Policie České republiky začne od půlnoci ze středy na čtvrtek 29. září provádět kontroly na všech úsecích státní hranice se Slovenskem. To zahrnuje všech 27 bývalých hraničních přechodů, z toho 17 silničních, 7 železničních a 3 říční.
Podle Policie ČR nebude kromě stanovených výjimek možné překračovat hranice mezi Českou a Slovenskou republikou na jiných místech, než je uvedených 27 přechodů, a to minimálně po dobu následujících deseti dnů. Výjimky budou platit pro občany, kteří pracují jako zemědělci v bezprostřední blízkosti hranic a také pro lesníky, myslivce a rybáře při výkonu práce v příhraničních oblastech.
uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
dodal.
O obnovení kontrol už Rakušan informoval slovenského ministra vnitra Romana Mikulce.
upřesnil Rakušan.
Dočasné zavedení kontrol na hranicích Česka se Slovenskem se bude týkat i mezistátní vlakové dopravy. Pro TASR to potvrdily ze Železniční společnosti Slovensko (ZSSK), která o tom byla informována z české strany. Kontroly by měly začít od půlnoci ze středy na čtvrtek (29. 9.). Je předpoklad, že vlaky budou jezdit mírně zmeškané. Dopravce RegioJet pro TASR uvedl, že očekává maximálně 15minutové zpoždění spojů jedoucích ze Slovenska do Česka. Kontroly mezi Slovenskem a Rakouskem by se ho, jak tvrdí, dotknout neměly.
Znovuzavedení kontrol na hranicích oznámil premiér Petr Fiala s tím, že důvodem je zvýšená nelegální migrace. Ředitel služby cizinecké policie Milan Majer uvedl, že Policie ČR zajistila od začátku letošního roku na území České republiky celkem 11 983 tranzitních nelegálních migrantů, což je výrazně více než v roce 2015, kdy migrační krize v Evropě vrcholila. Zadrženo bylo již 125 převaděčů, přičemž byla zahájena trestní řízení v souvislosti se 140 skutky.
Policejní prezident Martin Vondrášek dodal, že „hrozící ohrožení vnitřní bezpečnosti České republiky vyplývá zejména z činnosti organizovaných mezinárodních skupin převaděčů“.
Vedení policie upřesnilo, že v rámci jedné 12-hodinové směny na hranicích bude nasazeno 500 policistů a dalších 60 příslušníků Celní správy České republiky. Česko je přitom pro migranty, hlavně pak Syřany, až na výjimky pouze tranzitní, nikoli cílovou zemí, informuje policie s odvoláním na údaje z migračních registračních center v Břeclavi a Holešově. Za problém označil Rakušan také fakt, že Maďarsko nedodržuje dohody a nepřijímá uprchlíky zpět.
uvedl.
dodal premiér Petr Fiala.
Ministerstva vnitra a spravedlnosti aktuálně pracují na novele zákona, která by výrazným způsobem zvýšila tresty za převaděčství.
Rakušan už před několika týdny upozornil, že Turecko otevřelo migrantům ze Sýrie cestu do Evropy. Uvedl, že migrační krize je horší než v roce 2015 a do Evropy proudí zejména Syřané, kteří už ale nějakou dobu strávili v Turecku. Podotkl také, že Česko ani Slovensko nejsou jejich cílovými zeměmi. Maďarsko podle jeho slov neplní readmisní dohody, tedy nepřijímá migranty, kteří přes maďarské hranice putují přes Slovensko a Česko do Německa a Rakouska. Slovensko podle něj tyto dohody plní, ale jen tehdy, má-li migrant potvrzení, že přišel ze Slovenska.
řekl Rakušan.
Slovensko sice rozhodnutí České republiky respektuje, požaduje však, aby se o tomto kroku jednalo na úrovni Evropské unie, protože rozhodnutí Prahy má vliv i další evropské země. Informovala o tom mluvčí Ministerstva vnitra SR Zuzana Eliášová.
podotkla.
Kontrolami na hranicích s Českou republikou se má zabývat Výbor Národní rady SR pro obranu a bezpečnost na mimořádném zasedání, 29. září. Šéf výboru Juraj Krúpa chce, aby ministr vnitra Roman Mikulec vysvětlil důvody obnovení kontrol a informoval o situaci s aktuální migrační vlnou směřující ze Sýrie do Německa.
tvrdí Krúpa.
Obnovení kontrol lze podle Krúpy považovat za selhání ministra. Důvodem podle něj může být i totálně poddimenzovaný personální stav na Úřadu hraniční a cizinecké policie, z čehož rovněž viní ministra vnitra SR Romana Mikulce.
Obnovení hraničních kontrol je v první fázi schváleno na deset dní. Tento čas chce Česko využít k „intenzivnímu jednání se slovenskou stranou“. Následně bude vláda vyhodnocovat, jaká opatření zavést do budoucna.
Rakousko od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom mluvčí rakouského ministerstva vnitra. Podle Vídně jde o reakci na krok České republiky, která v pondělí ohlásila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli nelegální migraci.
Ministr vnitra Gerhard Karner řekl, že Rakousko tak chce předejít tomu, aby převaděči obcházeli kontroly na českých hranicích cestou přes Rakousko.
řekl Karner.
Podle něj se policisté zaměří hlavně na vozidla, která podle jejich zkušeností migrantů často převážejí - což jsou zejména bílé dodávky.
Ministr obrany SR Jaroslav Naď má na to jiný názor. Řekl, že kontroly na hranicích nepovažuje za správnou cestu. Podle něj by se měly chránit vnější hranice schengenského prostoru, nikoli ty vnitřní. Slovenská opozice i média zavedení kontrol interpretují jako selhání ministra vnitra Romana Mikulce. Mikulec zopakoval, že problém nelegální migrace je třeba řešit na celoevropské úrovni.
zdůraznil.
V Rakousku podali migranti do konce letošního srpna více než 56 000 žádostí o azyl. Je to nárůst skoro o 200 procent, uvedla agentura APA. Podle ní jde většinou o žádosti od lidí, kteří nemají na azyl v Rakousku nárok. Nejčastěji se jedná o obyvatele Indie, Pákistánu, Maroka a Tuniska.
Zdroj: Policie ČR, TV Noviny, Pravda, TASR, ČTK, iDnes, Aktuality, Topky, vlastní dotazování