Top hledané
Výsledky (0)
Koho umělá inteligence nahradí? Zatím pomohla hlavně lenochům.

Na férovku: OSN varuje před nahrazováním lidské práce umělou inteligenci. V Česku se někteří nahradit nechají rádi

Radim Červenka
25. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Umělá inteligence

Volně dostupné programy, které disponují umělou inteligencí, jsou s námi už nějaký pátek. Nejoblíbenější Chat GPT je k dispozici skoro rok a půl. Díky tomu jsme svědky podivně blábolivých textů u internetových reklam a také vášnivých diskuzí, jak si s chytrou pomůckou ulehčit práci. Někteří jdou svému vlastnímu nahrazení dokonce naproti.

Zatímco zedníci na krásu programu generující texty za pomocí umělé inteligence ještě nepřišli, lidé pracující s texty už ano. V některých případech nástroj skutečně pomáhá, jindy je spíš zdrojem nového druhu vtipkování na sociálních sítích, kdy se lidé baví odhalováním příčiny, proč konkrétní textový popisek nedává valný smysl anebo vypadá jako z pera prvňáka ZŠ.

Texty neopravené editorem i přes svoji nesmyslnost mnoho škody nenadělají, jenže v samotném principu umělé inteligence je ukryta časovaná bomba s mnohem větším explozivním potenciálem.

Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108
Pronájem bytu 3+kk - Praha 1 - 108, Praha 1

Mezinárodní společenství varuje před rizikem

Jakkoliv je princip umělé inteligence založen na známým principech informatiky, v některých situacích nevíme, jak celý řetězec "uvažování" tohoto nástroje vzniká. Známý příklad, kdy chatbot od Microsoftu deklaroval žárlivou lásku reportérovi New York Times Kevinu Roosovi je také spíše úsměvný. Jenže doteď nevíme, proč to program udělal, v jeho fungování tak vzniká jakási černá skříňka.

S varováním před technologií aktuálně přišla i OSN v rezoluci, již podepsala většina států, jež sdružuje.

"Nesprávný nebo zlovolný design, vývoj, nasazení a používání systémů umělé inteligence ... představují rizika, která by mohla ... ohrozit ochranu, prosazování a užívání lidských práv a základních svobod,"

píše se v textu rezoluce OSN.

Nejde o první mezinárodní aktivitu směrem k omezení umělé inteligence. Na podzim 18 států v čele s USA a Velkou Británií podepsaly rozsáhlou mezinárodní dohodu. Hlavní myšlenkou dokumentu je upřednostnit bezpečnostní otázky před komerčními možnostmi technologie. Česká republika nechybí v exkluzivní společnosti států, které neberou budoucnost na lehkou váhu, a je rovněž signatářem dokumentu.

Revoluční nápad, jak přehodit práci na někoho jiného

I na Česko má existence umělé inteligence pochopitelně své dopady. Nedávno například česká průkopnická Vysoká škola ekonomická přišla s "revolučním" nápadem, že studenti přestanou psát bakalářské práce, jelikož v časech umělé inteligence to nedává smysl. Pro kontext je nutné dodat, že by bakalářské práce měly nahradit absolventské projekty, které budou studenti vykonávat v kontaktu s firmami.

Skoro jako by bakalářská práce nemohla být charakterizována jako "absolventský projekt". Cílem sepsání práce je absolvování studia a její komplexnost je možné chápat jako projekt. Jestli náhodou nejde o to, si především ulehčit práci. A zatímco generátory textů, jakým je Chat GPT, ulehčují práci studentům, tak kontrolu textu vyučujícím to naopak neusnadňuje. 

Za to absolventský projekt, který bude probíhat pod supervizí firem soukromého sektoru by pracovníkům Podnikohospodářské fakulty VŠE, kde se změny plánují, má docela slušný potenciál zaměstnancům veřejné instituce financované z daní práci ulehčit.

Kdo je neužitečný?

Jedna z částí rezoluce OSN o umělé inteligenci hovoří také o nebezpečí náhlého ztráty zaměstnání pro řadu lidí. Nezaměstnanost není problémem jen individuálním, ale i celospolečenským, jelikož lidé bez práce a hlavně bez peněz dokážou pěkně zamávat společenským systémem. Vzpomeňme ne velkou hospodářskou krizi a její dopady v Německu, kde otevřely dveře k moci nacistické straně.

Jde skutečně o jednu ze zásadních hrozeb nové technologie, před níž by se společnost měla mít na pozoru. Také by se však společnost měla mít na pozoru před tím, když někteří zaměstnanci veřejného sektoru nechtějí vykonávat své úkoly, jakým může být například výuka mladých generací. Když tedy vyučující nebudou na VŠE pracovat se studenty na bakalářských pracích, na rozdíl od jejich kolegů z jiných vysokých škol, a jejich práci převezme soukromý sektor, je na čase, aby se jejich počet zredukoval a daňový poplatník ušetřil na financování jejich míst.

Ďábel je totiž skryt v detailu. Pokud se lidé přestanou snažit tvořit jakékoliv hodnoty s výmluvou na nepotřebnost, protože to prý může dělat umělá inteligence, bude pak načase nahradit lidstvo "umělou" formou života, jak známe z románu Karla Čapka. Pokud ze sebe budeme pod zmíněnou záminkou dělat neužitečné, neužitečnými se staneme. I takovýto odraz v zrcadle nová technologie člověku ukazuje.

Zdroje: reuters.com, prahaskolska.eu, stuff.com, autorský text, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze