Top hledané
Výsledky (0)
Česko dočasně obnovuje kontroly na hranicích se Slovenskem z důvodu zvýšené nelegální migrace. Přes Slovensko a Česko přecházejí zejména migranti ze Sýrie směřující do Německa.

Migrační krize v Česku je horší než v roce 2015. Obnovují se kontroly na hranicích se Slovenskem

Kristina Valachyová
29. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
 Kontrola řidičů na hranicích

Policie České republiky začne od půlnoci ze středy na čtvrtek 29. září provádět kontroly na všech úsecích státní hranice se Slovenskem. To zahrnuje všech 27 bývalých hraničních přechodů, z toho 17 silničních, 7 železničních a 3 říční.

 Migrant přichycen v autě
Migranti
Migranti
Kontroly na hranicích

Podle Policie ČR nebude kromě stanovených výjimek možné překračovat hranice mezi Českou a Slovenskou republikou na jiných místech, než je uvedených 27 přechodů, a to minimálně po dobu následujících deseti dnů. Výjimky budou platit pro občany, kteří pracují jako zemědělci v bezprostřední blízkosti hranic a také pro lesníky, myslivce a rybáře při výkonu práce v příhraničních oblastech.

„Několikrát jsem jednal se slovenským ministrem vnitra a žádal jsem slovenskou stranu, aby plnila to, co vyplývá z mezinárodních smluv, to znamená readmisní dohodu s Českou republikou,“

uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

„Celkem upřímně říkám, že jsme těmito diplomatickými kroky nedosáhli takových úspěchů, jak jsme čekali,“

dodal.

Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

O obnovení kontrol už Rakušan informoval slovenského ministra vnitra Romana Mikulce.

„Přechod hranice bude umožněn na určených místech a samozřejmě budou prováděny běžné kontroly při překračování státní hranice,“

upřesnil Rakušan.

Dočasné zavedení kontrol na hranicích Česka se Slovenskem se bude týkat i mezistátní vlakové dopravy. Pro TASR to potvrdily ze Železniční společnosti Slovensko (ZSSK), která o tom byla informována z české strany. Kontroly by měly začít od půlnoci ze středy na čtvrtek (29. 9.). Je předpoklad, že vlaky budou jezdit mírně zmeškané. Dopravce RegioJet pro TASR uvedl, že očekává maximálně 15minutové zpoždění spojů jedoucích ze Slovenska do Česka. Kontroly mezi Slovenskem a Rakouskem by se ho, jak tvrdí, dotknout neměly.

 

Hlavním důvodem je migrace

Znovuzavedení kontrol na hranicích oznámil premiér Petr Fiala s tím, že důvodem je zvýšená nelegální migrace. Ředitel služby cizinecké policie Milan Majer uvedl, že Policie ČR zajistila od začátku letošního roku na území České republiky celkem 11 983 tranzitních nelegálních migrantů, což je výrazně více než v roce 2015, kdy migrační krize v Evropě vrcholila. Zadrženo bylo již 125 převaděčů, přičemž byla zahájena trestní řízení v souvislosti se 140 skutky.

Policejní prezident Martin Vondrášek dodal, že „hrozící ohrožení vnitřní bezpečnosti České republiky vyplývá zejména z činnosti organizovaných mezinárodních skupin převaděčů“.

Vedení policie upřesnilo, že v rámci jedné 12-hodinové směny na hranicích bude nasazeno 500 policistů a dalších 60 příslušníků Celní správy České republiky. Česko je přitom pro migranty, hlavně pak Syřany, až na výjimky pouze tranzitní, nikoli cílovou zemí, informuje policie s odvoláním na údaje z migračních registračních center v Břeclavi a Holešově. Za problém označil Rakušan také fakt, že Maďarsko nedodržuje dohody a nepřijímá uprchlíky zpět.

„Máme tady dominový efekt,“

uvedl.

„Musíme učinit toto preventivní opatření, abychom odradili migranty od využívání této trasy,“

dodal premiér Petr Fiala.

Ministerstva vnitra a spravedlnosti aktuálně pracují na novele zákona, která by výrazným způsobem zvýšila tresty za převaděčství.

 

Horší než v roce 2015

Luxusní byt s terasou na pronájem na Malé
Luxusní byt s terasou na pronájem na Malé, Praha 1

Rakušan už před několika týdny upozornil, že Turecko otevřelo migrantům ze Sýrie cestu do Evropy. Uvedl, že migrační krize je horší než v roce 2015 a do Evropy proudí zejména Syřané, kteří už ale nějakou dobu strávili v Turecku. Podotkl také, že Česko ani Slovensko nejsou jejich cílovými zeměmi. Maďarsko podle jeho slov neplní readmisní dohody, tedy nepřijímá migranty, kteří přes maďarské hranice putují přes Slovensko a Česko do Německa a Rakouska. Slovensko podle něj tyto dohody plní, ale jen tehdy, má-li migrant potvrzení, že přišel ze Slovenska.

„Se Slovenskem máme velmi dobré vztahy, pan ministr Mikulec nám výrazně pomohl v hašení požáru v Českém Švýcarsku, ale musíme být důslední. Chápu, že Slovensko zase musí být důsledné vůči Maďarsku a tak dále. Neboť jen tak zastavíme dominový efekt a další migraci,“

řekl Rakušan.

 

Slovensko rozhodnutí České republiky respektuje

Slovensko sice rozhodnutí České republiky respektuje, požaduje však, aby se o tomto kroku jednalo na úrovni Evropské unie, protože rozhodnutí Prahy má vliv i další evropské země. Informovala o tom mluvčí Ministerstva vnitra SR Zuzana Eliášová.

„Důležitou roli v otázce migrantů totiž hraje existence schengenského prostoru. Faktem je, že Slovensko, Česko, ale i další země Evropy trpí takzvanou sekundární migrací. Lidé, kteří přicházejí, nechtějí v daných zemích zůstat, jsou pro ně jen migrační trasou,“

podotkla.

 

Mimořádné zasedání výboru ke kontrolám na hranicích s ČR

Otevřít v galerii (2)
Ministr vnitra SR Roman Mikulec
Ministr vnitra SR Roman MikulecZdroj: Profimedia

Kontrolami na hranicích s Českou republikou se má zabývat Výbor Národní rady SR pro obranu a bezpečnost na mimořádném zasedání, 29. září. Šéf výboru Juraj Krúpa chce, aby ministr vnitra Roman Mikulec vysvětlil důvody obnovení kontrol a informoval o situaci s aktuální migrační vlnou směřující ze Sýrie do Německa.

„Ministra vnitra se budeme ptát, co vedlo k zavedení kontrol na našich hranicích s Českem. Evidentně situaci s migrační vlnou podcenil nebo nedostatečně jednal s jeho českým, ale i maďarským kolegou. Migranti totiž na Slovensko přijíždějí z Maďarska, takže bychom měli zcela logicky zavést kontroly na hranicích i my, protože situace je absolutně nezvládnutá,"

tvrdí Krúpa.

Obnovení kontrol lze podle Krúpy považovat za selhání ministra. Důvodem podle něj může být i totálně poddimenzovaný personální stav na Úřadu hraniční a cizinecké policie, z čehož rovněž viní ministra vnitra SR Romana Mikulce.

Obnovení hraničních kontrol je v první fázi schváleno na deset dní. Tento čas chce Česko využít k „intenzivnímu jednání se slovenskou stranou“. Následně bude vláda vyhodnocovat, jaká opatření zavést do budoucna.

 

Po Česku i Rakousko

Otevřít v galerii (2)
Kontroly na hranicích
Kontroly na hranicích Zdroj: Policie SR

Rakousko od čtvrtka zahájí kontroly na hranicích se Slovenskem. Informoval o tom mluvčí rakouského ministerstva vnitra. Podle Vídně jde o reakci na krok České republiky, která v pondělí ohlásila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli nelegální migraci.

Ministr vnitra Gerhard Karner řekl, že Rakousko tak chce předejít tomu, aby převaděči obcházeli kontroly na českých hranicích cestou přes Rakousko.

„Máme už rozsáhlá opatření na hranicích s Maďarskem a Slovinskem. Nyní bude policie kontrolovat i hranici se Slovenskem. Musíme být rychlejší než převaděči. Hlavním cílem je boj s organizovaným převaděčstvím,"

řekl Karner.

Podle něj se policisté zaměří hlavně na vozidla, která podle jejich zkušeností migrantů často převážejí - což jsou zejména bílé dodávky.

Ministr obrany SR Jaroslav Naď má na to jiný názor. Řekl, že kontroly na hranicích nepovažuje za správnou cestu. Podle něj by se měly chránit vnější hranice schengenského prostoru, nikoli ty vnitřní. Slovenská opozice i média zavedení kontrol interpretují jako selhání ministra vnitra Romana Mikulce. Mikulec zopakoval, že problém nelegální migrace je třeba řešit na celoevropské úrovni.

„My si plníme své úkoly ve vztahu k schengenské hranici na 100%. Pokud by si tyto povinnosti plnily i další země, nedocházelo by podle něj k sekundární migraci.

zdůraznil. 

V Rakousku podali migranti do konce letošního srpna více než 56 000 žádostí o azyl. Je to nárůst skoro o 200 procent, uvedla agentura APA. Podle ní jde většinou o žádosti od lidí, kteří nemají na azyl v Rakousku nárok. Nejčastěji se jedná o obyvatele Indie, Pákistánu, Maroka a Tuniska.

 

Zdroj: Policie ČR, TV Noviny, Pravda, TASR, ČTK, iDnes, Aktuality, Topky, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze