Top hledané
Výsledky (0)
První spojené volby byly nejsložitější za 30 let. Přibylo neplatných volebních lístků.

Slovensko má za sebou historické volby. Volilo se ve vysoké nadmořské výšce i v hospodě

Kristina Valachyová
04. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Bratislavu povede i nadále Matúš Vallo

Slovensko má za sebou historické volby. Už jsou známi župani, starostové, primátoři i poslanci obecních a krajských samospráv, kteří budou v následujícím období rozhodovat o osudech občanů ve svých obvodech. Na Slovensku jde o unikát. Proč? Komunální a župní volby byly poprvé spojeny a konaly se v jeden den - 29. října. Hlasovat bylo možno pouze osobně v místě trvalého bydliště. K modrým a bílým urnám přišly desetitisíce lidí, kterým není lhostejný vývoj v jejich obcích a krajích. Volby se konaly během dušičkového víkendu.

Během tohoto dne se událo i několik zajímavých věcí.

Řada navrátilců z Anglie

Aby mohli odvolit, museli si delší dobu počkat. Do obce Žehra se kvůli volbám vrátilo z Anglie mnoho tamních obyvatel, kteří se rozhodli odevzdat svůj hlas. Nával voličů způsobil dlouhou frontu, a tak si voliči museli počkat několik hodin. Kapacita volební místnosti byla nakonec navýšena, což postup lidí do volební místnosti značně urychlilo.

Dusno v Žehře neutichá. Starosta musel spát v lese, bojí se o svůj život

I když se policie konfliktem dvou skupin místních Romů ve spišské obci Žehra, vítěz voleb Jozef Mižigár klid nemá. Od víkendu je v obci Žehra také dusno, až musela zasahovat policie. Část místních Romů se právě smířit s tím, že nově voleným starostou je Mižigár. Mezi vítězem voleb, Josefem Mižigárem, a druhým v pořadí, Mariánem Mižigárem, byl rozdíl pouhých 33 hlasů.
 
Mnozí si tedy myslí, že volby byly zmanipulovány. Konflikt je na světě. Nechyběly kameny, vidle a skutečně i sekery. Poškozeno bylo i několik auta. Přestože se policie případu ujal, vítěz voleb Jozef Mižigár klid nemá. Spal spolu se svou rodinou poslední noc v lese. Má strach o svůj život. Jak řekl pro televizi TA3, domnívám se, že sympatizanti protikandidáta se ho snažili fyzicky zlikvidovat.

„Začal vykřikovat, že nepřežiji do slibu, a že nesložím slib, dokud mě nezabij,“

řekl Jozef Mižigár.
Útočníci se podle jeho slov dostali do jeho bytu, ale on utekl s rodinou přes les. Agresoři měli vyhrožovat i jeho rodině v zahraničí.

„Mám další rodinu v Anglii a už porozbíjeli okna a chtěli jim podpálit domy. Žádám přes média, aby mi poskytla pomoc a ochránili moji rodinu i mě,“

řekl na kameru se slzami v očích starosta.
 

Nejvýše položená volební místnost

Do nejvýše položené volební místnosti přišlo splnit svou občanskou povinnost už pár minut po otevření několik lidí. Nacházela se na Štrbském Plese ve výšce 1 350 metrů nad mořem.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

K urnám v krojích

Otevřít v galerii (5)
Voliči v kroji
Voliči v krojiZdroj: Komárno

S písní na rtech a v pestrobarevných krojích se k volebním urnám v Dolním Kubíně vydali členové pěvecké folklórní skupiny Orava. Jak uvedla vedoucí tohoto uskupení Anna Bakošová, i oni chtěli svým hlasem ovlivnit kvalitu života v Dolním Kubíně.

„Jsme Slováci a jsme na to hrdí. O to víc, že můžeme přijít k volbám v našich dolnooravských krojích, které jsou pýchou pro celý Dolní Kubín. Rozhodli jsme se, že dnes přijdeme k volbám s otevřeným srdcem a krásnou lidovou písní na rtech,“

uvedla Bakošová.

 

Volili ve svatebním

Otevřít v galerii (5)
Svatebčané volí
Svatebčané volíZdroj: Komárno

Ve svatebním se vydali do volební místnosti v Komárně, aby do uren odevzdali své hlasy. Boglárka Szabó a Ferdinand Grassl si vybrali poslední říjnový víkend ke stvrzení své lásky. Kromě složení manželského slibu však neopomněli ani svou občanskou povinnost a v obleku a krásných bílých šatech se vydali před volební komisi, aby si převzali hlasovací lístky. Krátce poté, co je vhodili do modré a bílé urny, zamířili na veselku, aby si zbytek dne užili jako novomanželé.

Bohatou volební sobotu zažili i v obci Lutina v okrese Sabinov. V obci se zhruba 500 obyvateli se konalo modlitební setkání a obec navštívilo i 150 svatebních hostů. Snoubenci si ještě před obřadem stihli odběhnout k volebním urnám. Volby tak absolvovali netradičně ve svatebních šatech.

 

V komisi více lidí než voličů

V nejmenší slovenské obci Príkra je hlášeno 11 voličů. „Ve vesnici je 11 obyvatel a v komisi je nás deset, takže je to téměř jedna ku jedné,“ uvedl jeden z členů volební komise Dušan Harčár.

„Čekáme, kdo přijde volit, zatím jsme tu měli dva a do večera snad ještě někdo přijde, možná takových osm lidí,“

dodal muž, který je chalupář, v obci nemá trvalý pobyt, a proto nevolil. Na otázku, jak se jim žije v nejmenší obci na Slovensku, odpověděl s úsměvem, že nejlépe na světě.

 

Štamgasti smutnili

V obci Handlová zřídili jednu z volebních místností i v místním hostinci Pod břízami, a tudíž se tam v sobotu nenalévalo. Jak uvedli členové komise, když místnost v pátek večer připravovali, bylo tu ještě živo.

„Dnes se tu nikomu nenalévá, ani nám. Každý si myslí, že když je tady hospoda, tak se tu čepuje, ale to bychom si nedovolili. Volby jsou přece vážná věc,“

řekl předseda komise Jozef Javúrek.

 

Se slepeckým psem

Nevidomí manželé Zbranekovi z Nitry přišli odvolit v doprovodu svého huňatého psa Ivora. Rolničky na něm budily pozornost už z dálky, ale je neodmyslitelným pomocníkem paní Ivety, která od narození bojovala se zrakovým postižením a od 19 let přišla o zrak úplně. K volbám se vydala i s manželem Josefem, který je slabozraký, a s osobní asistentkou.

„Žádné volby jsem nevynechal, považuji to za normální, prostě volby nemají smysl, pokud se na to každý vykašle. Vždycky se připravíme, zjistíme si věci na internetu. Vytiskl jsem si je a dal asistentce ty, které mám zakroužkovat,“

řekl Josef. A proč kromě asistentky vzali i Ivora ?

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

„Půjdu odsud sama, jinak bych ho nebrala, způsobili jsme tam trochu poprask. Bylo to tam stísněné a Ivor se tam necítil komfortně, tak se rozhodl, že to tam trošku zbourá. Shodil plentu,“

smála se Iveta, která si přichystala dva taháky.

„Já jsem měla takový dvojnásobný tahák. Jeden v mobilu a pro jistotu jsem se pojistila i Braillovým tahákem, aby nikdo neviděl, koho volím,“

ukázala na papír, který je pro většinu lidí nečitelný.

„Nebylo to složité, až na to, že ten prostor tu byl stísněný a bylo třeba se otáčet,“

zhodnotila asistentka Olga.

 

Volby sledovali i ruští pozorovatelé

Ve volební místnosti obce Karlova Ves byli členové volební komise zaskočeni, když je oslovily rusky mluvící osoby a kladly jim dotazy. Volby probíhaly v poklidu, dokud nepřišli čtyři lidé, kteří se představili jako nezávislí ruští pozorovatelé - obyvatelka Karlovy Vsi, tlumočnice a dva Rusové - dospělý muž a přibližně dvacetiletá studentka. Zapisovatel volební komise Martin Urbaník deníku SME řekl, že žádný z nich nebyl schopen se důvěryhodně prokázat relevantním dokladem. Komise o nich nic nevěděla, protože nebyli ohlášeni. Představit se měli jako pozorovatelé z Golosu, což je v překladu Hlas. Jedná se o největší ruskou nezávislou organizaci, která monitoruje volby a je v nemilosti režimu Vladimira Putina. Zapisovatel volební komise je požádal, aby prokázali, že jsou pozorovateli této nezávislé organizace. Žádné dokumenty u sebe však neměli, na krku měli pouze zavěšeny „podomácku“ vyrobené visačky bez uvedení jména. Zapisovateli to nepřipadalo důvěryhodné, a proto je z volební místnosti vyprovodil. Podařilo se mu však zjistit, že v jiných volebních místnostech Karlovy Vsi měli větší úspěch. Členům volebních komisí dávali i otázky, například o počtu kandidátů. Ministerstvo vnitra bylo před začátkem voleb o těchto pozorovatelích informováno.

Golos je ruská nevládní organizace, která v prezidentských volbách v roce 2008 a v parlamentních volbách v roce 2011 zdokumentovala díky práci svých pozorovatelů stovky porušení volebního zákona. Po těchto volbách už měli činnost v Rusku mimořádně ztíženou, což platí dodnes. Před dvěma lety například Golos označil za zmanipulované referendum o změnách ústavy, které prezidentu Vladimiru Putinovi umožňuje zůstat u moci až do roku 2036. Organizace zároveň poukázala na fakt, že referenda se nezúčastnili nezávislí pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která tradičně dohlíží na hlasování v Rusku i v jiných zemích.

 

Většina županů zůstane po volbách ve svých křeslech

Svou kancelář opouští pouze župan Nitranského samosprávného kraje Milan Belica (NEKA), ten neuspěl v souboji se svým vyzyvatelem Branislavem Becíkem (Hlas-SD, Sme rodina). Změna nastane i v Banskobystrickém kraji, kde sice dosavadního předsedu kraje Jana Luntera také nahradí jiná osoba, funkce však zůstane v rodině. Nástupcem bude jeho syn a dosavadní místopředseda Banskobystrického kraje Ondrej Lunter.

 

Bratislavský kraj

Bratislavský samosprávní kraj povede nadále Juraj Droba. Ten ve volbách slaví opětovné vítězství. Post šéfa kraje bude zastávat i v dalším volebním období. Na tiskové konferenci po sečtení nadpoloviční většiny hlasů konstatoval, že výsledky ho překvapily a prohlásil se za vítěze.

„Posledních pět let v BSK je příběh úspěšných pěti let,“

prohlásil J. Droba a připomněl výsledky své práce a úspěchy kraje ve více oblastech. Juraji Drobovi pogratuloval i lídr SaS Richard Sulík.

„Jsem velmi hrdý a nadšený tímto naším nominantem,“

řekl a popřál mu stejné úspěchy v dalším volebním období.

 

Trnavský kraj

Trnavský samosprávní kraj povede současný předseda TTSK Jozef Viskupič. Jak doplnil, je rád, že práce, kterou na úřadě za pětileté období odvedli, našla svou odezvu i v těchto volbách.

 

Nitranský kraj

V Nitranském samosprávním kraji nastane změna. Vést jej bude Branislav Becík. Ten porazil nejdéle sloužícího župana na Slovensku Milana Belicu, který byl ve funkci již více než 20 let. Podle jeho slov prý výsledky naznačují, že se volilo víc národnostně a politicky.

Otevřít v galerii (5)
Branislav Becík je novým předsedou Nitranského samosprávného kraje
Branislav Becík je novým předsedou Nitranského samosprávného krajeZdroj: Se svolením Branislava Becíka

Trenčínský kraj

V čele Trenčínského samosprávního kraje má být další čtyři roky Jaroslav Baška.

 

Žilinský kraj

V čele Žilinského samosprávního kraje zůstává Erika Jurinová. Deklaruje, že chce pokračovat v nastartovaných změnách, dokončit rozpracované projekty a vyrovnat se s hospodářskou krizí tak, aby krajské instituce byly funkční.

 

Banskobystrický kraj

Banskobystrický samosprávní kraj povede Ondřej Lunter.

Otevřít v galerii (5)
Ondrej Lunter
Ondrej LunterZdroj: Banskobystrický samosprávný kraj

Košický kraj

Rastislav Trnka obhájil své vedení v Košickém kraji. Důvěra vyjádřená voliči na další čtyři roky je podle něj zavazující. Uvedl to v reakci na průběžné neoficiální výsledky.

 

Prešovský kraj

Milan Majerský poděkoval voličům za účast ve volbách.

 

Výsledky v krajských městech

Primátoři krajských měst s výjimkou Prešova také zůstávají stejní.

Bratislavu i další volební období povede Matúš Vallo, volilo ho přes 60 procent Bratislavanů.

Otevřít v galerii (5)
Bratislavu i další volební období povede Matúš Vallo
Bratislavu i další volební období povede Matúš ValloZdroj: Profimedia

Svou funkci obhájil i košický primátor Jaroslav Polaček se ziskem přes 36 procent hlasů.

Změna nastává v Prešově, kde dosavadní primátorka Andrea Turčanová nekandidovala. Vystřídá ji František Oľha, kterému svůj hlas odevzdalo 37,26 procenta Prešovanů.

Staronovým primátorem Nitry se stal Marek Hattas, získal 30,8 procenta hlasů.

Beze změny zůstává i Trenčín , který si 72,94 procenty hlasů zvolil za primátora Richarda Rybníčka.

Stejně tak se nemění primátor Žiliny, Petra Fiabáneho zvolilo 45,53 procenta lidí.

Trnavským primátorem zůstává Peter Bročka, získal 44,7 procenta hlasů.

Primátorský post v Banské Bystrici obhájil i Ján Nosko, kterého volilo 66,16 procenta voličů.

 

Historická chybovost

Neplatných hlasů bylo až 11 procent Nový formát spojených voleb přinesl navzdory mnohým instrukcím ohledně správného způsobu vyplňování hlasovacích lístků historické množství neplatných hlasů. Více než 200 tisíc lidí odevzdalo v župních volbách neplatný hlas, což představuje téměř 11 procent všech hlasů.

 

Někde se budou volby opakovat

Volební účast ve volbách do vyšších územně samosprávných celků dosáhla 43,74 %. Volit přišlo 1 951 522 voličů. Volební účast v komunálních volbách dosáhla 46,19 procenta. Voleb se zúčastnilo 2 059 800 voličů. Komunální volby se budou muset opakovat ve 47 obcích. V některých z nich se volby vůbec neprovedly. Seznam těchto obcí je uveden v protokolu o výsledku voleb do orgánů samosprávy obcí. V sobotu volili obyvatelé ve 2926 obcích, městech a městských částech. V pěti z nich se komunální volby nekonaly, protože v nich neevidovali žádné kandidáty na starostu a poslance obecního zastupitelstva. V dalších šesti obcích hlasovali voliči jen pro poslance, protože obce neevidovaly ani jednoho kandidáta na starostu.

 

Zdroje: Voľby SR, TV Noviny, TASR, Samosprávní kraje, Štatistický úrad, Aktuality, SME, TOPKY, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze