Top hledané
Výsledky (0)
Mohl se vyhnout vězení, ale odmítl

Tichá vzpomínka na Václava Havla: Narozeniny ve vězení, nemoc a svoboda

David Budai
17. listopadu 2019
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Václav Havel by se letos dožil 83. narozenin

Letos v říjnu by Václav Havel oslavil své 83. narozeniny. Pro českou zemi toho udělal víc než kdokoliv jiný. Právě dnes bychom si měli připomenout víc než kdy jindy, že právě Havel patřil k disidentům, který tehdejší režim systematicky narušoval. Byl kvůli tomu i třikrát ve vězení, a vždy byl odsouzen v říjnu.

Václav Havel
Advokát Václava Havla Josef Lžičař
Advokát Václava Havla Josef Lžičař

První československý a český prezident Václav Havel nejenže 5. října slavil své narozeniny, ale byl vždy v říjnu také odsouzen komunistickým režimem. A to dokonce třikrát! Z vězení psal své tehdejší manželce dopisy, které se pak staly základem unikátní knihy Dopisy Olze.

První soud byl v roce 1977, a to kvůli tomu, že se výrazně angažoval kolem Charty 77. Druhý proces z října 1978 byl obrovský a týkal se velké skupiny disidentů. Havel byl za podvracení republiky odsouzen na čtyři a půl roku nepodmíněně. Podle některých svědectví tehdy dostal i „nabídku, která se neodmítá“. Mohl se vyhnout vězení, ale musel by opustit zemi a působil by jako dramaturg v New Yorku. On to ale odmítl, protože své přátele a disidenty nechtěl opustit Znamenalo by to, že on by žil svobodně v zahraničí, ale ni by zůstali ve vězení.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Stál po boku přátel

V rozhovoru pro LP-Life.cz na tuto dobu vzpomínal i Havlův tehdejší advokát Josef Lžičař.

„Já si myslím, že on se na tom nijak zvlášť nepodílel, ale nechtěl trhat partu lidí, se kterými byl. To byli disidenti, kteří stáli na lavici obžalovaných – Jiří Dienstbier, Václav Benda, Petr Uhl, Dana Němcová, Otka Bednářová… On ani neřekl o své pravé účasti v té činnosti, protože nechtěl trhat partu,“

řekl Lžičar a dodal, že Havel by na soudní jednání vždy pečlivě připraven.

Podruhé byl Havel zatčen a souzen v roce 1989, opět v říjnu. „To byl odsouzen kvůli podněcování, jak říkali, protože šel prý položit kytičku k Václavovi. Ale to vůbec není pravda. On byl jen divák a státní bezpečnost ho zadržela, protože jim unikala jedna z hlavních osobností toho „podzemního“ hnutí. On se tam toho nedopustil,“ vzpomíná Josef Lžičař s tím, že ve spisech STB to bylo jasně napsané. Proto dostal i mírnější trest.

„Když si to někdo přečetl a posoudil, tak musel dojít k závěru, že se toho neúčastnil. Ale byla taková atmosféra, tyto lidi se předchozí režim snažil izolovat od společnosti, i když to nebyla veliká skupina lidí. To byli chartisti a potom se z některých vyvinuli disidenti, kteří ve větším či menším upozorňovali na nedostatky ve společnosti,“

dodal Lžičař v rozhovoru.

Pochroumané zdraví

Právě opakované vězení se výrazně podepsalo i na zdraví Václava Havla. Onemocněl, trpěl zápaly plic a dokonce mu kvůli zdraví museli trest na čas přerušit. Potíže se mu pak pravidelně vracely i v době, kdy už byl prezidentem.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze