Top hledané
Výsledky (0)
O volbách, xenofobii a politice

Rychlá zpověď - předseda SPD Tomio Okamura: Noční můra je, že vyhrajou Piráti

Karolína Lišková
17. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
14 minut

Přestože by jeho japonský původ mohl mást, Tomio Okamura je doslova Čech jako poleno. A to se snaží národu dokázat v nadcházejících volbách, a hlavně probíhající kampani. Politik je striktně proti nelegální migraci a islamizaci Evropy a vůbec proti Evropské unii jako takové. Jeho názory jsou radikální, ale on si je umí dobře obhájit. Dokázal to i v rozhovoru pro LP-Life.cz, ve kterém se rozpovídal nejen o ostatních politických stranách, ale také o migraci, problémech spojených s EU a prozradil i něco málo ze svého soukromí.

Tomio Okamura s Marií Le Penovou.
Okamura se svými voliči.
Tomio se psem.

Jak se cítíte měsíc před volbami?

Cítím se pořád stejně, to znamená výborně, protože vím, co přesně mě čeká. Vím, co předvolební čas obnáší, a stejně chodím do práce od rána do večera celoročně, takže je to pro mě úplně stejné.

Naposledy jsme se spolu viděli zhruba před dvěma lety. Od té doby mám pocit, že jste strašně unavený.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Myslím si, že to tak není. Jsem spíše klidnější, rozvážnější. Možná je to tím, že jsem o dva roky starší. Ale únavu všeobecně moc necítím. Lékaři mně v minulosti změřili, proč tak málo spím a mám pořád dost energie. Zjistili, že mám vysoký testosteron, takže v podstatě nejsem unavený nikdy.

Když se řekne SPD, já osobně si vybavím migranty, xenofobii, islamizaci. Se současnou situací v Afghánistánu je to něco, co vám hraje v nadcházejících volbách do karet?

Nevím, jak jste to myslela s xenofobií. To o nás říkají strany, které nemají žádný pádný argument, nebo jsou úplně mimo. Upozorňovat na to, že nechceme nelegální migraci a nechceme, aby tady byl Islám, to není žádná xenofobie, to je zdravý rozum. Je to čistě logický a pragmatický přístup. Ostatně i rakouský premiér Kurz jasně před několika dny řekl, že nechce ani jednoho afghánského migranta. Podle zoufalců, kteří toto tvrdí o SPD, to znamená Piráti, TOP 09 a další, kteří otevřeně říkají, že chtějí přijímat migranty do České republiky, tak podle mého jsou tyto názory mimořádně nebezpečné, mimořádně extremistické.

Oni asi nevidí, jak to vypadá ve městech západní Evropy. Evidentně nechápou, že Islám není kompatibilní se svobodou a demokracií. Prostě tu buď bude Islám, nebo svoboda a demokracie. Nechci tu žádné ideologie, které říkají, že muži jsou nadřazeni ženám. Já ženy miluji, beru je zcela jako rovnoprávné bytosti a my musíme udělat všechno pro to, aby žádný takový islámský radikalismus a extremismus v České republice nezakořenil.

Zajímavé je, že tito lidé typu Pirátů, tedy předseda Ivan Bartoš, dokonce řekl, což citovala Prima, že by mu nevadilo, kdyby za patnáct až dvacet let byla Evropa muslimská. To je mimořádně nebezpečný výrok, je to velmi nebezpečný extremista a nejhorší na tom je, že tito lidé chtějí obtěžovat lidi z eráru. Proč si nevezmou nějakého migranta k sobě domů? Proč nejdou pomáhat do Afghánistánu?

Nebylo to spíše vytržené z kontextu?

On to uznal, řekl, že to řekl.. Řekl, že to byla mladická nerozvážnost. Čímž ovšem opět lhal, protože se před několika lety aktivně zúčastnil v Praze demonstrace „Uprchlíci, vítejte v ČR“. Je z toho mnoho fotografií. U těchto extremistických názorů je potřeba samozřejmě velmi zpozornět. My uděláme všechno pro to, aby se Piráti nikdy nedostali do vlády.

Co se týče Afghánistánu, situace je tam mnohem komplikovanější, než je tady jednoduše prezentováno. Já sám jsem čestným předsedou Česko-slovensko-afghánské obchodní komory, jsem i předsedou meziparlamentní skupiny ČR-Afghánistán. Na moje pozvání tu byli v červnu dva afghánští ministři, mimochodem jeden z nich, ministr obchodu a průmyslu je teď jedním z vyjednavačů ohledně stabilizace v Afghánistánu. Naposledy jsem s ním přímo komunikoval před hodinou.

Kroky vedoucí ke zklidnění věci jsou trochu jiné, než jsou tu prezentovány. Já jsem mu dnes poslal dopis od prezidenta Miloše Zemana, který připodepsal moji petici a včera večer mi ji poslal, kde vyzývám prezidenta, aby také vyzval Pákistán, ať přestane financovat Tálibán. Největší problém je to, že sousední Pákistán je obrovskou lidnatou zemí, násobně větší než Afghánistán, a neustále financuje Tálibán. Na území Pákistánu jsou radikální islámské školy, kde jsou muslimům vymývány mozky a pak jsou posíláni do boje do Afghánistánu. Když se bojovníci Tálibánu zraní, jsou ošetřováni v pákistánských nemocnicích.

Nejprve je potřeba, aby západní mocnosti a Česká republika přestaly hrát dvojí hru. Na jednu stranu financují a podporují Pákistán, prodávají mu zbraně, a na druhou stranu tu hrají komedii, že chtějí pomáhat Afghánistánu. Před dvěma hodinami tu před vámi seděl oficiální poradce afghánské vlády pro obchod a průmysl. Potvrdil mi, že moje názory na věc jsou přesně úplně stejné, které má dosavadní afghánská vláda, která ještě nebyla žádná nová jmenována, například pan Gorijan je nadále ministrem.

Mají názory úplně stejné, jako mám já. Oni jsou proti migraci z Afghánistánu, odcházejí jim mladí lidé. Je to stejná lež, jako že si Afghánci přáli přítomnost vojsk NATO. Je to jedna z největších lží, co tu celou dobu lhali Piráti, ODS, Andrej Babiš. Zahraniční vojáky tam nikdo nechtěl, byla to okupační vojska, a také to dopadlo tak, jak to dopadlo. Z Tálibánu se za dvacet let udělalo osvobozenecké hnutí, z radikálního islamického Tálibánu si Afghánci radši vybrali radikální islám než přítomnost amerických vojsk a vojsk NATO. Je to totální selhání celé záležitosti.

Vy jste proti nelegální migraci. Kdyby chtěl přesto někdo z Afghánistánu přijít, co by podle vás měl splňovat, aby tady mohl legálně žít?

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

My jsme i proti migraci, jakékoliv migraci, z islámských zemí do České republiky a Evropy. Proto jsem také založil obchodní komoru a meziparlamentní skupinu a jsem v každodenním kontaktu s Afghánskou stranou. Měli jsme připravenou řadu rozvojových projektů přímo v Afghánistánu. Co se týče místních sportovců, ale těch běžných, protože tam jsou populární bojové sporty. Měli jsme projekty na dopravní infrastrukturu v Kábulu, aby se tam zpátky vrátily české firmy. Měli jsme projekty, co se týče zavodňování v Afghánistánu, aby se tam zvýšila úrodnost. Měli jsme projekty v bezpečnostní oblasti, co se týče různých bezpečnostních prvků, abychom zvýšili bezpečnost v Kábulu. Měli jsme rozjednanou řadu pozitivních projektů například školení zdravotních sester.

Já jsem přišel s konkrétními projekty, jak jim pomáhat na místě a netahat ten problém do Evropy. Připomenu, že rakouský deník Der Standard nedávno ve svém článku připomněl, že Afghánci mají nejvyšší kriminalitu v Rakousku ze všech skupin obyvatel. Přenášet tyto problémy z rozvojových a exotických zemí do Evropy, nechápu, jak někdo může vůbec takto uvažovat. V tom případě ať si vezmou dva afghánské kluky k sobě domů, když mají dvě dcery. Ať nám ukáží to soužití. Všichni, co mluví o migraci, jsou srabi. Neviděl jsem nikoho, kdo by si vzal dva nezletilé nebo zletilé Afghánce domů za svoje peníze. Jsou to jenom pokrytecké řeči.

Zároveň jsem snad neviděl nikoho z těchto politiků, kdo by vymýšlel konkrétní projekty a rozvoje, abychom pomohli stabilizovat Afghánistán, konkrétní projekty, se kterými konkrétně jedná i s afghánskou vládou jako já.

Když vás tak poslouchám, budete to mít v komunikaci s ostatními stranami těžké. Dívám se před sebou na váš volební program... Je to reálné?

Vesměs všechno, co v tabulce vidíte. Kde šlo podat zákony, tak už jsou podány od SPD. Už tady dva roky stojí zákon na zestátnění exekutorů, leží tu dva roky zákon z pera SPD na zrušení koncesionářského poplatku. Chceme, aby došlo k transformaci veřejnoprávních médií na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. Nechceme rušit veřejnoprávní média, jen je transformovat a dát jim jiný rámec, protože dnes veřejnoprávní média nejsou schopna dodržovat zákon, kde je jasně napsáno, že mají informovat vyváženě.

Co se týče dalších bodů, vezměme boj proti korupci. Když jsme tady navrhovali, aby politici, kteří jsou v exekutivě, tzn. přímo rozhodují o veřejných prostředcích, aby jim byla uzákoněna přímá hmotná odpovědnost, ostatní strany se postavily proti. Proto my máme ano a oni ne. Řešili jsme i ty, kteří mají majetek nad dvacet milionů korun. Dnes může finanční úřad žádat o doložení původu majetku. My chceme, aby tam nově byla v případě, že ho nedoloží, daň sto procent a v případě, že ji nezaplatí, aby propadla státu.

To je šílené, aby vám tohle někdo odsouhlasil.

Myslím si, že je to normální. Když si někdo nakrade, má majetek a nedokáže doložit příjmy, myslím si, že je to ještě mírná varianta. V zemích jako USA jsou tresty za krácení daní téměř na úrovni vraždy, podobné je to i v Japonsku. Když jsem se ptal na to, proč to tak je, řeknou vám, když někdo někomu ublížil, ublížil jednomu člověku, ale takto okradl úplně všechny.

V našem programu jsou napsány rozdíly mezi programy. Myslím, že jednání složitá nejsou, protože stejně tak i ostatní strany mají rozdílné programové body. Protože jsem profesionál, profesionální politik, jsem na jednání každý den. Jsou programové priority, pak je potřeba nalézt kompromisy, všechno ale rozhodne volební výsledek. Občané tím vyhodnotí naši práci. Samozřejmě velký vliv na to mají média, když má někdo podchycená velká média a především televize, tak tam se to určuje hodně. Každá z televizí více či méně někomu straní, žádná z nich ovšem SPD. To na to taky bude mít vliv, ale to je prostě život a my musíme bojovat.

Podle posledních průzkumů se o první a druhé místo pere ANO s koalicí pirátů a STAN. Co můžete udělat pro to, abyste se dostali na první příčky?

Jak jsou jsem odpovídal na vaši první otázku, já jsem úplně v klidu. Plně se soustředím na prosazení programu, plně se soustředím na věci, které vím, že je třeba udělat. Pro mě to není první kampaň, ale čtvrtá. Když jsem někam kandidoval, vždycky jsem uspěl, a s lepším výsledkem, než tomu bylo v předchozích volbách. Jdu krůček za krůčkem. My jsme strana, která nedisponuje ani miliardami, ani přízní velkých médií.

Vím, že si to musíme odpracovat krůček po krůčku, postupně. Vidím příklady u svých dobrých přátel, konkrétně u mého kamaráda Mattea Salviniho a kamarádky Marie Le Penové, která bude doufám příští rok francouzskou prezidentkou. S Mateem jsme se seznámili před lety, už dlouhá léta jsme ve stejné evropské vlastenecké frakci. Matea jsem poznal, když měl pět procent. Potom přišla migrační vlna v roce 2015 do Itálie a najednou měl přes třicet. I Mateo to má odpracované.

Marin jsem poznal před mnoha lety, byla tu za mnou dvakrát v Praze, a přestože byla ve Francii už dávno hvězdou, protože už tenkrát byla vítězkou voleb do Evropského parlamentu, tak tady si jí ani pořádně nikdo nevšímal. Sice byla z extrémně známé rodiny, protože její tatínek se tenkrát dostal do finále prezidentských voleb, i ona to má odpracované odspoda. Je potřeba, aby byl člověk trpělivý, vydržel, stál si za svými názory. Je to skvělá odvážná žena, má mě ráda.

Oba už pro nás natáčí podpůrná videa, teď jsem si s nimi psal. Hned mi odpověděli, že jasně, že natočí podpůrné video na podporu SPD a mě. Přeložíme a zveřejníme je ještě před volbami. Když vidím, kolik je za tím práce a že to chce trpělivost, tak vím, že prostě musíme pracovat, stát si za programem a nepokleknout.

Chcete vystoupit z Evropské unie?

My prosazujeme v první fázi referendum o vystoupení z Evropské unie, protože chceme, aby demokraticky rozhodli občané České republiky. Co se týče postoje SPD tak ano, myslíme si, že by bylo dobré vystoupit z Evropské unie.

Nebojíte se, že bychom dopadli jako Velká Británie?

Oni dopadli dobře, nevím, o čem mluvíte.

Nemají tam například pracovní sílu v určitých typech zaměstnání jako poslíčci, řidiči a podobně. Zaměstnání, která před Brexitem často dělali právě imigranti, kteří museli zemi opustit. Má to dopad na samotné firmy i na zboží, některé zboží je kvůli tomu nedostupné a firmy například zoufale hledají dopravce, kterým nabízejí plat téměř ve stejné výši jako architektovi, aby lidi na tato zaměstnání sehnaly.

Teď jste hovořila o dvou problémech najednou. Zaprvé to, že si Britové dlouhodobě stěžovali na výši platů. Naše cestovní kancelář má dlouhá léta přímo v centru Londýna naše zastoupení, měli jsme tam asi 250 zaměstnanců. I naši angličtí zaměstnanci si stěžovali na to, že mají velmi nízké platy. Nástupní plat v Londýně se pohyboval kolem tisíce liber. Britové měli podseklé platy právě z toho důvodu, že tam měli hodně zahraničních námezdních sil. To byl opravdu problém Británie, protože v Londýně je velmi draho.

Tedy že námezdní síla snižovala jejich platy?

Ano. Zahraniční pracovní síla. Neříkám nic proti nikomu, ale když to vezmu čistě z pohledu britských občanů, tak to, že se britským občanům i v méně odborných nebo běžných profesích teď budou zvyšovat platy, tak na tom z pohledu Velké Británie nevidím nic špatného. Myslím si, že i dělníci v naší republice s tím mají problém. Když dají tátovi od rodiny manuální profesi na průmyslové zóně někde v Ústeckém kraji, a oni mu řeknou, tak buď vezmeš tenhle nízký plat ,nebo si na to vezmeme Bulhara nebo Rumuna, který ani nepotřebuje pracovní povolení, protože jsou také v Evropské Unii, tak já to skutečně vnímám jako problém.

To, že jsou tady podseklé mzdy pro běžné pracující lidi právě kvůli Evropské unii, jako problém vnímám. Britové, naši zaměstnanci v našem holdingu, bydleli po třech v Londýně, protože si i oni sami ve vlastní zemi ani nemohli zaplatit bydlení. Přitom je to jedna z nejvyspělejších zemí na světě. Z hlediska Britů jako takových si často nemohli ani najít práci. Tohle třeba v Japonsku vůbec neexistuje. Tam je ekonomika, kde je průměrný plat v přepočtu kolem osmdesáti, devadesáti tisíc korun měsíčně, kde mají příjem i v méně odborných profesích na vysoké úrovni. Proto také Japonci jako turisté zahlcují celý svět. Je to stotřicetimilionová země bez členství v Evropské unii, ani nejsou v NATO. Hájí svoje národní zájmy a vidíte, jak to funguje.

Pojďme ale i k menším zemím, Jižní Korea, to je to samé v bledě modrém, nebo Taiwan. Nikdo z nich není v Evropské unii, ani to nejsou příliš lidnaté země ve srovnání s Japonskem. Když dělají solitérní národní politiku, každý s nimi jedná, jsou partnerem pro všechny, pro Rusko, Ameriku, Německo. Jejich vlastní lidé, jejich vlastní zaměstnanci mají důstojné platy. Zůstaňme u Japonska. Japonci mají dostatek práce, stát se o ně stará a mají spokojené životy, všechno je na vysoké úrovni. Opravdu si nemyslím, že má Británie nějaké problémy.

Ke druhé části, co jsem chtěl říct na začátku. Je tam transformace zpátky do svobodného a suverénního státu, může přinášet nějaké dílčí problémy. Ale i pro země Evropské unie. Jedním ze tří největších svárů, který tam byl, kromě problému se Severním Irskem a Irskem, tak byl přeci problém francouzských rybářů. Ale to nebyl problém Britů, to byl problém Francouzů, kvůli tomu se blokovala dohoda. Francouzští rybáři nutně potřebovali lovit v britských vodách. Když o tom hovoříme, berme to komplexně. Tam Británie o něco ustoupila, ale zase za jiné ústupky. Evropská unie chtěla, aby v britských věcech rozhodoval Evropský soud, což samozřejmě Británie odmítla, nechtěla na to přistoupit. Proč by o nich měl rozhodovat někdo cizí?

Těch bodů, kde byla diskuze, bylo více, já jsem ale plně přesvědčen, a čas už mi dává za pravdu, že to Británie zvládá velice dobře. Samozřejmě je to těžká rána pro Evropskou unii, protože odešel jeden ze tří největších přispěvatelů do rozpočtu Evropské unie, která se dostala do rozpočtové krize. Místo aby logicky snížila počet byrokratického aparátu v Bruselu, tak ho nesnížili, místo toho zvýšili příspěvky členů Evropské unie do rozpočtu. Kdo to kdy viděl? Když vám odejde osmdesátimilionová země, tedy nějakých dvanáct procent obyvatel Evropské unie, tak by se přece o těch dvanáct procent měl snížit byrokratický aparát i rozpočet.

A ještě loni v létě vydali dluhopisy, na které servilně kývnul Andrej Babiš. A ještě to pojmenovali Záchranný balíček EU. To papouškují i v televizi. SPD bylo v českém Parlamentu jediné proti. Záchranný balíček, který splácíme až do roku 2057. Žádný záchranný balíček EU to není. Spoluručíme, jsou to společné dluhopisy EU, kde přes čtyřicet procent částky jde pouze dvěma zemím, krachující Itálii a Španělsku, protože už jim nikdo nechce půjčit a musely by vystoupit z eurozóny, což by byl rozpad Evropské unie. Přitom logicky, ekonomicky by jim nejlépe pomohl odchod z eurozóny, protože by přijali vlastní měnu, kterou by devalvovali vůči euru a tím pádem by samozřejmě ekonomika posílila, zlevnil by export a ekonomiku by to nastartovalo. Uměle drží euro. Andrej Babiš, neuvěřitelně, šíleně kývnul na to, že Česká republika ručí za to, aby Španělé a Italové měli vyšší důchody než my. To je přeci neuvěřitelná situace. A to budeme splácet do roku 2057.

Za sebe říkám, že z Evropské unie je potřeba vystoupit. Ještě bych dodal, že to vystoupení přeci neznamená izolaci, jak tvrdí lháři, kteří chtějí jen pomluvit SPD. My říkáme - vraťme se před Maastrichtskou a Lisabonskou smlouvu, to znamená zachovejme volný pohyb osob. Tím mám na mysli evropské občany, nikoliv migranty. Zachovejme volný pohyb osob, zboží, peněz a služeb. To přeci chce zachovat každý. Nejužší spolupráce svobodných evropských zemí, jako to bylo, EHS. S tím není absolutně žádný problém.

Co děláte, když nepolitikaříte?

Přiznám se, že se věnuji politice na sto procent.

Už necvičíte?

Trochu se to přerušilo, protože jak vláda zavřela fitka, tak chodím asi jednou měsíčně. Ale 99,9 % času věnuji jen prosazování programu.

A co ženy?

Jsem obklopen spoustou krásných žen, sympatickými členkami i voličkami SPD. Myslím si, že je to takhle úplně v pořádku.

Moc děkuji za rozhovor.

Rychlá zpověď:

Noční můra letošních voleb?

Že vyhrají Piráti.

Kdo podle vás volby vyhraje?

Nemám věšteckou kouli.

Když řeknu slovo Afganistán - co vás jako první napadne?

České trolejbusy, které jezdily v 80. letech v Kábulu.

Co vás v posledních dnech politicky potěšilo?

Velká podpora lidí venku, když jdu na nějakou akci.

Budete kandidovat na prezidenta ano nebo ne?

Teď to neřeším.

Kdo vám z politických kolegů leží nejvíce v žaludku?

Tak to vůbec neřeším, protože se plně soustředím na prosazení politického programu SPD.

Na koho se naopak můžete 100% spolehnout?

Na nejbližší spolupracovníky a kamarády.

Jaké kulturní akce vás baví?

Já jsem vůbec rád, že nějaké začaly.

Když večer doma za sebou zavřete dveře, co uděláte jako první věc?

Umyju si ruce.

Bez jaké aplikace si nedokážete představit svůj život?

Takovou nemám, ale určitě potřebuji k životu telefon.

Co si myslíte o smíšených párech v jedné větě?

Láska nezná hranice.

Co si myslíte, že naše společnost potřebuje nejvíce?

Více peněz, bezpečí a spravedlnosti pro slušné lidi.

Byl vstup do EU průšvih? Pokud ano proč?

Ano. Jíme druhořadé potraviny a nejsme pány ve své zemi.

Kdybych vám dala 100 milionů korun, co byste s nimi udělal?

Já nic osobně nepotřebuji, ale asi bych vymyslel nějaký projekt, který by pomohl co nejvíce lidem.
Dotazovaný se ptá redaktora:

Půjdete letos k volbám?

Samozřejmě, že půjdu k volbám.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Rychlá zpověď - nejmladší senátorka Adéla Šípová:
Zobrazit článek
Rychlá zpověď - šéf Pirátů Ivan Bartoš:
Zobrazit článek