Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní malá část Prahy na okraji Hradčan sousedící s Břevnovem a Strahovem bývá často výchozím bodem turistů směřujících na Pražský hrad a dále dolů ke Karlova mostu.

Pohořelec: tam, kde se hledělo do vesmíru a propadalo do pekel!

Eva Ledecká
02. března 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Pohořelec

Jedná se o velmi klidné místo s nádhernou polohou pro ty, kteří dokáží ocenit krásu a atmosféru staré Prahy. Pokud tady bydlíte, turistům se nevyhnete. Rozhodně tu však nezažijete takový mumraj jako třeba na luxusním Starém městě.

O Pohořelci se zmiňuje už Kosmova kronika. V 11. století se jednalo o předměstí Hradčan, které sloužilo jako tržní osada. Na konci století byla zničena požárem a totéž se stalo o několik století později, když zde probíhaly krvavé boje s husity.

Oheň však nebyl uhašen na dlouhou dobu. V roce 1541 shořelo toto místo znovu a to se opakovalo ještě v 18. století, kdy k nám vtrhli Francouzi. Tak už je vám jasné, kde se vzal název této pražské čtvrti? Pohořelec dostal svůj název prý už ve 14. století, ale tento přírodní živel ho provázel i mnohem později. My jen doufáme, že se to nebude znovu opakovat...

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Nejen požáry Pohořelec vyniká

Místo však není proslulé jen ničivými požáry. Najdete zde domy obdivuhodné architektury, u kterých stojí za povšimnutí historické štíty, luxusní fasády a také domovní znamení. Zajímavou památku na časy minulé tak představuje dům U Zlatého lva nebo luxusní dům U Zlatého stromu.

Pohořelec se rozprostírá mezi ulicí Loretánskou a Úvozem vedoucím k Pražskému hradu. A uprostřed tohoto prostoru se pyšní hlavní dominanta: pomník svatého Jana Nepomuckého.

A ještě máme jednu zajímavou informaci: na přelomu 16. a 17. století zde měl svou luxusní hvězdárnu slavný astrolog Tycho Brahe, ve které pracoval společně s Janem Keplerem.

Pohořelecká legenda

Každé magické a kouzelné místo, jako je například toto, musí mít svou legendu. Pohořelec ji má také. Praví, že právě tady došlo k potrestání kněžny Drahomíry za její hanebný skutek: zorganizování vraždy své tchyně sv. Ludmily na hradě Tetín. Za tento hrůzný čin se Drahomíra na Pohořelci propadla do horoucích pekel!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: