Top hledané
Výsledky (0)
Pražská radnice schválila navýšení prostředků pro městskou policii.

Městskou policii v Praze původně tvořilo pár desítek strážníků: dnes jsou jich tisíce a stojí stamiliony

Radim Červenka
29. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Městská policie hl. m. Prahy

Městská Policie hl. m. Prahy vznikla na začátku 90. let, kdy jí tvořilo jen pár desítek strážníků. Dnes na pořádek v hlavním městě dohlíží před dva tisíce členů tohoto bezpečnostního sboru. Ke své činnosti potřebuji vhodnou techniku a vybavení. Pražští politici schválili navýšení prostředků na investiční akce městských policistů. Navyšují se také náborové příspěvky pro nové strážníky. Ekonomové však výšku prostředků, které putují na bezpečnostní složky kritizují.

Současná městská policie v Praze byla jako útvar založena v roce 1992. Tehdy na pořádek v hlavním městě mělo dohlížet přesně 87 strážníků. Jedním z prvních úkolů, které nově vzniklý bezpečnostní útvar dostal, byl dohled na pořádek v pražském metru.

Velitelství Metro se stalo jednou z prvních jednotek, společně s psovody, s celoměstskou působností, jinak je městská policie v Praze rozdělena podle okrskové působnosti. Dnes by jsme však v organizační struktuře městské policie hledali specializovaný útvar Metro hledali marně. V roce 2007 se reorganizoval na Hlídkový útvar, ovšem podzemní dráhu hlídají strážníci stále.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Strážníků je přes dva tisíce a potřebují vybavení

Městská policie se však nemění jenom v názvech svých útvarů, ale za více než 30 let existence se podstatným způsobem rozrostla a podle všeho tento trend pokračuje. V současnosti podle údajů od samotné městské policie má v současnosti přes 2700 zaměstnanců a v každém okamžiku je v pražských ulicích na hlídce přibližně 500 strážníků. Strážnici pak tvoři cca 2100 z celkového počtu zaměstnanců policie. Což je více než dvacetinásobek původního stavu.

Ke svému provozu tak městská policie potřebuje i značné finanční prostředky, což má v současnosti i oporu u politiků současné pražské radnice.

"Pokud má policie – ať už městská či státní – plnit své povinnosti, potřebuje k tomu i potřebné vybavení a zázemí. Proto jsme dnes odsouhlasili několik opatření, která by měla vést ke zkvalitnění práce policistů. Bezpečnost Prahy a jejích obyvatel bereme vážně a zodpovědně,"

uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) v reakci na současné schvalování nových investičních prostředků pro městskou policii. Především šlo o navýšení prostředků města na každoroční investiční akci městské policie. Rada hl. m. Prahy schválila navýšení těchto nákladů o 200 000 000 Kč,  jejímž prostřednictvím pořizuje dopravní prostředky, dále přístroje a zařízení, výpočetní techniku a programové vybavení. Celkem tak Městská policie hl. m. Prahy v roce 2024 může utratit 740 368 900 Kč.

V současnosti hledá městská policie další personální posily do řad strážníků. Nové členy láká prostřednictvím nejrůznějších benefitů a také nadprůměrného platu, podle internetových stránek policie nástupní plat strážníka může činit až 48 000 Kč hrubého (podle ČSÚ byla průměrná mzda v českém hospodářství v roce 2023 42 249 Kč).

Statisícový náborový příspěvek a služební byty

Zájemci se také mohou těšit na náborový příspěvek, ten zavedla pražská městská policie v roce 2017 ve výši 100 000 Kč. V současnosti nabízí nováčkům jednorázově 300 000 Kč. Nejedná se při tom o jediný benefit. Strážnici mohou dostat příspěvek na bydlení, stravu nebo na dovolenou.

"Devět strážníků se svými rodinami se může těšit na služební byty. Městští strážníci jsou pro bezpečné fungování města velmi důležití a patří vedle záchranářů, učitelů, zdravotních sester, pracovníků v sociálních službách nebo hasičů do skupiny profesí, kterým jsou městské byty přidělovány. Alespoň touto formou je hlavní město může podpořit v jejich práci pro Pražany,"

 dodala náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast bydlení Alexandra Udženija (ODS).

Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve své zprávě namířené ke snižování rekordních rozpočtových schodků veřejných financí navrhuje snížit množství policistů a úspory hledat i ve výhodách, které policisté požívají. Podle NERVu je v ČR větší množství policistů než ve srovnatelných zemích (Německo, Švédsko, Nizozemsko), ovšem současná velmi dobrá bezpečnostní situace v ČR podle odborníků nemá statistickou relevanci s velkým množstvím policistů.

"Policejní prezident si v Otázky VM říká o zvýšení platů pro policisty. K tomu podotýkám, že průměrný plat policajta je u nás vyšší, než průměrný plat učitele. Nepočítám tučné doživotní výsluhy. To je poměr typický pro diktaturu, ne pro evropskou demokracii,"

kritizoval z podobných pozic jako NERV před časem bývalý ministr financí Miroslav Kalousek finanční náklady na policisty v ČR.

Zdroje: TZ, mppraha.cz, vlada.cz, czso.cz, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze