou počkat až do roku 1556. V té době už Paolo nežil, a tak byl letohrádek dokončen podle návrhu architekta Bonifáce Wohlmuta.

Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6

Stavba, která svému účelu nikdy nesloužila

Co je však na příběhu smutnější je to, že se dokončení této nádherné stavby nedožila ani ta, které byla určena. Královně Anně měl luxusní letohrádek přinášet radost, zemřela však v roce 1547. Ani král Ferdinand si dlouho letohrádek neužil: skonal v rok jeho dokončení.

Bohaté sbírky Rudolfa II.

A tak tuto jedinečnou romantickou stavbu užíval ke svému pobytu především následovník Rudolf II., který sem umístil i některé kusy ze svých luxusních uměleckých sbírek. V roce 1648 byly bohatě zařízené místnosti vypleněny Švédy a některé skvosty nyní třímají v pařížském Louveru.

Místo jako stvořené pro romantiku

Budova nyní slouží k výstavním účelům a představuje krásné místo, často určené jako cíl romantických procházek. Svůj podíl na tom má také jedinečná zpívající fontána. Vodní kapky dopadající na bronzovou nádrž vytváří úžasný zvuk podobný tichému zpěvu. Pověst však praví, že to je vodní víla, kterou tvůrce Tomáš Jaroš uvěznil v kovu.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Letohrádek královny Anny
Mariánské hradby 1 119 08 Praha 1
+420 224 372 434
Praha skrývá mnoho krásných míst k procházkám. Zatímco Petřínské sady a Královskou oboru navštívil v Praze snad už každý, luxusní Zahrada Kinských stojí stále trochu stranou zájmu Pražanů. Právě tam jsme se však vypravili my.

Taje Zahrady Kinských: Kde se vzal v Praze podkarpatský kostelík?

Eva Ledecká
30. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Krásný výhled na Prahu, Musaion v popředí

Zahrada Kinských leží na pražském Smíchově a sousedí s Petřínským vrchem. Proto je často tento park o rozloze 17 hektarů brán jako součást Petřínských sadů. Nejlepší je začít procházku od Petřínských vrchů a kochat se krásnými výhledy po příjemné cestě dolů.

Zahrada Kinských - letohrádek
Podkarpatský kostelík
Krásné jezírko s vodopádem a sochou Herkula

Historie tohoto luxusního parku je spojena s vinicemi, které zde nechal vysázet Karel IV. Park svou současnou podobu získal za Rudolfa knížete Kinského, který v roce 1826 pozemek zakoupil. Centrem rozlehlé zahrady je luxusní letohrádek Kinských (Musaion), který je považován za jednu z nejkrásnějších empírových staveb v Praze. Nachází se v něm Národopisné muzeum Národního muzea.

Na co můžete v Zahradě Kinských narazit?

Tak, jak tomu většinou u podobných parků bývá, i tady najdete mnoho zajímavých malých staveb, spoustu cestiček, jezírka, dekorativní sochy a sousoší, altánky či kolonády. Bohužel zde můžete narazit také na zchátralé budovy, jako je například bývalý empírový pavilon s nádherným výhledem na město, z kterého však po vyhoření zbyly jen ruiny.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Příběh podkarpatského kostelíka

Mezi luxusní stavby, které se před vámi vynoří jako ze sna, patří například podkarpatský kostelík. Ten, přestože byl postaven v 17. století ve Velké Loučky u Mukačeva, stojí zde, v Praze, jako výraz vděčnosti všech Rusínů. A to od roku 1929, 10 let poté, co byla Podkarpatská rus připojena k Československu. Bylo možné jej jednoduše rozmontovat, neboť byl postaven bez jediného hřebíku. Tento 14 metrů dlouhý a 8 metrů široký kostel byl do Prahy převezen ve 4 speciálně upravených vagónech a slavnostně předán Praze.

Nedaleko odtud budete procházet kolem jezírka zdobeným barokní sochou Herkula, do kterého stéká vodopád. Romantická procházka skončí u letohrádku Kinských, o kterém jsme zjistili jednu zajímavost: jeho místo nebylo v zahradě zvoleno náhodou, nýbrž leží ve stejné ose s luxusním Palácem Kinských na Staroměstském náměstí.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze