Top hledané
Výsledky (0)
Matka bránila svého syna před medvědem, kterého pobodala vidlemi. Otec chlapce vyhlásil smrt všem medvědům.

Případ hrdinky matky na Slovensku: Pobodala medvěda, aby ochránila syna. Otec vyhlásil smrt všem šelmám v okolí

Kristina Valachyová
17. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
 Hrdinská matka Michaela Sedláčková

S hrůzou v očích matka bránila s vidlemi svého syna před medvědem. Rozzuřený otec poté vyhlásil veřejný boj proti slovenským šelmám. "Všichni medvědi, kteří vkročí do areálu naší farmy, jsou mrtví," řekl. Není to ale jediný případ, který se na Slovensku stal. Jaké další události Slovenskem otřásly a jak se před divokou zvěří ochránit? "Dělat mrtvého" prý příliš nepomáhá. 

Medvědi přibližující se k městům a obcím jsou na Slovensku již dlouhé měsíce horkým tématem.

„Medvědi na Slovensku jsou přemnožení. Zemědělci jsou momentálně v plné sezóně, nejen v horských oblastech, ale také v nížinách, kde už také máme medvědy. Zemědělci nechodí do práce v 10:00 a nechodí z ní v 17:00, vstávají brzy ráno, když jsou zvířata ve své aktivní fázi, a chodí z práce pozdě večer,"

řekl předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) Emil Macho pro TA3.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Střety se šelmou začaly být na denním pořádku

Před několika dny Slovenskem otřásl případ hrdinky matky, která pobodala medvěda vidlemi, když ohrožoval její dítě. Rodina Sedlačků zažila 7. července v 6.30 hodin chvíle hrůzy.

Incident se udál přímo na farmě nedaleko Turčianských Teplic. Slovenská šelma pokousala 20letého muže, informovala o tom televize TA3. V případě napadeného jde o syna majitele farmy Veles Háj. Mladík brzy ráno vyváděl ze stáje koně, když ho znenadání napadl medvěd. Svalil ho na zem a dokousl mu ruce, kterými si syn majitele farmy chránil tvář. Zranění vyžadovala lékařské ošetření.

Symbolem odporu proti medvědům se stala matka s vidlemi v rukou

Jeho matka celý útok viděla. Vzala do rukou vidle a syna bránila. Několikrát medvěda bodla. Ten zůstal po jejím zásahu ležet na zemi. Matka i syn uprchli a policii zavolali s informací, že zabili medvěda. Když přišli policisté se samopaly, medvěd tam už nebyl. Zvíře nyní hledá zásahový tým spolu s policií. Ti lokalizovali prostor, ve kterém by měl medvěd svá zranění prožívat.

„Každé ráno vypouští koně do výběhů dcera sama. Nevím, jestli to byla shoda náhod nebo nějaké nutkání, ale tehdy jsem šla já se synem. Vyběhl na nás medvěd. Absolutně nejevil snahu o únik a automaticky napadl syna,“

říká matka Michaela Sedlačková, která ve vteřině zakročila.

„Byla to obrovská síla. Pokud by tam nebyla maminka, aby mi pomohla, tak by mě možná i zabil. Hrabal a kousal,“

řekl napadený Kristián.

„No co vás první napadne, jako matka jdete zachránit dítě. Vidíte tu strašnou situaci, tak jde o momenty, není prostor k přemýšlení. Uděláte, co vás první napadne,“

říká Michaela.

Po medvědovi se pátrá, jedinec bude po jeho nalezení usmrcen, uvedl resort.

„Hledali jsme ho tři dny i se speciálně vycvičenými psy, ale nenašli jsme ho. Ani stopy po krvi, takže i když medvěd dostal zásah vidlemi, nebyla to pro něj velká rána. Možná jako když člověka píchnete jehlou. V hledání už nepokračujeme a na místě jsme zanechali fotopasti,“

informoval vedoucí zásahového týmu Západ Marek Veverica.

„A my, jako bychom se vrátili 150 let dozadu, že musíme děti zachraňovat vidlemi. Rozhodli jsme se, že nemůžeme déle čekat a nechat to bez povšimnutí,“

zdůraznil Emil Macho s tím, že pokud situaci nezačnou řešit ministři a příslušné orgány, přistoupí k protestům.

Kristiánovi zvíře způsobilo na ruce sedmnáct ran. Zdravotníci mu obě končetiny museli sterilizovat. Píchli mu i vakcínu proti vzteklině. Pach zuřivé šelmy cítí pořád.

„Můžeme to nazvat hrdinství, ale i takový instinkt mámy. Nevím, jestli by se jí lehce dívalo, kdyby mě ještě více domrzačil,"

konstatoval Kristián.

„Ten medvěd zaútočil i na mě, ale protože jsem měla vidle, tak jsem si udělala takový ochranný štít. Na mě se ty zuby nedostaly, jen drápy. No beru injekce proti vzteklině,"

popsala chlapcova matka.

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

Medvědi rodině už déle ničí seno, zabíjejí telata, ovce, kozy a rozhánějí stáda. V okolí farmy se jich pohybuje 19. To, že je Kristián zraněný, jim zkomplikovalo sezónu, jelikož je na farmě nyní nejvíce práce.

„V této chvíli je nejdůležitější, že mladý muž je mimo ohrožení. Státní ochrana přírody dělá maximum, aby problémového medvěda vypátrala,“

zdůraznil ministr životního prostředí SR Milan Chrenko, který se spojil s poškozenou rodinou, které vyjádřil lítost nad celou situaci.

Rozzlobený farmář

Hlava rodiny Martin Sedlačko říká, že s medvědy nemají problémy poprvé. Sedm let čekal na vyhovění žádostí o náhrady škod způsobené medvědem na hospodářských zvířatech a tvrdí, že autority je po celou dobu ignorovaly. Ministr Chrenko inicioval prověření postupu příslušného okresního úřadu v dané věci. Medvědi jim podle slov otce rodiny několikrát zlikvidovali stáda koz i jehňat. Minulý rok 16 krav přišlo z výběhu bez telete. Kromě toho přicházejí o stovky kilo krmiva. 

Všichni medvědi, kteří vkročí do areálu naší farmy, jsou mrtví. Je jedno, jestli jsou chráněni. Jsou mrtví a je jedno, jaké následky si ponesu. Moje rodina nebude ohrožována. Každý jeden bude zabit,“

řekl rozzlobený zemědělec s tím, že pokud budou šelmy nadále ohrožovat jeho blízké, bude je i zabíjet. Na Slovensku žije v současnosti podle odhadů kolem 3000 medvědů.

Sedlačko kritizuje také řešení situace ze strany ministerstva i zásahového týmu pro medvěda hnědého. Podle něj postup, který na farmě v Háji zvolili, nebyl efektivní. Shoduje se s Machem, že v tomto případě už nestačí jen odchyt, ale je zapotřebí cílené snížení počtu medvědů.

Toto však nebylo první setkání Kristiána s medvědem. Zatímco první bylo 7. července, kdy ho medvěd napadl, tak k dalšímu došlo 10. července večer podle informací TA. Ta zjišťovala, co se na místě stalo.

„Podle našich informací došlo mezi farmářem a medvědem pouze k očnímu kontaktu,“

přiblížili.

Ohrožují zemědělce, lesníky i turisty

Jak připomíná místopředseda SPPK Miroslav Štefček, problém s medvědy dlouhodobě omezuje při práci nejen zemědělce a farmáře, ale například i lesníky.

V neposlední řadě, v době prázdnin a častějších návštěv přírody s dětmi, ohrožuje každého. Také říká, že práce zásahového týmu pro medvěda hnědého není efektivní.

„Vytvořili jsme si zásahový tým, který nemá logiku, protože jen upozorňuje na to, kde medvědi jsou a kam nemáme chodit. Je však třeba přijmout ráznější opatření,“

apeluje Štefek.

„Musíme postavit život a bezpečnost člověka nad ochranu šelmy,“

hovoří s tím, že by se měly stanovit přesné únosné kvóty a na jejich základě množství medvědů regulovat.

Envirorezort v souvislosti s výskyty medvěda posiluje spolupráci

Envirorezort posiluje v souvislosti s výskyty medvěda spolupráci se Státní ochranou přírody (ŠOP) SR, samosprávami, městskou a obecní policií. Má vést k tomu, aby fungovala preventivní opatření. Ty jsou podle ministra základními predispozicemi k tomu, aby medvěd nescházel do obydlených oblastí a nenavštěvoval je.

„Máme příklad z Vysokých Tater, kde po instalaci zabezpečených kontejnerů příchod synantropních medvědů radikálně poklesl. Snažíme se jít cestou prevence se zemědělci, lesníky, myslivci,"

poukázal ministr. Rozumí také obavám zemědělců a rád se s nimi k tématu medvědů setká. Chrenko tvrdí, že kontrolují legální i nelegální vnadiště pro zvěř, soustředí se také na nelegální skládky.

„Tam, kde nejsou možná preventivní opatření, přistupujeme k eliminaci jedinců,"

podotkl Chrenko. Větší odstřely medvědů či jejich hromadné lovení nejsou podle evropské legislativy možné.

Nikdo nevolá po úplném vyhubení medvěda, neboť medvěd zde historicky žil a byla zde nějaká koexistence s obyvateli zejména v podhorských oblastech,"

konstatoval.

Medvěd je vegetarián

Tlak ohledně řešení situace s medvědy byl stupňován i na předchozího ministra životního prostředí Jána Budaje, kterému položili v minulosti otázku v diskusním pořadu televize Markíza Na Tělo. Jeho výrok doslova v té době „zboural“ celý internet. Dnes se jeho odpověď stala legendární hláškou Slováků.

„Do kdy budou medvědi zabíjet lidi? Má jich být více, než lidí?“

zeptal se divák.

Budaj odpověděl, že medvědi nezabíjejí lidi, protože jsou vegetariáni.

„Medvědi nezabíjejí lidi, jsou to vegetariáni,“

uvedl.

Dodal také to, že se kolem medvědů dělá jen propaganda a je to hra opozice. Myslivci prý chtějí jen povolení, aby mohli střílet medvědy a měli trofeje. Tehdy se do Budaje kvůli jeho slovům pustili i lidé. Na facebookové stránce věnované právě medvědům se objevily odkazy, ve kterých ministra životního prostředí kritizují nebo se mu dokonce vysmívají.

Problém je v tom, že medvědi jsou stejně jako člověk všežravci. A přestože je pravdou, že jejich jídelníček tvoří převážně rostlinná strava, medvědi rozhodně nejsou vegetariány.

„Rostlinná složka tvoří u medvěda hnědého až 90% potravy. Ze živočichů je to hlavně různý hmyz. Vosí nebo včelí hnízda, kde hledá plástve s medem, jsou pro něj neodolatelnou pochoutkou, přičemž jsou bohaté na cukry, bílkoviny a jiné výživné látky,"

píše se na stránkách medvědi.cz.

Autor v ní zároveň uvádí, že medvědům se jen málokdy podaří ulovit srnu nebo jelena, je-li to nemocné, mladé nebo starší zvíře.

„V minulosti byly tatranské potoky plné pstruhů, které jsou jeho oblíbenou potravou. Požírá také měkkýše, žížaly a jiné bezobratlé,"

uvádí stránka.

Před pár dny předal Sedlačko prostřednictvím Facebooku Budajovi zprávu.

„Pan BUDAJ stále čekám, na rukou máte krev mého syna, kterého trhal medvěd, kterého chráníte. Ignorujete výzvu tak, jak jste nás ignoroval jako ministr. Postavte se tváří v tvář mému synovi a naší rodině, pokud jste chlap. Toto je důsledek Vašich zákonů,"

uvádí.

Další odkaz byl takový:

„PAN BUDEJ VEŘEJNĚ VÁS VYZÝVÁME ABYSTE PŘIŠLI OSOBNĚ STRÁŽIT FARMU PŘED AGRESIVNÍMI MEDVĚDY, JEDEN Z NICH DNES NAPADL NAŠEHO SYNA,"

dodal Sedlačko na Facebooku.

Třeba medvědy střílet nebo chránit?

Zatímco myslivci tvrdí, že se medvědi přemnožili a měli by se lovit, podle ochranářů jsou stále ohroženým druhem a jejich setkáním s lidmi by se mělo zabránit jinými prostředky. Po odstřelu však volají nejen myslivci, ale i několik obcí, které si s medvědy nevědí rady. Obavy už mají i turisté, houbaři či výletníci. Resort životního prostředí přesto odstřel považuje za krajní řešení.

Střetů lidí s medvědy je na Slovensku mnoho. V Ružomberské městské části Bílý Potok hnědé šelmy opakovaně zpozorovali v blízkosti hřbitova. Medvědy lákají svíce, které mají v sobě příměsi hovězího a vepřového loje. V Zázrivé se zvíře již několik dní v podvečerních hodinách pohybuje poblíž domů. Před pár dny byli znepokojeni i obyvatelé obce Pača v okrese Rožňava, kde se medvědice s mláďaty objevila v blízkosti obecního koupaliště. 

Jak se chránit před MEDVĚDEM? Dělat mrtvého?

Názory o tom, jak se mají lidé chovat při střetu, jsou různé i mezi odbornou veřejností.

„Dělat mrtvého, krýt si rukama krk, schoulit se na zem, by zřejmě moc nepomohlo. Medvěd je totiž 'zdechlinář'. V první řadě požere všechny zdechliny, které najde. Teprve potom se rozhoduje, jestli něco uloví, nebo pohledá maliny či ostružiny. Ty však z našich lesů mizí. I kdyby byly, jejich zrání trvá maximálně dva týdny. Co však ostatní dny v roce, pokud se zvíře neuloží k zimnímu spánku? Hladový medvěd je špatný medvěd,"

konstatuje Blažej Možucha, ředitel společnosti Městské lesy Banská Bystrica.

Slovensko patří mezi evropské země s nejvyšším počtem medvědů.

„Pokud se medvědí populace u nás nezačne obhospodařovat, nebude klid. Medvědi budou stále nebezpečnější. Způsobí větší škody nejen na hospodářských zvířatech, včelstvech, ale i v lidských obydlích, zemědělských kulturách a lidských životech. A to jen proto, že jsou hladové, neboť jich je na naše malé území příliš mnoho a nenajdou si dostatek přirozené potravy,"

dodal ředitel městských lesů.

Setkat se s medvědem nemusí znamenat, že zaútočí.

„Naše chování má výrazný vliv na to, jak bude medvěd reagovat. Medvědi v polských Karpatech reagovali útokem nebo agresivním přístupem 4x častěji vůči lidem, kteří byli při setkáních „aktivní“ – přiblížili se, aby fotografovali, pokusili se medvěda odplašit – ve srovnání s těmi, kteří byli „pasivní“ – sledovali, byli tiše, ustoupili. Při nečekaném střetu s medvědem (na blíže než 100 m) se doporučuje zvětšit vzdálenost od medvěda, ne však prcháním, které by mohlo vyprovokovat pronásledování. K medvědovi se nikdy nepřibližujte, a to i v případě, že se zdá být klidný. Vyhněme se pohledu přímo do očí, pro zvíře je to znak agrese,“

píše na webu Zásahový tým pro medvěda hnědého.

Medvědi signalizují různé stupně neklidu nebo stresu. Některé signály jsou nenápadné – jako pozastavení se v činnosti, změření a změna orientace těla, nebo nepřirozené zívání. Jiné jsou očividnější. Mezi velmi napjaté agresivní projevy patří slintání, rychlé dýchání, vrčení a bručení s otevřenou tlamou, zahánění se tlapou a hrdelní zvuky, například řev.

Medvěd vztyčený na zadních nohou se snaží získat lepší přehled, není to agresivní postoj! Medvěd v sebeobraně někdy udělá výpad, varování, aby se člověk vzdálil. Setká-li se s nevhodnou reakcí ze strany člověka, výpad se může vystupňovat do útoku, ale většinou končí dříve než dojde k fyzickému kontaktu. Například v 91 % případů střetu člověka s medvědem nahlášených do myslivecké statistiky od roku 2007 do 2014 k útoku nedošlo.

Pokud medvěd opravdu zaútočí a zdá se, že dojde k fyzickému kontaktu, přední odborníci doporučují pasivní obranu: lehnout si na břicho tváří k zemi, rameny a rukama si chránit hlavu a krk, zůstat bez pohybu („hrát mrtvého“) až dokud medvěd neodejde. Pokud vás medvěd převrátí, znovu se dostaňte do původní polohy, abyste měli břicho a ostatní životní orgány chráněné při zemi. Bránící se medvěd většinou přestane útočit, když zjistí, že už nejste hrozbou. Aktivní obrana by mohla prodloužit útok a zvýšit pravděpodobnost vážného zranění.

Za nejlepší způsob jak odehnat útočícího medvěda (tím i zabránit zranění člověka) je považován paprikový sprej na medvědy. Sprej by měl poskytnout alespoň 6 sekund postřiku s dosahem alespoň 7,5m.

Jsou medvědi přemnožení?

Téma regulace počtu medvědů ožilo na Slovensku poté, co v červnu 2021 došlo k prvnímu případu úmrtí člověka po útoku této šelmy v novodobých dějinách země. Medvěd zaútočil na muže poblíž Liptovského Mikuláše. Zpráva z pitvy nebohého ukázala, že zemřel na následky poranění, které způsobil medvěd.

SPPK, která vyzývá ke snížení populace medvěda, ale neumí upřesnit, na jakou úroveň by bylo třeba četnost šelem eliminovat.

„Nemáme k dispozici relevantní informace k tomu, abychom uměli zodpovědně uvést, jaká by měla být optimální populace medvěda hnědého, nedisponujeme k tomuto tématu odbornými podklady včetně statistik,“

reagovala komora na otázky Pravdy.sk.

Střílení medvědů nesníží počet jejich možných setkání s lidmi, protože do jejich blízkosti je lákají ve většině případů nezabezpečené odpady a legální i nelegální příkrmiště,

říká mluvčí MŽP Tomáš Ferenčák.

Jako vzor by v tomto mohly jít Spojené státy, kde se místo diskuse o číslech soustředily na přísný zákaz jejich krmení. Medvěd, který neměl kontakt s lidskou stravou, nevyhledává lidi kvůli potravě. Pokud se tam náhodou takový medvěd vyskytne, je automaticky považován za problémového medvěda a je odstraněn.

Zdroj: Pravda.sk, Zasahovytim.sopsr.sk, Pluska.sk, Medvede.sk, Slovenskoaktualne.sk, TA3, Facebook Farma Veles Háj- predaj z dvora, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze