Burdž Chalífa je se svou výškou 828 metrů dosud nejvyšší postavený mrakodrap na světě. Najdete ho v Dubaji, v místě, kde se neustále něco staví. A to čím výše, tím lépe! A tak není divu, že Burdž Chalífa neponese svůj titul navěky. Již brzy převezme žezlo nový rekordman Creek Tower!
Nemusí se jednat o finální název. Stejně tak, jako nesl Burdž Chalífa před otevřením název Burj Dubai, může být i Creek Tower pouze provizorní název. Stavba věže byla oznámena v roce 2016 a byla bezejmenná. Developer ji označil jako „věž v Dubai Creek Harbour“ a to bylo také uvedeno na základním kameni stavby.
V okolí stavby roste celá nová čtvrť. Odhaduje se, že bude dvojnásobně větší než Downtown Dubai, která pokrývá plochu 6 km². Centrem tohoto projektu bude samozřejmě Creek Tower.
Developerem je společnost Emaar, která ještě neoznámila přesnou výšku věže Dubai Creek Tower. Prý tak bude učiněno až při jejím otevření. Chce tak zabránit tomu, aby nebyla výška této věže překonána některými potenciálními konkurenčními projekty. Je však jisté, že bude vyšší než Burdž Chalífa. Původně se mluvilo o 100 metrech, což znamená, že by mohla dosahovat výšky 928 metrů.
V roce 2017 vznikly ale spekulace, že by mohlo jít o celkovou výšku až 1300 metrů! V tom případě by mohla být uznaná jako nejvyšší stavba na světě.
Každopádně zde najdete několik pozorovacích plošin nabízejících 360° pohled na Dubaj a obří zahrady. 20 podlaží budou okupovat hotely a restaurace a také soukromé byty. Anténa bude využívána pro vysílání.
Za návrhem budovy stojí španělsko-švédský architekt Santiago Calatrava Valls, který má na svědomí už mnoho staveb po celém světě.
Inspirací mu byl tentokrát tvar lilie, kterou najdete v pouštních oblastech. Žebrové listy lilie jsou reprezentovány robustními kabely u nohy stavby spojující věž s kotvami, které se rozprostírají na zem na dvou stranách věže, což dělá budovu stabilnější a bezpečnější. Kromě toho tvar samotné věže připomíná minaret, typickou stavbu pro islámskou architekturu.
Stavba věže bude odhadem stát 1 miliardu USD.