Top hledané
Výsledky (0)
Která dáma by si nepřála, aby jí její drahý postavil kouzelný letohrádek v rozkvetlé luxusní zahradě se zpívající fontánou? Anna Jagellonská takové štěstí měla.

Královský letohrádek: dárek z lásky ozdobou Prahy

Eva Ledecká
17. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Královský letohrádek

Muž Anny Jagellonské král Ferninand I., přesto, že šlo o typický sňatek z rozumu, ji vroucně miloval a nechal ji postavit letohrádek, který najdete ve východní části Královské zahrady na Pražském hradě: Letohrádek královny Anny.

Královský letohrádek
Zpívající fontána
Nádhera renezance

Luxusní kráska v čisté renezanci

Často se můžete setkat také s označením Belvedér, což však není správný název. Královský letohrádek je považován za nejkrásnější a nejčistší luxusní renezanční stavbu nacházející se mimo Itálii.

Letohrádek se začal stavět v roce 1538 podle projektu Paola della Stelly. Kvůli požáru Pražského hradu, který vypukl o 3 roky později, se muselo se stavbou počkat až do roku 1556. V té době už Paolo nežil, a tak byl letohrádek dokončen podle návrhu architekta Bonifáce Wohlmuta.

Prodej historické vily na Kampě, Praha 1
Prodej historické vily na Kampě, Praha 1, Praha 1

Stavba, která svému účelu nikdy nesloužila

Co je však na příběhu smutnější je to, že se dokončení této nádherné stavby nedožila ani ta, které byla určena. Královně Anně měl luxusní letohrádek přinášet radost, zemřela však v roce 1547. Ani král Ferdinand si dlouho letohrádek neužil: skonal v rok jeho dokončení.

Bohaté sbírky Rudolfa II.

A tak tuto jedinečnou romantickou stavbu užíval ke svému pobytu především následovník Rudolf II., který sem umístil i některé kusy ze svých luxusních uměleckých sbírek. V roce 1648 byly bohatě zařízené místnosti vypleněny Švédy a některé skvosty nyní třímají v pařížském Louveru.

Místo jako stvořené pro romantiku

Budova nyní slouží k výstavním účelům a představuje krásné místo, často určené jako cíl romantických procházek. Svůj podíl na tom má také jedinečná zpívající fontána. Vodní kapky dopadající na bronzovou nádrž vytváří úžasný zvuk podobný tichému zpěvu. Pověst však praví, že to je vodní víla, kterou tvůrce Tomáš Jaroš uvěznil v kovu.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Letohrádek královny Anny
Mariánské hradby 1 119 08 Praha 1
+420 224 372 434