Top hledané
Výsledky (0)
Největší šance se dávají Babišovi, Pavlovi a Středulovi

V Česku začíná prezidentská kampaň. Kandiduje komik, miliardář i druhá Čaputová

Radek Polák
29. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Andrej Babiš zvažuje kandidaturu

Příští rok v březnu skončí Miloši Zemanovi druhé prezidentské období. Jeho nástupce budeme volit už za sedm měsíců. O kom se v té souvislosti mluví nejčastěji? Skloňují se především jména bývalého premiéra Babiše, armádního generála ve výslužbě Pavla či šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Středuly.

Červenec je nejen měsícem, kdy dětem začínají prázdniny, ale také oficiálním startem prezidentských kampaní. Šéf Senátu Miloš Vystrčil současně vyhlásil, že první i druhé kolo prezidentských voleb proběhne již v lednu.

Dva ze tří hlavních kandidátů – šéf hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel - přitom oficiálně ještě ani nepotvrdili, že se budou o tento post ucházet.

Prodej investičního bytu s předzahrádkou
Prodej investičního bytu s předzahrádkou, Praha 6
Otevřít v galerii (5)
Hrad bude mít od března nového prezidenta
Hrad bude mít od března nového prezidentaZdroj: Freepik

Odborář míří na Hrad

Na začátku května však svůj zájem už veřejně avizoval odborový předák Josef Středula. Pravděpodobně proto, aby zvýšil u voličů své šance, nebude se v kampani prezentovat jako šéf Českomoravské konfederace odborových svazů ale jako „občanský kandidát“, jak prohlásil. Příklon k levici mu ale i tak nikdo neodpáře, sám Miloš Zeman jej zmínil jako vhodného kandidáta pro ty, kdo nechtějí volit pravicově či středově orientovanou osobnost. Ostatně podpisy pod kandidaturu na kontaktních místech mu sbírá také odborářka Lea Vondrová, která je navíc aktivní i na Středulově facebookovém profilu.

 

Babiš prý ještě neví

Potvrzením faktu, že bývalý premiér Babiš s možností ucházet se o post prezidenta koketuje, je nejen to, že uvedenou myšlenku přestal veřejně odmítat, ale také jeho letošní jarní roadshow, kdy s obytným vozem objížděl řadu našich měst a setkával se s občany. Kritikům v té souvislosti neušlo, že se tak děje v době, kdy má jako poslanec placený z našich daní pracovat v parlamentu. To vše doplnila billboardová kampaň, která sdělovala světu, že „Za Babiše bylo líp“. Přestože se hlava hnutí ANO zaštiťuje veřejným míněním na rozdíl od Středuly 50 tisíc podpisů nesbírá a sbírat ani nehodlá. Jak uvedl na začátku června pro Českou televizi, pokud se rozhodne kandidovat, spolehne se na podpisy poslanců. A těch je potřeba pouze 20. Na druhou stranu přítěží mu může být zářijové soudní projednávání kauzy Čapí hnízdo, kde je obžalován spolu s jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou.

 

Pavel by vyhrál ve druhém kole

Tím, kdo by v případném druhém kole prezidentských voleb Babiše jednoznačně porazil, je Petr Pavel. Ukázal to průzkum agentury STEM/Mark. Uvedený zdroj potvrdil, že armádní generál ve výslužbě a bývalý předseda vojenského výboru NATO by dostal 45 a Babiš pouze 30 procent hlasů. Pavel není rozhodně tak známou osobností jako bývalý šéf vlády, na druhou stranu není úplný "no name". Několik posledních let jezdí po republice a setkává se s občany. Situaci mu ulehčuje rovněž současný konflikt na Ukrajině, který většina české společnosti odsuzuje jako projev agrese Ruska proti suverénnímu státu. Pavel v médiích válku na Ukrajině v posledních měsících komentuje a nastiňuje další vývoj. Zatím asi jediným škraloupem je pro něho bývalé členství v komunistické straně. O svém budoucím poslání, pokud by se stal hlavou státu, tvrdí následující:

Prezident by měl plnit roli mediátora rozdílných názorů a vést ostatní ke společnému postupu. Podobnou práci jsem dělal v NATO. Moje práce nebyla velet a říkat národům, co mají dělat, ale naopak přivést třicet států k tomu, že se na něčem shodnou,“

vysvětluje.

Otevřít v galerii (5)
Petr Pavel je velmi pravděpodobným kandidátem na post prezidenta.
Petr Pavel je velmi pravděpodobným kandidátem na post prezidenta. Zdroj: Profimedia

Další dvacítka kandidátů

Mezi další kandidáty patří například senátoři Pavel Fischer, Marek Hilšer a Miroslava Němcová, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, miliardář Karel Janeček, podnikatel Tomáš Březina a ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která je často, nejen kvůli svému vzhledu, přirovnávána k současné prezidentce Slovenska, Zuzaně Čaputové. 

Otevřít v galerii (5)
Danuši Nerudovou často srovnávají se Zuzanou Čaputovou. Nejen kvůli blonďatým vlasům.
Danuši Nerudovou často srovnávají se Zuzanou Čaputovou. Nejen kvůli blonďatým vlasům. Zdroj: Profimedia

Fischer a Hilšer již o post prezidenta usilovali před pěti lety. Fischer skončil tehdy v prvním kole se ziskem více než 10 procent, což představovalo přes 500 tisíc hlasů. V případě Hilšera to bylo necelých 9 procent, tedy více než 450 tisíc.

K méně pravděpodobným adeptům na zvolení lze naopak zařadit kandidáta komunistů Jiřího Skálu, teologa a tiskového mluvčího Diakonie Ivo Mareše nebo zakladatele hnutí CHCÍPL PES Jakuba Olberta.

Jako ničím nezastíranou frašku pak pojal svoje zapojení do prezidentské kampaně moderátor, komik a scénárista Miloš Knor, který je jinak známý například díky stand-up show Na stojáka. Nepřekvapí proto ani, že si za své „předvolební“ heslo zvolil sousloví|:

Jsem Miloš Knor, kandidát, který dá vašemu životu znovu smysl.“

Otevřít v galerii (5)
Komik Miloš Knor pojal svou kandidaturu s humorem.
Komik Miloš Knor pojal svou kandidaturu s humorem. Zdroj: Profimedia

K těm, kdo údajně kandidaturu ještě zvažuje, se řadí mimo jiné hudebník Michael Kocáb, bývalý ředitel útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a premiér a předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Nechme se překvapit, kdo se nakonec stane novým českým prezidentem. Výběr je však v každém případě opět velký. Převládají v něm zatím spíše současní či bývalí politici. Hned za nimi jsou podnikatelé. Někteří z nich, jako je i Karel Janeček, prosazují navíc, aby se nevolilo pouze osobně, ale také korespondenčně.

Opravdu to není jen o tom „opustit pohodlné křeslo“ a do volební místnosti dojít, jak uvedl Miloš Zeman. Jen 13 236 krajanů z více než čtvrt milionu Čechů žijících v zahraničí využilo své právo hlasovat v minulých volbách. Žijeme v 21. století, a korespondenční hlasování by mělo být samozřejmostí,“

argumentuje přitom Janeček.

Otevřít v galerii (5)
Miliardář Karel Janeček se kandidaturou netajil.
Miliardář Karel Janeček se kandidaturou netajil. Zdroj: Profimedia

Zdroje: ČTK, iDnes.cz, sociální sítě kandidátů, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze