Top hledané
Výsledky (0)
S nákupem cizí měny si však pospěšme, už brzy se nám může dovolená opět prodražit

Euro je nejlevnější za posledních čtrnáct let. Co to pro nás znamená?

Radek Polák
31. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Euro se nyní vyplatí pořizovat

Chystáte se na lyže do Alp nebo pak v létě na další zahraniční dovolenou, kde berou eura? Pokud si na tuto otázku odpovíte kladně, pak s výměnou peněz neotálejte. Česká měna  má v těchto dnech totiž nejvýhodnější kurz. V následujícím období může ale podle některých ekonomů dojít k obratu.

Koruna v posledních týdnech výrazně posilovala. To znamená, že se její kurz vůči euru průběžně snížil až pod hranici 24 korun. Ještě před nedávnem se dalo přitom euro pořídit ještě za téměř 26 korun. Díky tomu – pokud se poohlédneme na uplynulých 14 let - jsou aktuálně jakékoliv naše nákupy, které za tuto cizí měnu provedeme, mnohem výhodnější, než tomu bylo dříve. V případě,  že byste si nyní kupovali 7denní skipas do jednoho z nejbližších rakouských lyžařských areálů Hinterstoder/Wurzelalm, tak kvůli výhodnějšímu kurzu ušetříte skoro 600 korun.

Směna z korun do eur je nyní výhodná jak pro ty, kdo ještě využívají v zahraničí při dovolené hotovost, tak pro ty, kteří již přešli plně na bezhotovostní platbu,“

řekl portálu Ceskenoviny.cz analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Proč se euro vyplatí

Co stojí za poklesem kurzu a jaký můžeme očekávat v budoucnosti jeho vývoj? Důvodů, proč lze v současnosti euro koupit levněji, je hned několik. Jedním z nich je optimistické očekávání dalšího ekonomického vývoj v Evropě. Včetně Česka, kde vládne dobrá nálada nejen díky stabilnímu bankovnímu prostředí, ale i tomu, že firmy a domácnosti koruně věří. Důkazem je to, že úspory i úvěry mají především v místní měně a současně fakt, že jejich celkové zadlužení zůstává stále nízké. Jak ukazuje rating agentury Moody ´s, drží se hospodářské hodnocení Česka vysoko, když je podle tohoto žebříčku srovnatelné s Velkou Británií či Irskem. Ve srovnání se zhruba polovinou zemí eurozóny je potom dokonce vyšší.

Dalším argumentem jsou relativně vysoké úrokové sazby, které Česká národní banka v posledních měsících drží na hranici 7 procent.  Výrazně se na aktuální situaci podepisují rovněž minulé intervence centrální banky na podporu domácí měny. Experty navíc uklidňuje zjištění, že plynové zásobníky máme i kvůli teplé zimě naplněny a na evropském pobřeží vznikají postupně nové terminály pro LNG.

„Od začátku roku si koruna k euru připsala navzdory očekáváním finančního trhu již asi 1,5 procenta. Pomyslnou ochrannou ruku nad domácí měnou nadále drží i Česká národní banka,"

uvedl na konci ledna analytik Komerční banky Jaromír Gec pro Českou tiskovou kancelář. 

Otevřít v galerii (3)
Směnárny nabízí euro výhodně
Směnárny nabízí euro výhodněZdroj: Pixabay

Horší časy na obzoru?

Realita není ale tak růžová, jak by se možná mohlo zdát. Problémů máme totiž ve skutečnosti více než dost. Jednak je to vysokých schodek běžného účtu naší platební bilance, který znamená, že jsme k nám v předchozím období dovezly zboží a služby za více peněz, než jaký byl náš export. Silnější měna není navíc moc výhodná pro všechny firmy, jež se zaměřují na vývoz. Inkasují za něj potom méně. Místopředseda Asociace exportů Otto Daněk v té souvislosti upozorňuje, že například s vývozem do Německa mohou nastat i další potíže:

Poptávka z Německa, která nám tvoří necelou třetinu exportu, významně šlape na brzdový pedál. A to ani nezmiňuji scénář, kdy by došlo k další eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině,“

komentoval výhled Daněk pro LP-Life.

Dalším varovným signálem je fakt, že česká ekonomika vstupuje do recese a inflace se stále drží hodně vysoko. To vše pak totiž zpravidla způsobuje oslabování měny, tedy navyšování kurzu.

Někteří zahraniční experti, jako jsou například bankéři japonské Nomury, prý předvídají, že korunu může čekat v tomto roce strmý pád, protože naše zadlužování je údajně až příliš rychlé a náklady na jeho obsluhu horentní. K tomu, jak alespoň Nomura tvrdí, může nastat ještě jeden jev – koruna se stane předmětem zájmu spekulantů, což vyvolá další tlaky na její oslabování.

Otevřít v galerii (3)
Eurem se platí ve velké části starého kontinentu
Eurem se platí ve velké části starého kontinentuZdroj: Pixabay

Koruna může oslabovat

Domácí ekonomové se ale vesměs shodují v tom, že centrální banka, pokud to bude nutné, bude znehodnocování koruny bránit intervencemi. Ty zatím poslední proběhly loni v listopadu. Jejich obnovení pomůže inflaci, která je pro velkou část společnosti a především samotné firmy pořád velkým strašákem, zvládnout.

Přesto nemůžeme očekávat, že by koruna vůči euru dál výrazně zpevňovala. Opak bude spíše pravdou. Analytici si myslí, že do léta tak koruna může oslabit ke kurzu okolo 24,40 za euro a ke konci letošního roku až k úrovni 25 korun.

Každý, kdo v nejbližším období plánuje vyšší výdaje v eurech, by si měl s jejich nákupem pospíšit. Už brzy se můžeme dočkat toho, že si na dovolené u moře opět připlatíme. A nově se to mimo jiné týká i tolik oblíbeného Chorvatska, kde se eurem nově platí od letošního ledna.

Otevřít v galerii (3)
Na bankomaty, které umožňují i bezhotovostní platby, narazíte na mnoha místech
Na bankomaty, které umožňují i bezhotovostní platby, narazíte na mnoha místechZdroj: Pixabay

Zdroje: Ceskenoviny.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze