Týnský dvůr, také nazývaný Ungelt, najdete za luxusním Týnským chrámem mezi ulicemi Týnská a Malá Štupartská. Počátky tohoto areálu spadají do 11. století, kdy zde stával opevněný knížecí dvorec s kostelem, ubytovnou, hospodou i nemocnicí. Dvorec tehdy fungoval jako celnice a centrum obchodu.
Každý obchodník, který přivezl zboží do Prahy, ho musel právě na tomto místě ohlásit a zaplatit celní poplatek, který se v té době nazýval ungelt. Odtud se tedy bere název tohoto luxusního pražského zákoutí. Slovo týnský je odvozeno od slova otýněný, což byl po staročesku výraz pro opevněný.
Kupci však toto místo využívali také pro odpočinek i večerní zábavu, při které se nemohlo nic semlít, neboť zbraně sem nebylo povoleno přes bránu nosit.
Praha se rozrůstala a obchodu se dařilo a jenom Ungelt funkci nezvládal. Jako celnice města fungoval Týnský dvůr do roku 1774, kdy se začala tvář dvorce měnit. Vznikly zde obchody, byty, sklady i kanceláře. Druhá světová válka měla na místo velmi špatný dopad a potřebné rekonstrukce po válce se táhly až do 90. let 20. století.
Dnes se místo pyšní opravenými budovami, luxusní restaurací, obchůdky. Týn stále budí dojem, že se jedná o uzavřený dvůr, přestože brány do něj jsou stále otevřené.
Areál Ungelt je nyní tvořen 18 budovami. Obdivovat můžete například renesanční a krásně pomalovaný dům Granovských s arkádovou lodžií v patře. I ostatní domy stojí za pozornost. Většina z nich je gotická a zvenku upravená v převážně barokním stylu.