Top hledané
Výsledky (0)
Spojené království ještě více zesílí přístup k sankcím vůči Rusku. Ministr zahraničí James Cleverly v pondělí představil návrh zákona, který umožní Británii pokutovat ruský režim.

Britové zabavili majetek ruských miliardářů a chtějí ho použít na financování obnovy Ukrajiny

Radim Červenka
20. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Exploze na Ukrajině, Britové chtějí na opravu nemovitostí zničených válkou použít zabavený majetek ruských oligarchů

Majetek ruských oligarchů v Británii je terčem plánované legislativy britského Ministerstva zahraničí. Rusové budou moci aktiva v hodnotě miliard liber věnovat na poválečnou obnovu Ukrajiny. Suma potřebná k rekonstrukci poškozené infrastruktury v zemi je již teď značná.

Velká Británie patří k zemím, které v mezinárodní politice rýsují ostrou politiku vůči ruské agresi na Ukrajině. Rusko-Britské vztahy byly zásadním způsobem poškozeny kauzou kolem otravy Sergeje Skripala a dále se vyostřují.

Britský ministr zahraničí James Cleverly v pondělí představil návrh zákona, který by uzákonil ponechání ruských majetkových aktiv v zemi zmrazených, dokud Moskva neodškodní Ukrajinu za škody napáchané během ruské invaze.

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Rusové budou platit účty za válku

"Velká Británie nyní může zachovat sankce proti Putinovu režimu, dokud Moskva nezaplatí kompenzace za jejich ničení na Ukrajině. Rusko bude platit účty. Ukrajina bude obnovena,"

uvedl rezolutně k připravované britské legislativě namířené proti Rusku ministr zahraničí Jame Cleverly.

Od ruské invaze na Ukrajinu Britové zmrazili ruský majetek na ostrovech v hodnotě přesahující 18 miliard britských liber. V přepočtu se jedná téměř o půl bilionu českých korun a pro srovnání částka odpovídá čtvrtině celého českého státního rozpočtu.

Jenom v Británii tak sankcemi bylo poškozeno přes 1500 Rusů a mezi nimi byla řada oligarchů s vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. V jejich čele stojí slavný miliardář a bývalý vlastník fotbalového klubu FC Chalsea, Roman Abramovič.

Britové nejsou jediní

V tvrdém přístupu k zahraničnímu majetku ruských oligarchů, jejichž majetky je možné stopovat i v Česku, není Velká Británie největším průkopníkem. Obdobnou legislativu se pokouší už od loňska aplikovat kanadská vláda a i v jejím hledáčku je miliardář Abramovič, který je spolumajitelem ocelářské firmy Evraz. Ta má pobočky v kanadských městech Regina a Calgary.

Cílem kanadských snah není primárně poškozovat jedince, kteří vlastní majetky v jejich zemi, ale vytvořit jejich prostřednictvím nátlak na Putinův režim. Podobně uvažují s novým zákonem i Britové. Jeho součástí bude možnost zmrazený majetek věnovat na obnovu Ukrajiny a tím se vymanit z ostatních uvalených sankcí.

"Musí to být Rusko, kdo bude dohnán k zodpovědnosti a kdo zaplatí. Aktiva, která jsou ve Velké Británii a pod jinými jurisdikcemi jsou jednoduše dostupná. Chtěli bychom je vidět zabavená a poslaná na Ukrajinu k financování (povalečné) rekonstrukce,"

uvedl pro The Guardian Vladislav Vasjuk, poradce ukrajinského prezidenta pro sankce a zdůraznil, že to považuje za lepší, než aby vše financovaly západní státy.

Odhadované náklady na obnovu Ukrajiny nyní činí 400 miliard dolarů, a podle Guardianu je finanční rozsah válečné rekonstrukce srovnatelný s Marshallovým plánem. Finanční pomocí poškozeným evropským zemím z USA, kterou země formující se Varšavské smlouvy odmitly, včetně Československa. Aktuálně by se však čeští investoři na válečné obnově země rádi podíleli. Jelikož ČR patří k zemích, které se výrazně angažují v pomoci Ukrajině, měli by mít její investoři na Ukrajinu přístup.

Zdroje: reuters.com, cbc.ca, theguardian.com, aktualne.cz, hn.cz, edu.ceskatelevize.cz, twitter.com

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze