Top hledané
Výsledky (0)
Od června se opět mnohé změnilo. Informujte se o covidovém cestování!

Paradoxy covidového cestování: Jak a zda vůbec se dostaneme do vzdálenějších destinací

Jana Tržilová
08. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Krásná dívka v klobouku s kokosem sedící na plážové houpačce

Cestování v době covidu je a bude jiné, než v dobách před ním. Meteorologické léto každopádně je tu a letní turistická sezóna začíná. Už to samo o sobě je dobrá zpráva. Podmínky cestování do jednotlivých destinací se neustále mění a významných změn doznaly právě od června. Pojďme se podívat na vzdálenější destinace a některé covidové paradoxy. Snad vás chuť vydat se na cesty po přečtení tohoto článku nepřejde.

Nejen že se změnila pravidla bezplatného testování, ale lidé, kteří se chystají na zahraniční dovolenou, mohou získat potvrzení o negativním testu online, stejně jako potvrzení o prodělané nemoci nebo očkování. Všechny tyto informace poskytuje Ústav zdravotnických informací a statistiky a po jejich stažení si certifikát můžete před cestou uložit do mobilu či vytisknout. Kromě online možnosti jej získáte i v očkovacím centru a potvrzení o prodělaném covidu i u praktického lékaře. Samozřejmě ale neplatí všude a i zde jsou nějaká "ale": Ač s tímto certifikátem můžete cestovat především do bližších zemí, jako jsou Chorvatsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, i nadále platí, že podmínku vstupu si každá země definuje sama.

Od 1. června je navíc možné si nechat udělat dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně zdarma, hrazené zdravotní pojišťovnou. Protože pro cestování do vzdálenějších destinací ale většinou potřebujete anglický certifikát (někdy i ruský), za tyto se platí extra.

Kam můžeme bez t(r)estu?

Dobrou zprávou je, že již do sedmi zemí Češi mohou bez testu, který nahradí absolvované očkování. Jedná se o Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko a Chorvatsko. A některé (Chorvatsko, Maďarsko a Rakousko) dokonce uznávají už první dávku (22 dní po aplikaci). Ta mimochodem usnadňuje i návrat z některých zemí středního a vysokého rizika, do nichž patří například Finsko, Irsko, Norsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko a Itálie. Očkované navrátivší první dávkou z těchto zemí nečeká karanténa ani testy!

Otevřít v galerii (9)
Dívka na letišti sledující tabuli odletů
Dívka na letišti sledující tabuli odletůZdroj: Pixabay

Podmínky jsou reciproční

Podmínky jsou navíc reciproční. Turisté z těchto zemí mohou za stejných podmínek i k nám. Umožněn jim přitom bude i vstup do restaurací stejně jako využívání dalších služeb. Od 1. 6. mohou do Česka také vstoupit očkovaní turisté z Izraele, Austrálie, Thajska, Nového Zélandu, Singapuru a Jižní Koreje. To vše jsou relativně dobré zprávy. Dalo by se tedy říci, že turismus se pomalu navrací do normálu?

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Slovo odborníka

“Úplně normální letošní turistická sezona nebude, ale rozhodně bude lepší než ta loňská. Podle odhadů by letošní rok měl být minimálně dvojnásobně lepší než loňský,“

řekl pořadu Epicentrum deníku Blesk místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež. A dodal, že zhruba z poloviny zájezdy obsadí lidé s poukazy z loňského roku. Momentálně jsou mezi klienty cestovních kanceláří poukazy za jednu a půl miliardy korun.

Otevřít v galerii (9)
Mít tak křídla jako pták a vznést se s nimi do oblak
Mít tak křídla jako pták a vznést se s nimi do oblakZdroj: Pixabay

Covid, nebo politika?

Současné cestování v mnoha zemích navíc už dávno neovlivňuje koronavirová pandemie jako spíše politická reakce na ní.

“Existují velmi bezpečné země, do nichž se stále nesmí, ať již z rozhodnutí dané země, nebo z rozhodnutí našeho ministerstva zdravotnictví,”

konstatuje Jan Papež.

“Existují země, které vás přijmou bez testu, ale vy se do nich musíte nějak dostat. To znamená přistoupit na podmínky leteckých společností, které testy vyžadují. A pak se z nich také musíte vrátit, což znamená akceptovat podmínky ministerstva zdravotnictví,”

pokračuje odborník. Buďme ale konkrétní.

Země mimo EU

Jiná situace většinou vládne v zemích mimo Evropskou unii. S negativním testem je pro turisty otevřena například Dominikánská republika. To návštěvníky Velké Británie dle webových stránek Ministerstva zahraničí po příletu čeká desetidenní karanténa v domácím prostředí. Dokonce sérii testů se neobejdou návštěvníci Egypta a Spojených arabských emirátů. Tyto země stejně jako Tunisko a Turecko neuznávají ani ukončené očkování.

Otevřít v galerii (9)
Maledivy
MaledivyZdroj: Pixabay

Jak jsou na tom Maledivy?

V zimních měsících oblíbenou turistickou destinací byly Maledivy. Až tedy do té doby, kdy se tamní epidemiologická situace zhoršila do té míry, že země vyhlásila stav nouze. K uzavření hranic ale země nepřistoupila. Ke vstupu je nutný opět negativní test na koronavirus.

Uzavřené a otevřené

Uzavřené stále zůstávají Maroko a Izrael. Do Jihoafrické republiky, Brazílie, Keni a několika dalším africkým státům je pro Čech zakázaný vstup. Naopak bez podmínek je pro turisty otevřená Albánie, Andorra, Lichtenštejnsko, Mexiko a Severní Makedonie. Problematický je ovšem návrat z těchto zemí. Ten se většinou neobejde bez testu a případné karantény.

Otevřít v galerii (9)
Krásná dívka v bikinách na exotické pláži
Krásná dívka v bikinách na exotické plážiZdroj: Freepik

Vzdálený svět

Vůbec jedny z nepřísnějších pravidel má Austrálie a Nový Zéland. Obě země turistům ještě vůbec své hranice neotevřely. Na Nový Zéland je vstup už 14 měsíců umožněn jen občanům, rezidentům a jejich rodinným příslušníkům, a to za velmi přísných podmínek. Každý příchozí po příletu musí strávit dva týdny ve státem řízeném karanténním zařízení hotelového typu. To je navíc v některých případech zpoplatněno částkou pohybující se v rozmezí od 3100 do 5 000 NZD (násobte patnácti a dostanete částku v korunách).

Osobní zkušenost

Tuto karanténu v lednu tohoto roku absolvovala i autorka tohoto článku, která má na Novém Zélandu rodinu. Na dva týdny vás regulérně zamknou v hotelovém pokoji. Jídlo se třikrát denně přináší před dveře, nárok máte na hodinovou procházku denně, která je do negativního výsledku prvního testu s eskortou. Testy absolvujete tři. První po příjezdu, druhý pátý a třetí dvanáctý den pobytu. V případě jeho negativního výsledku jste 14. den ve stejnou hodinu, v jakou jste přiletěli, propuštěni. Je to dlouhé, ale dá se tom přežít. Pokud se zabavíte, tak i bez větších potíží.

Otevřít v galerii (9)
Možná pro někoho kýčovité, ale velmi lákavé
Možná pro někoho kýčovité, ale velmi lákavéZdroj: Pixabay

Přísné, ale efektivní

Podmínky vstupu na Zéland jsou přísné, ale mají své výsledky. Země do této doby zaznamenala jen 2317 případů. V současné době má pouze 17 aktivních případů (všechny zachycené v těchto karanténních zařízeních).

Placená karanténa čeká i na cestující do některých asijských zemí včetně Thajska. Cena je mezi 30 tisíci do 220 tisíci Bahty (1 Baht pořídíte za 0,6 Kč) v závislosti na kategorii hotelu. Za luxusní karanténu tak zaplatíte zhruba 132 tisíc korun. V případě pozitivního testu cestovatele čeká izolace v jiném zařízení, opět na jeho náklady.

Covidové paradoxy

Paradoxem jsou některé tmavě červené země mimo EU, které jsou na tom z epidemiologického hlediska mnohem lépe, než většina zemí EU. Například Cookovy ostrovy od 3. ledna do 29. května nezaznamenaly jediný případ koronaviru. Země je přitom na cestovatelské mapě vedena jako tmavě červená. V Evropě jsou na tom podobě  Černá hora, Makedonie a Albánie.

“Ministerstvo zdravotnictví zkrátka většinu zemí mimo EU automaticky a mnohdy nesmyslně označuje tmavě červenou barvou, nezávisle na tom, jaká je v nich situace. Každá ze zemí EU navíc pracuje s jinou cestovatelskou mapou. Každá je jinak přísná a rozhoduje se i na základě  vztahu s druhou zemí,”

upozorňuje Jan Papež.

Otevřít v galerii (9)
Dívky si užívá mořských vln
Dívky si užívá mořských vlnZdroj: Pixabay

Podmínky cestování do jednotlivých zemí EU

První informace o vstupu do většinou blízkých zemí jsme psali zde. Protože se ale stále všechno mění a o covidových pasech si stále necháváme spíše zdát, podívejme se, jaká je aktuální situace. 

Chorvatsko

Nejoblíbenější dovolenková destinace podle informací deníku Mladá front Dnes přijímá turisty buď s negativním testem, nebo naočkované již první dávkou vakcíny proti koronaviru (po 22 dnech). Před odjezdem je doporučeno vyplnit vstupní formulář. Podobné podmínky nastavilo také Maďarsko a Rakousko.

Otevřít v galerii (9)
Veselé dívky pózují u moře
Veselé dívky pózují u mořeZdroj: Freepik

Řecko

Řecko ke vstupu spolu s vyplněnou vstupní registrací vyžaduje kompletní očkování. Očkovaní turisté mohou i na Kypr, bez něhož je nutný negativní PCR test. Obdobná pravidla má i Francie, kde navíc na hranicích budete nuceni vyplnit čestné prohlášení o bezinfekčnosti.

Španělsko

Turistům s ukončeným očkováním země umožní vstup až 8. června. Do té doby budou muset cestovat s negativním PCR testem, nebo potvrzením od lékaře o prodělaném onemocnění covid 19. To však musí být v angličtině či španělštině.

Otevřít v galerii (9)
Atraktivní dívka v červeném v moři
Atraktivní dívka v červeném v mořiZdroj: Freepik

Itálie

Čeká na evropský covid pas, respektive dohodu o něm. Očkování zatím neuznává. Cestování je možné s negativním testem a po vyplnění příjezdového formuláře.

Německo

Bez testu můžete v zemi pobýt méně než 24 hodin. Další pobyt v zemi vyžaduje ukončené očkování, pozitivní test, nebo potvrzení o prodělání nemoci covid 19. Všechny příchozí také čeká povinná registrace. Povinná karanténa se Čechů už netýká.

Švýcarsko

Jediná zcela otevřená země. Nevyžaduje očkování ani test. Ovšem pokud do země přijedete vlakem, autem či autobusem. Při cestování letadlem se bez negativního textu neobejdete.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Portugalsko 

Zatímco ostrov Madeira uznává dokončení očkování, pevninské Portugalsko nikoliv. Cestovat tedy můžete pouze s negativním testem.

Otevřít v galerii (9)
Tři šťastné kamarádky na pláži
Tři šťastné kamarádky na plážiZdroj: Freepik

Cestovatel mnohdy může jen nevěřícně kroutit hlavou. Jak je vidět, z cestování se začíná stávat adrenalinový zážitek. Zřejmě se však jedná o jiný typ adrenalinu, než jaký turista na svých cestách vyhledávají. Tak pevné nervy a hodně cestovatelských zážitků.

Leoš Mareš s Monikou nedávno byli ve Španělsku. Týnuš Třešničková u Rudého moře, Nikol Švartnerová v Marbelle, Nela Slováková v Mexiku, Dara Rolins v Emirátech. Které z těchto jmen budete následovat?

Protože vstupní podmínky do jednotlivých zemí nejsou stejné, rozhodně je vhodné si je prostudovat na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Zdroj: webové stránky Ministerstva zahraničních věcí, pořad Epicentrum Blesk.cz, Mladá fronta Dnes

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze