V minulém roce se postavilo nejméně nových bytů od roku 2017. Podle dat Českého statistického úřadu jich bylo jen 30 274, což představuje meziroční propad zhruba o pětinu. Přesto odborníci předpokládají, že se rezidenční výstavba zvedne. Důvodem je aktuální rekordní zájem o pořízení nového bydlení.
Nejvíce nových bytů stavebníci dostavěli v Praze a ve Středočeském kraji. V hlavním město se jednalo o necelých 6 500 a v jeho okolí pak o necelých 5 tisíc jednotek. Praha tak jako jediný z krajů zaznamenala mírný nárůst počtu dokončených bytů, a to o 79 bytů.
Přesto to zvýšené poptávce zdaleka nestačí. Zatímco prodeje v metropoli pokračují ve vzestupném trendu a dosahují druhého nejvyššího výsledku v historii sledování trhu, nabídka volných bytů na trhu postupně klesá.
Dochází tak k vyčerpání zásoby dříve povolených projektů a nové se kvůli problémům s povolováním nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. Podle dat Českého statistického úřadu se za posledních 20 let ani jednou nepodařilo povolit potřebných alespoň 10 tisíc bytů za rok.
„Výzvy spojené s rozvojem bydlení a složitostí povolovacích procesů se v uplynulém roce nadále promítaly do omezené nabídky na trhu,“
zhodnotil pro LP-Life uplynulých dvanáct měsíců jednatel společnosti PSN Max Skala.
„Dlouhodobou impotencí státu rozhýbat povolování staveb tratí úplně všichni. Veřejné rozpočty, byznys i kupující, pro které jsou kvůli zbytečným průtahům byty zbytečně minimálně o 15 procent dražší,“
napsal redakci zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.
Kromě Prahy počet dokončených bytů ubyl. Nejvíce v Jihomoravském kraji, kde loni vzniklo 3300 bytů, což je meziročně propad o 37 procent. V již zmiňovaných středních Čechách byl tento pokles čtvrtinový. Nejméně bytů se dokončilo v Karlovarském kraji, kde jich bylo necelých 600. Na Liberecku a na Ústecku to pak byla jen tisícovka. To potvrzuje, že příčina nebude pouze v pomalém povolování.
„Překážkou je nedostatek vhodných a dostupných parcel pro výstavbu tam, kde je poptávka největší. A dalším problémem mohou být samotné kapacity ve stavebnictví, které dlouhodobě postrádá dostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků,"
řekl České tiskové kanceláři ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Jednou z možných cest, jak personální nedostatek zmírnit, je zaměstnávání cizinců. Podle dat Svazu podnikatelů ve stavebnictví tvoří největší podíl zahraničních pracovníků ve stavebnictví Ukrajinci. Z celkových 415 tisíc osob působících v oboru jich je 45 tisíc, tedy víc než desetina.
Pokles přitom loni nastal ve všech kategoriích bytové výstavby. V případě rodinných a bytových domů se úbytek pohyboval shodně kolem 20 procent. Pouze nepatrně lépe na tom byly nástavby, přístavby a vestavby k nim. Současný systém přijímání zahraničních pracovníků navíc podle odborníků trvá dlouho a postrádá flexibilitu.
Tlak na novou rezidenční výstavbu je přitom velký. Inflace se v posledních měsících stabilizovala, což provázel navíc také postupný pokles úrokových sazeb. To vše se odráží v posílení objemu hypotečních úvěrů. V uplynulém období došlo navíc ke zmírnění pravidel pro posuzování příjmů a zadlužení žadatelů, což hypoteční financování přiblížilo širší skupině lidí. Díky tomu banky v minulém roce poskytly úvěry na bydlení v celkové výši téměř 300 miliard korun!
Zároveň s tím se očekává, že dojde k dalšímu postupnému snižování úrokových sazeb, což může celý obor stimulovat k novému růstu. Tento rok může být proto také z pohledu celkových prodejů navzdory poklesu počtu dokončených bytů rekordní.
Nové rodinné domy se podle Českého statistického úřadu loni stavěly průměrně 45 měsíců, což bylo o pět měsíců déle než v roce 2023. U bytů v bytových domech se doba výstavby prodloužila v průměru o dva a půl měsíce. Velikost nových bytů v rodinných domech se mírně zvětšila na 138,8 metru čtverečního užitné plochy a 92,5 metru čtverečního obytné plochy. U bytů v bytových domech vzrostla obytná plocha v průměru na 50,2 metru čtverečního, ale celková užitná plocha se mírně zmenšila na 64,8 metru čtverečního.
Jedinou veličinou, která tak ze současné situace těží, je cena nového bydlení. Zvýšená poptávka na jedné straně a omezená nabídka tlačí náklady na pořízení nového bydlení nahoru. Bude tomu tak i letos? Většina odborníků se shoduje, že rezidenční segment čeká další zdražování.
Zdroje: autorský článek, ČTK, ČSÚ, vlastní dotazování