Poněkud dlouhou černou hodinku zažili lidé na Pyrenejském poloostrově. Blackout v Portugalsku a Španělsku ukázal na tisíce běžných činností, které bez elektrické krve v žilách naší civilizace nejsou uskutečnitelé. V posledních letech se ukazuje, že pohodlí našeho konzumního života není vždy samozřejmostí. Ačkoliv je Španělsko světovou jedničkou v obnovitelných zdrojích energie, hodit problémy na fotovoltaiku a větrníky může být krátkozraké, stejně jako bezmezná víra v jejich zelenou energii.
Každý to ví, ale představit si to jen tak nedokážeme. Elektřina pohání takřka všechny výdobytky našeho života. Ačkoliv bez mikrovlnky se lehce obejdeme, u nefunkčních mobilních sítí a internetu je to horší, a v zaseknutém výtahu úplně nejhorší.
Jaké útrapy na člověka čekají bez jediné kilowatty elektrické energie zjistili lidé ve Španělsku a Portugalsku. V obou zemích vypadla elektřina takřka na dva dny. V některých regionech byl výpadek kratší a trval jen půl dne.
"Tady se prakticky ani vlaky nedají nahradit autobusem, protože jakmile dojezdí naftu a dojde jim nádrž, už znovu nenatankují. U benzinky by ani nešlo zaplatit, leda hotově. Ale netočí se čerpadlo. Prostě nic, co je na elektriku, nefunguje. Vtipné je, že jak teď řeší, že člověk s elektroautem bude v krizi nahraný, tak teď si neporadí ani běžná auta,"
řekl pro představu, co vše je na elektřině závislé Seznam zprávám Martin žijící ve Španělsku.
Náhrada pro naše technologie bez elektřiny v podstatě neexistuje. Ani spalovací motor během náhlého blackoutu dlouho pomáhat nevydrží. Potvrdil se katastrofický scénář, o němž se už nějakou dobu hovoří v obavách z nestabilních zdrojů energie. Ještě před sto lety při tom např. na českých vesnicích byla elektřina vzácný úkaz.
Jediným zdrojem byly často vodní elektrárny vybudované přestavbou starých vodních mlýnů. Jejich elektřina při tom stačila s trochou nadsázky jen na osvětlení hájenky. Blackouty na těchto elektrárnách byly jistě častějším jevem než v případě Španělska, nicméně naši předci bídně nezhynuli. Koneckonců, i Španělé si v nových podmínkách poradili.
"Masivní výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku! Nefunguje internet, neplatí se a lety jsou zrušeny. Média: V médiích panuje chaos! Lidé panikaří! Co se skutečně stalo: Prostě jsme si vzali deky, pivo a všichni společně jsme se skvěle bavili,"
napsal na X Alex Socoloff, zakladatel designového start-upu.
Nedobrovolný svědek blackoutu poukázal na to, že žít se dá i mimo služby našich technologických pomocníku 24/7. Je dobré si to uvědomit. Problémy s elektřinou totiž můžou přijít kdykoliv a kdekoliv, i v naší kotlině. Experti sice tvrdí, že u nás nelze očekávat extrémní výkyvy teplot, které za problémem pravděpodobně stály, ale to neznamená, že nemůžeme mít problémy s elektřinou.
Španělsko ve svém energetickém mixu vsází na obnovitelné zdroje, jedná se také o jediný stát, který dokázal 100 % své spotřeby pokrýt z tohoto zdroje. Tato situace nastává jen v některých dnech v roce, ale i tak je v tomto ohledu Španělsko unikátem. Možná i velká míra zapojených fotovoltaik a větrníků v systému mohla hrát v blackoutu roli.
Můžeme být šťastní, že drtivou většinu energie v Česku vyrábíme z fosilních paliv? Dvoudenní blackout se nám vyhnul, ale skokový růst cen elektřiny kvůli nedávné energetické krizi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu nikoliv. Dodnes zvýšené ceny elektřiny leckoho trápí.
Shodou okolností mají ve Španělsku levnější elektřinu (přibližně o polovinu) a zavřené plynovody z Ruska zemi tolik neovlivnily. Závislost na fosilních surovinách, které nechceme těžit a rovněž nechceme žít ani s astmatem ani s rakovinou, které nám jejich spalování přináší, se stále více jeví jako slepá ulička. Možná nás tak čeká budoucnost podobná té španělské se všemi klady a negativy, které Španělé a Portugalci v posledních dnes zažili. Včetně pití piva na dece.
Zdroje: autorský text, komentář, X, Seznamzprávy.cz, Aktuálně.cz