Dlouhé čekání je u konce. Mnohá místa hlásí otevřeno a týká se to i našich krásných zámků a hradů, na které jsme my Češi právem hrdí. Koronavirová krizi paradoxně zámku Vranov nad Dyjí pomohla, mohli se plně soustředit na její rekonstrukci. Svou zámeckou bránu otevře veřejnosti už 6. 6. 2020 a máme se opravdu na co těšit. Letošním největším tahákem jistě bude vranovská věž, která bude v historii otevřena úplně poprvé!
Barokní zámek Vranov nad Dyjí má hned několik ohromujících výjimečností, které stojí za to vidět na vlastní oči. Hned první zvláštnost, která vás omráčí, je jeho poloha. Tyčí se na místě středověkého hradu 80 metrů nad hladinou řeky. Pohled na zámek vysoko na skále je dechberoucí. Stejně honosné jako stavba jsou i jeho interiéry. Oválný sál předků uchvátí každého návštěvníka svými rozměry a hlavně bohatou uměleckou výzdobou. Zámek přirostl k srdci i kastelánovi Radku Ryšavému.
Věž vznikla v průběhu 14. století a strážila třetí bránu při vstupu do hradu. Je zajímavou ukázkou vrcholně gotické architektury lucemburské doby, její zdivo bylo do současné výšky postaveno za Jana Jindřicha, bratra císaře Karla IV., který byl tehdejším majitelem Vranova. Věž je svou výškou 24 metrů pozoruhodná, v jejím přízemí bylo ve středověku zřízeno vězení, do kterého odsouzené spouštěli po laně. Díky rekonstrukci teď místo pro vězně mohou vidět i návštěvníci. Současný ochoz věže je novodobý a turista si na něj vyšlápne po 109 schodech.
Pokud se člověk vrhne na opravu jakéhokoli historického skvostu, stojí za tím obrovské množství sil a musíte se téměř vždy vypořádat s mnoha nepříjemnostmi. „Rekonstrukce věže byla technologicky poměrně náročná. Veškeré dřevěné prvky musely být odstraněny, protože byly napadeny dřevokazným hmyzem. Dále se fixovaly a čistily omítky uvnitř i zvenčí původními technologiemi, tedy zejména vápennou vodou. Nejsložitější byla instalace ocelového ochozu a osmimetrového stožáru na samém vrcholu věže“ dodává Radek Ryšavý.
Oprava věže se provádí současně s rekonstrukcí střech budov na prvním nádvoří a dvou strážních domků u brány. Celková částka za renovace činí 27 milionů korun.
Zámek se letos návštěvníkům otvírá dnes. V červnu je zpřístupněn pouze o sobotách a nedělích a vstupenky na prohlídku je možné nově zakoupit online. Na věži se ještě stále pracuje, pro veřejnost bude úplně poprvé v historii otevřena v červenci.
Ceny vstupného: základní okruh 180 korun pro dospělého, za prohlídku soukromých pokojů zaplatíte dalších 180 korun a v případě návštěvy věže připlatíte ještě 80 korun.