Národní muzeum v Praze slavnostně zahájilo zatím neunikátnější výstavu ve své historii a to právě o starověkém Egyptě. Přestože do Egypta rádi létáme na dovolenou, kde si do sytosti užíváme teplého počasí a krásného moře, tato země je atraktivní už řadu let hlavně pro archeology z celého světa. Starověký Egypt ukrývá stále mnohá tajemství, jeho civilizace se vyvíjí více než 3000 let a z jeho vyspělosti čerpáme dodnes ve všech oblastech - kultury, umění, filozofie i životní styl.
Výstava Sluneční králové zavede návštěvníky do nejstaršího období egyptské říše, do doby dávných stavitelů pyramid. Prostřednictvím ještě nikdy ve světě nevystaveného souboru téměř 300 vzácných předmětů nevyčíslitelné hodnoty, starých takřka 5 tisíc let, za pomoci moderních multimediálních technologií a nevšední architektury přenese své návštěvníky do nejstarších časů staroegyptské civilizace a umožní jim zažít atmosféru doby velkých egyptských králů.
Ještě nikdy nebylo z Egypta do zahraničí zapůjčeno takové množství významných artefaktů, jako právě na výstavu Sluneční králové.
pyšní se ředitel Národního muzea Michal Lukeš s tím, že některé předměty nikdy neopustily hranice Egypta, kde jsou pečlivě uschovány. Mnoho z nich je také zapůjčeno z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru.
Na první pohled jistě upoutají ty největší poklady z doby 3. až 1. tisíciletí před naším letopočtem v čele s naprosto unikátními královskými sochami panovníka Raneferefa, které představují jeden z největších dochovaných souborů královské plastiky doby Staré říše.
Nechybí ani rozsáhlý soubor soch princezny Šeretnebtej a písaře Nefera. K vidění jsou ale také například kamenné nádoby, keramika, texty nebo reliéfy z královských komplexů panovníků z Abúsíru.
svěřil Lukeš.
Sbírka má nevyčíslitelnou hodnotu, s předměty prý nelze ani obchodovat. Proto celková pojistná hodnota předmětů je 1 miliarda korun.
Mezi historicky nejcennější objevy české expedice v Abúsíru bezesporu patří chrámový komplex panovníka Raneferefa s jedním z největších souborů královských soch z doby stavitelů pyramid a jeho unikátní papyrový archiv popisující kult a provoz v jeho chrámu.
řekl Lukeš. Výstava v historické budově Národního muzea potrvá až do 7. února roku 2021.