Top hledané
Výsledky (0)
To, co se na první moment zdálo nemožné, se stalo realitou. Znovu vidět svět je pro izraelskou seniorku splněný sen.

Přežila peklo, ale i přesto podala ruku teroristovi z Hamásu. "Seniorky si převzal Červený kříž na hranicích," promluvila velvyslankyně

Michaela Hanelová
28. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žena

Palestinské militantní hnutí Hamás v pondělí propustilo další dvě rukojmí, které byly uneseny v Pásmu Gazy během útoku na Izrael. Vojenské křídlo Hamásu v prohlášení uvedlo, že obě ženy propustili z humanitárních důvodů po zprostředkování Kataru a Egypta.

Přání se stalo realitou

Trvalo to dlouhé dva týdny a bála se, že se už nikdy nepodívá domů. Zoufale myslela na svá vnoučata a rodinu. Nevěřila, že by se z tohoto nebezpečného zajetí mohla někdy dostat živá a zdravá. Nyní je doma a popsala, co se dělo na druhé straně barikády, kde strávila posledních 14 dnů svého života. Když ji teroristé z Hamásu propustili ze zajetí, zastavila se, otočila a podala si s jedním z nich ruku. „Šalom," řekla 85letá Yocheved Lifshitzová a popřála svému vězniteli mír. O pozoruhodném gestu ženy, která tvrdí, že si prošla peklem, mluví celý svět. Stala se první rukojmí, která promluvila o svých zkušenostech ze zajetí a zároveň prozradila, že ti lidé, kteří to zlo dělají, jsou vlastně sami chudáci.

Uvězněná v začarovaném kruhu

Yocheved Lifshitzová vystoupila v úterý na tiskové konferenci, kde hovořila hebrejsky a její dcera Sharon překládala věty, které maminka říká, pro anglicky mluvící média. Tuto tiskovou konferenci bedlivě sledoval celý svět. „Prošla jsem si peklem," vzpomínala 85letá a křehce vypadající dáma ve svém proslovu. Následně se rozhodla promluvit o tom, co se osudného dne, 7. října 2023, doopravdy stalo.

Bojovníci ji násilím odvedli z jejího domova, odvezli ji na motorce do pásma Gazy a při převozu ji bili holemi. Dodala však, že během dvoutýdenního zajetí na palestinském území s ní bylo zacházeno dobře. Když sesedla z motorky, bojovníci, kteří ji přivítali, řekli, že věří v korán, a proto jí neublíží. Poté ji spolu s dalšími 24 rukojmími odvedli do obrovské sítě tunelů, která podle ní připomínala pavučinu. Netušila ale, jaké to bude uvnitř a vůbec ji nenapadlo, že by se tito lidé, chladnokrevní zabijáci, mohli o unesené lidi starat a zajímat se o jejich potřeby. To zjistila až uvnitř.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Dostala jídlo, lékařskou péči i matraci

Po dvou nebo třech hodinách oddělili pět lidí z jejího kibucu Nir Oz do samostatné místnosti, kde čekali jak strážci, tak lékař. Jeden z rukojmích utrpěl při jízdě na motocyklu vážná zranění, ale podle této seniorky se mu dostalo velmi dobré péče, což nikdo z nich nečekal. Sama vzpomínala na své zkušenosti s převozem na toto místo, kdy po několika úderech holí měla modřiny a velmi vážné potíže s dýcháním. Yocheved následně promluvila i o tom, v jakých podmínkách musela následujících čtrnáct dnů žít. Spali na matracích na podlaze a každé dva až tři dny je přišel navštívit lékař.

„Řekli nám, že věří v korán a že nám neublíží, že nám poskytnou stejné podmínky jako v tunelech. Postarali se o všechny naše potřeby, to je jejich zásluha. Jedli jsme to, co oni, nečekala jsem, že se o nás tak dobře postarají. Dávali nám i sýr a okurky, bylo to něco neuvěřitelného, až jsem si chvíli říkala, zda jsem opravdu v zajetí, tito lidé jsou sami chudáci, ale proč to dělají, to nevím,"

tvrdila pro portál AlJazeera a dodala, že všichni věznění byli z jejich péče velmi překvapeni.

S manželem pomáhali Palestincům

Hamás během několika dnů propustil čtyři rukojmí, ale Yocheved se stala vůbec první propuštěnou rukojmí, která o svém utrpení veřejně promluvila. Spolu s ní Hamás v pondělí propustil také 79letou Nurit Cooperovou. To nemění nic na situaci, že stále mnoho lidí drží ve svém zajetí a jejich osudy, ačkoliv je o ně doposud dobře postaráno, jsou nejisté.

„Příběh nedokončím, dokud se všichni nevrátí, moc bych si přála, aby propustili i mého manžela. Toho si zatím nechali, ale slíbili mi, že ho jednoho dne také pustí, já doufám, že svůj slib dodrží, věří přece v Korán,"

řekla pětaosmdesátiletá Yocheved pro web AlJazeera, která uvedla, že její prioritou je pomoci ostatním rukojmím, a proto je ochotna předat informace, které by mohly vést k osvobození dalších lidí.

Zejména by ráda zachránila svého manžela, kterého Hamás stále drží v zajetí. Prosila je, aby ho propustili spolu s ní, ale to prozatím Hamás odmítl. Jak uvedl její vnuk Daniel, ona ani její manžel si takové jednání nezasloužili a vůbec nechápe, proč si Hamás vybral právě je. Oba dva byli celoživotní aktivisté, kteří se snažili pomáhat zranitelným lidem. Více než deset let vozili každý týden nemocné Palestince z pásma Gazy z přechodu Erez do nemocnic v Izraeli, aby je léčili s rakovinou nebo jinou nemocí.

Jak propuštění zajatých lidí probíhá?

Zeptali jsme se zástupkyně tiskového mluvčího zahraničních věcí Mgr. Mariana Wernerová, jak předání probíhá. Všeobecně prý probíhá na základě komunikace policie, bezpečnostních složek či armády. Celý tento proces nepatří pod agendu ministerstva, a proto nás odkázala na velvyslankyně v Izraeli J.E. Anna Azari. Ta prozradila naší redakci bližší informace o postupu propuštění lidí ze zajetí Hamásu.

„Všeobecně předávání lidí je velmi složitý proces. V případě propuštěných Američanů a dvou izraelských seniorek se postupovalo tak, že se hnutí Hamás dohodlo na předání s červeným křížem, který si následně dvě ženy na hranicích s pásmem Gazy převzal. Tyto ženy byly následně podrobeny lékařské prohlídce a za několik hodin od propuštění předány zpět ke svým rodinám,“

prozradila redakci LP-Life velvyslankyně v Izraeli J.E. Anna Azari.

Zdroje: DailyMail, AlJazeera, BBC, Facebook, TheTelegraph, Autorský text, Vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze