Top hledané
Výsledky (0)
Kdo by neznal Národní divadlo, Rudolfinum či Národní muzeum. Tyto budovy byly postaveny v srdci Prahy a odrážejí vlastenecké cítění českého národa. Spojuje je architektonická preciznost, luxusní designová vyváženost a hlavně jméno českého architekta Josefa Schulze.

Čeští architekti: Josef Schulz jako velikán české novorenesance

Mgr. Jana Höger
14. února 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Národní muzeum, dílo arch. Josefa Schulze

Architekt, pedagog, designér a restaurátor v jednom

Josef Schulz se podepsal pod tyto luxusní stavby jako hlavní architektonický projektant a v případě Národního divadla jako restaurátor vyhořelé budovy či pokračovatel ve stavbě Rudolfina. Uplatnil se na poli nejen architektonickém, ale zabrousil i do návrhářského světa. Navrhoval zlatnické a galanteristické zboží, které jeho žáci vyráběli. Nejenže byl jmenován čestným profesorem na České technice v Praze, ale byl i čestným členem Královské České akademie nauk císaře Františka Josefa I.

Národní monument pro Čechy

Tak by se dalo označit stěžejní dílo Josefa Schulze, nesoucí vídeňské a pařížské prvky. Národní muzeum vévodící Václavskému náměstí se nese v duchu reprezentačním, všem kolemjdoucím na odiv. Jeho smysl pro historismus okořenil urbanistickým kontextem a podtrhl přesností. Tomuto "Chrámu umění" vévodí luxusní sochařská a štukatérská výzdoba. Na té se podílel Bohuslav Schnirch a další umělecký kolega Antonín Barvit.

Jedná se o největší muzejní instituci v zemi postavenou v 1891 se zajímavostí – dvaasedmdesát jmen české historie vepsaných zlatým písmem do fasády pod okny.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Další práce odpovídající jeho velikosti

Neméně důležitou stavbou jeho života byla i luxusní budova Uměleckoprůmyslového muzea v sousedství Rudolfina. Projektoval ji v duchu pařížské renesance v letech 1897 – 1901 a vyznačovala se přísnou účelností.

Restaurátorské práce

Jeho restaurátorské zásahy nesou desítky staveb v Praze. např. sgrafitová fasáda Schwarzenberského paláce, honosná přestavba valdštejnského zámku Stránov u Mladé Boleslavi, restaurování průčelí luxusního zámku v Horšovském Týně, úprava pozdně renesančního zámku ve Vrchlabí.

Kromě toho všeho si udělal čas na tvorbu odborných článků, které vycházely v periodikách českých i německých.

Toto jméno nezůstane zapomenuto. Jeho tvůrčí potenciál je nesmazatelně vryt do jeho architektonického odkazu příštím generacím.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze