Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní malá část Prahy na okraji Hradčan sousedící s Břevnovem a Strahovem bývá často výchozím bodem turistů směřujících na Pražský hrad a dále dolů ke Karlova mostu.

Pohořelec: tam, kde se hledělo do vesmíru a propadalo do pekel!

Eva Ledecká
2. 3. 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Pohořelec

Jedná se o velmi klidné místo s nádhernou polohou pro ty, kteří dokáží ocenit krásu a atmosféru staré Prahy. Pokud tady bydlíte, turistům se nevyhnete. Rozhodně tu však nezažijete takový mumraj jako třeba na luxusním Starém městě.

O Pohořelci se zmiňuje už Kosmova kronika. V 11. století se jednalo o předměstí Hradčan, které sloužilo jako tržní osada. Na konci století byla zničena požárem a totéž se stalo o několik století později, když zde probíhaly krvavé boje s husity.

Oheň však nebyl uhašen na dlouhou dobu. V roce 1541 shořelo toto místo znovu a to se opakovalo ještě v 18. století, kdy k nám vtrhli Francouzi. Tak už je vám jasné, kde se vzal název této pražské čtvrti? Pohořelec dostal svůj název prý už ve 14. století, ale tento přírodní živel ho provázel i mnohem později. My jen doufáme, že se to nebude znovu opakovat...

Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany
Luxusní loft na prodej 3+kk, Praha Modřany, Praha 4

Nejen požáry Pohořelec vyniká

Místo však není proslulé jen ničivými požáry. Najdete zde domy obdivuhodné architektury, u kterých stojí za povšimnutí historické štíty, luxusní fasády a také domovní znamení. Zajímavou památku na časy minulé tak představuje dům U Zlatého lva nebo luxusní dům U Zlatého stromu.

Pohořelec se rozprostírá mezi ulicí Loretánskou a Úvozem vedoucím k Pražskému hradu. A uprostřed tohoto prostoru se pyšní hlavní dominanta: pomník svatého Jana Nepomuckého.

A ještě máme jednu zajímavou informaci: na přelomu 16. a 17. století zde měl svou luxusní hvězdárnu slavný astrolog Tycho Brahe, ve které pracoval společně s Janem Keplerem.

Pohořelecká legenda

Každé magické a kouzelné místo, jako je například toto, musí mít svou legendu. Pohořelec ji má také. Praví, že právě tady došlo k potrestání kněžny Drahomíry za její hanebný skutek: zorganizování vraždy své tchyně sv. Ludmily na hradě Tetín. Za tento hrůzný čin se Drahomíra na Pohořelci propadla do horoucích pekel!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: 
Alšovo nábřeží, přestože není nijak dominantní, stojí za pozornost. Při procházce Prahou totiž představuje útulný a malebný prostor sloužící jako oáza k relaxaci s výhledem na Vltavu. Nevěříte? Navštivte ho!

Alšovo nábřeží: kousek pražského luxusu pro každého

Eva Ledecká
07. února 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Alšovo nábřeží

Alšovo nábřeží je po jedné straně lemované romantickou řekou Vltavou, na straně druhé luxusními budovami. Vede od místa, kde stojí Rudolfinum a pokračuje ve směru na Karlův most podél Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy zdravotnické. Někde v těchto místech se nábřeží mění v zónu pro pěší a končí u hotelu Four Seasons, kde přechází v Platnéřskou ulici.  

Krásné a tiché místo u řeky

U Rudolfina můžete relaxovat v příjemném parku, kterému dominuje socha Josefa Mánese, nejvýznamnějšího představitele českého romantismu. Přejdete-li na druhou stranu k Vysoké škole uměleckoprůmyslové, objevíte luxusní parčík s památníkem Jana Palacha, který představuje sousoší Dům syna a Dům matky.

Najdete zde lavičky v upravené zeleni, které nabízí velmi příjemné posezení u Vltavy. Za zády budete mít luxusní hotel Four Seasons s proslulou pražskou restaurací Cotto Crudo.

Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany
Loft 3+kk na prodej s terasou, Praha Modřany, Praha 4

Zasněte se a představte si minulost: luxus se tu nekonal!

Před několika staletími zde tyto luxusní budovy nestály a nyní malebné nábřeží bylo pusté. Byl zde brod a později dřevěný most, který se stal spojnicí s druhým břehem řeky Vltavy. Dřevěný most byl časem vyměněn za řetězovou lávku. Dnes, při pohledu na mohutný Mánesův most, se nám to zdá skoro nemožné.

Alšovo nábřeží neslo koncem 19. století název Dolní nábřeží a taktéž přívozu se říkalo Dolní. Naopak na straně Kampy to bylo Horní nábřeží. Mnohem hezčí název však vznikl o pár let později, kdy se nábřeží přejmenovalo na nábřeží Korunního prince Rudolfa. Dnešní jméno nese od roku 1919. Udělejte si chvilku a projděte si ho při svých toulkách Prahou. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: