Top hledané
Výsledky (0)
Pořízení vlastní nemovitosti je v ČR jedním ze zásadních témat. Evropský trend však nahrává nájemnímu bydlení.

Kdo nemá byt ve čtyřiceti, selhal? Nájemní a vlastnické bydlení čekají změny

Radim Červenka
20. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Pár kupující byt

Trh s nemovitostmi prošel od 90. let zásadními proměnami. Budoucí trendy v bydlení se pravděpodobně budou týkat zejména změn v dynamice mezí nájemním a vlastnickým bydlením.

Za několik posledních desetiletí se na tuzemském trhu z nemovitostmi odehrála řada změn. V této době země procházela procesem tranzice k demokracii, což se projevuje nejen na politické kultuře, ale také na trhu s bydlením. Nemovitosti jsou základním pilířem soukromého majetku, ale ten tady v podstatě několik desetiletí před rokem 1989 neexistoval.

Od regulovaného nájemného se přešlo k tržnímu a od levně privatizovaných bytů k tržním cenám s bouřlivou dynamikou. Pro drtivou většinu společnosti je hypotéka takřka synonymem pro nákup nemovitosti, ale v masovém měřítku se hypotéky uplatnily relativně nedávno, o čemž jsme psali zde. Dnes je objem financí vázaných na hypoteční úvěry větší, než výdaje státního rozpočtu.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Uvedené však neznamená, že nájemnímu bydlení odzvonilo.

"Budoucnost patří nájemnímu bydlení! Zájem roste hlavně mezi mladými lidmi a vítají ho i odborníci. V Česku žije v nájmu asi jen pětina lidí. Důvodem je i to, že takové bydlení má špatnou pověst - občas slyším, že kdo nemá ve čtyřiceti vlastní byt, tak v životě selhal. V sousedním Německu, Rakousku i Švýcarsku je přitom v nájmu zhruba každý druhý a nikdo neříká, že jsou ztroskotanci. Nájemní bydlení tam tvoří zhruba polovinu trhu. Ten je díky tomu odolnější vůči různým cenovým výkyvům. Kde je dostatečná alternativní nabídka dostupných nájemních bytů, nerostou náklad na bydlení tak rychle,"

uvedl na sociálních sítích k problematice bydlení ministr pro místní rozvoj a předseda pirátů, Ivan Bartoš.

 

Vlastní byty bohatí, nebo chudí?

Ve srovnání s uvedeným zeměmi máme skutečně vysoký podíl vlastnického bydlení (78,3 %). Švýcarsko je premiantem v nejnižším podílu vlastnického bydlení (42, 3 %). Ovšem Česko se pohybuje zhruba uprostřed celoevropského žebříčku. Na prvním místě v největším podílu vlastnického bydlení je Rumunsko, kde 95 % obyvatel žije ve vlastním a trh s nájemními byty je zde velmi marginalizovaný. 

"Vlastní bydlení poskytne v důchodu lidem jistotu. Pokud budu bydlet celý život v nájmu a v důchodovém věku mít důchod nižší než nájem, tak co pak...?"

zazněl protinázor diskutujícího Lukáše, který trefně odráží zásadní trend ve snahách pořídit si vlastní bydlení. Penzijní systém se u nás netěší dobré perspektivě a jednou z cest, jak si v neproduktivním věku pomoci, je pořízení vlastnického bydlení. Proč však podobnou strategii nevolí ve Švýcarsku?

Ministr Bartoš také upozorňuje na problém levné práce v levné ekonomice. Tento zásadní aspekt potvrzuje i výše načrtnutá statistika. V zemích s nižšími mzdami je výraznější trend pořizovat si vlastní bydlení. Více vydělávající pracovníci v bohatých západních zemích mají vidinu zachování dobrých příjmu i v penzi, a tak vlastnické bydlení nepotřebuji a těží např. z větší flexibility nájmu.

 

Nové byty ano, s regulacemi opatrně

Vláda se chystá podpořit výstavbu obecních bytů a podpořit trh s nájemním bydlením.

Podle Ivana Bartoše je také problém v konzervativním pohledu na problematiku, kdy lidé bydlením v nájmu ztrácí sociální status. Podle sociologů z AV ČR je problém také ve velké nejistotě spojené s nájemním bydlením i přes to, že hypoteční půjčky na mnoho let splácení přináší reálnou nejistotu při poklesu příjmu nebo nárůstu úrokových sazeb.

Odborníci však upozorňuji na negativní vlivy u výraznějších regulací.

"Radniční koalice socialistů, zelených a komunistů zastropovala nájemné berlínských bytů dokončených před rokem 2014. Novější nechala být. Nabídka bytů za regulovaný nájem zamrzla, neb se jich majitelé zbavují či mizí na černý trh. Bydlení pro mladé je ještě hůře dostupné,"

varoval před neočekávanými důsledky ekonom Lukáš Kovanda.

 

Zdroje: SAV AV ČR, Twitter.com, facebook.com, statista.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze