Top hledané
Výsledky (0)
Mládež by se ve Velké Británii mohl odnaučit kouřit. Otazníků je tolik, že nikdo neví, jak to dopadne.

Na férovku: Britové zakážou kouření. Politici jako Zeman nebo Churchill zákonu nevěští dlouhou budoucnost

Radim Červenka
23. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Cigarety už pro mládež v Británii nebudou dostupné

/KOMENTÁŘ/ Dosluhující konzervativní vláda Velké Británie je odhodlána prosadit zákaz kouření ve Velké Británii pro nastupující generaci. Na celou věc jde naopak, než jsme u podobných restrikcí zvyklí. Od určitého věku, respektive data narození, už si ve Velké Británii legálně cigarety nekoupíte. Svobodné rozhodnutí bude možné jen na černém trhu. Podobný pokus na Novém Zélandě nepřežil jedno volební období.

Dnes již není pochyb o tom, že kouření je ten nejnebezpečnější zlozvyk v rámci lidské požitkářské konzumace. Způsobuje rozsáhlé zdravotní následky a komplikace při řadě dalších onemocnění. Naše pokročilá věda už zjistila, že nezdravé je také červené maso, cukr, sladkosti, vysoce zpracované potraviny, různé konzervanty, uzeniny, slazené nápoje, alkohol atd. 

Cigarety však mají mezi nimi výjimečné postavení. Praktický lékař se nikoho neptá jestli jí červené maso nebo sladkosti, pokud už nemá podezření na konkrétní diagnózu. Za to kuřák/nekuřák má uvedeno každý ve své zdravotní dokumentaci.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Právo (ne)kazit zdraví svému okolí

Doposud však panovalo přesvědčení, že každý má informace o škodlivosti cigaret k dispozici a může se svobodně rozhodnout, jestli si kouřením poškodí zdraví a nebo způsobí smrt. V dlouhodobém horizontu se to bez zdravotních následků obejde jen v případě naprostých anomálií, které není potřeba brát v potaz.

Vzhledem k počtu dopravních nehod však např. ježdění automobilem není o mnoho bezpečnější. Pokud se věnujeme adrenalinovým sportům od paraglidingu, horolezectví či lyžování ve volném terénu, o poškození zdraví s fatálními následky si přímo koledujeme. Není tedy snaha Britů vymýtit kouření v dlouhodobém horizontu srovnatelná se snahou zamezit svobodné volbě člověka nakládat se svým životem? 

Možná ano, ale kouření je přeci jenom výjimečný případ. Pojí se s ním totiž zásadní negativní externality. Pokud se někdo zabije při skoku padákem, společnosti to příliš neuškodí. Když někdo kouří, dýchá zplodiny do svého okolí na nekuřáky a obtěžuje zápachem cigaret. Když člověk v létě vysedává na své balkónové terase, zplodiny by ještě zkousl, ale plíživý zápach dokáže rozčílit. Kde je důvod, aby pasivní kuřáci trpěli své "nezodpovědné" kouřící spoluobčany?

Nemluvě o tom, jak je kouření drahý špás. Nejde o částku, kterou kuřákovi neřest ukrojí z výplaty, ale o náklady na veřejné rozpočty. Kouření pro zdravotnictví představuje mnohem větší zátěž, než kolik odvedou kuřáci na vysokých spotřebních daních uvalených na tabák. 

Přesně v tomto místě se rozhodla jednat současná konzervativní vláda v Británii. Jakkoliv nám to může z českého úhlu pohledu připadat podivné, Britové chystané legislativě fandí. Skomírající preference konzervativní vlády, která se snaží jakkoliv zabránit odchodu do opozice (nyní už takřka nevyhnutelnému), se pokouší tento populistický krok.

Co by na to řekli Churchill a Zeman?

Přes 70 % Britů se v průzkumech vyjádřilo pro zavedení zákazu prodeje lidem narozeným v roce 2009 a mladším. Jde vlastně o chytrý tah, dosavadní kuřáci si svůj život už v pohodě dokouří, jen nová generace to se získáváním prvních kuřáckých zkušeností bude mít komplikovanější.

Asi není potřeba dodávat, že tuzemští politici by ve strachu, že si popudí pár kuřáků s podobně odvážným politickým tahem nikdy netroufli přijít. Koneckonců i Britové principiálně kopírují legislativu z Nového Zélandu. Případ zélandského pokusu skončit s kouřením nám ukazuje, že rafinovaný nápad s postupným "odvykáním" ve společnosti nemusí dobře dopadnout.

Po střídání stran u politického vesla byl zákon schválený předchozí zélandskou vládou zrušen. A bylo vymalováno. V Británii konec kouření v současnosti podporuje i řada opozičních labouristů, jenže vzácná shoda nemusí trvat věky. Co kdyby se prosadil do čela některé z budoucích vlád politik střihu Miloše Zemana? 

I britská historie zná politiky se sebedestruktivním životním stylem. Shodou okolností zrovna takovým byl ten nejslavnější z nich. Winston Churchill, zachránil Británii před Hitlerem navzdory tomu, že byl náruživým kuřákem a alkoholikem. Nepřekvapí, že se stal vzorem i pro Miloše Zemana, který v rozhovorech pravidelně Churchilla cituje, ať už jde o výroky reálně nebo smyšlené.

Aby britský protikuřácký zákon došel své plné efektivity, museli bychom si počkat několik desítek let. Kde se vezme garance, že v tak dlouhém horizontu se neobjeví politik, co se rád chlubí nezřízeným životem jako to dělali Zeman s Churchillem? Zkrátka je to risk, podobně jako je hazard se zdravím každodenní zapalování cigarety.

Zdroje: bbc.com, cnn.com, autorský text, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze