Ačkoliv se na první pohled může zdát, že královská rodina je neomylná a nedotknutelná, opak je pravdou. I členové této významné monarchie často trpí vážnými zdravotními problémy, o kterých široká veřejnost nemá ani ponětí. Pokud už se však královská rodina rozhodne informovat veřejnost, není to jen tak a situace je zřejmě velmi vážná. To potvrdilo i prohlášení Buckinghamského paláce, ve kterém se uvádí, že král Karel III. má diagnostikovanou rakovinu.
I když informace o zdravotním stavu členů aristokracie bývají často pečlivě střeženy v soukromí královských rezidencí, i aristokraté se setkávají s alergiemi nebo obyčejným nachlazením. Navíc se někteří z nich během svého života musí vyrovnávat s vážnějšími zdravotními problémy a nemocemi. O některých široká veřejnost ví, druhé jsou naopak bedlivě utajovány. Stejně tak jako zdravotní stav princezny Kate. Ta podle dostupných informací měla podstoupit plánovanou operaci břicha, ale bližší informace se veřejnost prozatím nedozvěděla.
To mezi některými příznivci této rodiny vyvolalo otázky a mnohé spekulace o tom, co se s princeznou děje. Někteří se totiž domnívají, že by i ona mohla onemocnět rakovinou. A co tomu naznačuje? Především plánovaná operace, po které zůstala v nemocnici více než 14 dnů, ale také dlouhá rekonvalescence, během které má princezna doporučeno, aby se neúčastnila žádných královských povinností minimálně do jara. Znamená to být narozen v urozené rodině automaticky život v luxusu a bezproblémové zdraví? Odpověď je ne. Příběhy členů královských rodin ukazují, že i oni se potýkají s vážnými zdravotními problémy. Existuje mnoho případů, kdy byste si s nimi své místo rozhodně nevyměnili.
Mladší dcera prince Andrewa, princezna Eugenie, se od dětství potýká se skoliózou, což je patologické zakřivení páteře. Ve věku dvanácti let musela podstoupit složitou operaci.
„Operace trvala osm hodin, během kterých mi lékaři umístili do obou stran páteře titanové tyče o délce dvaceti centimetrů a do krku čtyřcentimetrové šrouby. Po operaci jsem tři dny strávila na jednotce intenzivní péče a následně šest dní na vozíku, než jsem mohla opět začít chodit,“
sdílela svůj příběh princezna Eugenie na stránkách Královské národní ortopedické nemocnice v roce 2021.
Princezna Eugenie se rozhodla neskrývat výraznou jizvu, která jí zůstala po operaci skoliózy, a při své svatbě si zvolila šaty od Petera Pilotto s hlubokým výstřihem na zádech, aby ji odhalila. Kvůli titanovým tyčím a šroubům v její páteři se její první syn August musel narodit císařským řezem. Tento způsob porodu byl pravděpodobně zvolen i při narození jejího druhého syna Ernesta dne 30. května.
Od mládí byla považována za velmi atraktivní a nádhernou, ale i přesto měla touhu po dokonalejším vzhledu. Již v pubertálním věku se potýkala s anorexií, což veřejně přiznala v roce 1997 po tom, co média začala spekulovat o důvodech její výrazné štíhlosti a hubnutí. Které nešlo přehlédnout. V té době jí bylo dvacet let a lidé si všímali, že je až příliš hubená. Její rodiče ji ve snaze o zotavení podporovali a poslali ji na léčbu do Spojených států. Tato zkušenost jí velmi pomohla, a během rehabilitace se dokonce zamilovala do svého osobního trenéra, za kterého se později vdala.
Její příběh má podobné rysy s osudem princezny Diany, která se během svého manželství s princem Charlesem potýkala s bulimií. Diana ve své biografii uvádí, že její bulimie začala týden po zasnoubení, když jí Charles řekl, že je trochu baculatá, což u ní vyvolalo toto nebezpečné onemocnění. Diana se svým příběhem snažila inspirovat další ženy, aby se nebály přiznat svůj problém a hledat pomoc.
Zdravotní komplikace se nevyhnuly ani oblíbenému princi. Podobně jako jeho matka, i on se odchýlil od královské tradice nevyjadřovat se veřejně o osobních zdravotních problémech. Již v roce 2017 otevřeně mluvil o tom, že po předčasné smrti princezny Diany zažíval vážné psychické obtíže, kvůli kterým hledal profesionální pomoc. Několik měsíců dokonce trpěl silnými depresemi. Uvedl, že jeho psychický stav se značně zhoršil po návratu z vojenské mise v Afghánistánu v roce 2013, kdy začal prožívat období intenzivní letargie střídané s náhlými záchvaty paniky. Podobně jako jeho manželka Meghan, i on trpí migrénami, což také zmínil ve svých memoárech Náhradník, kde se vyrovnává s rodinnými vztahy.
Neteř krále Karla III., která není řadovým a aktivním pracujícím členem královské rodiny, si musela najít zaměstnání mimo královský dvůr. Nyní zastává pozici viceprezidentky pro partnerství a strategii v Afiniti, firmě specializující se na umělou inteligenci. V mládí jí byla diagnostikována dyslexie, což jí způsobovalo potíže s čtením a psaním. Dnes se princezna Beatrice snaží o změnu vnímání dyslexie ve veřejnosti. „Chci změnit, jak se na dyslexii pohlíží. I to, že ji označuji za diagnózu, považuji za chybu. Myslím, že tím škodím mnoha talentovaným a inteligentním lidem,“ vyjádřila se v jednom ze svých rozhovorů. V tom také podotkla, že dyslexie není vada, která by lidem měla bránit žít spokojený a aktivní život.
V roce 2024 král Karel III. oznámil, že podstupuje operaci zvětšené prostaty. Operace podle prvotních informací dopadla dobře a král se zotavuje. Během toho však bylo zjištěno, že král trpí nádorovým onemocněním a byla mu potvrzena rakovina. O jaký typ se jedná a jaká léčba byla zahájena, momentálně není jasné.
Zdroje: BBC, Daily Mail, NY Times