Češi odvolili a známé výsledky voleb do Evropského parlamentu. První místo obsadilo podle očekávání hnutí ANO a potvrdilo dominantní postavení nejsilnějšího politického subjektu současnosti. Češi přišli k eurovolbám v rekordním počtu. Překvapení přinesl úspěch volebních uskupení Přísaha a Motoristé a Stačilo.
Během voleb do Evropského parlamentu si na výsledky český volič musel počkat déle než je zvyklý u jiných volebních klání. Oznámit je možné oficiální výsledky až po uzavření volebních uren ve všech evropských zemích. Do nedělních 23:00 si tak Češi museli počkat kvůli voličům v Itálii.
První zprávou vyhlašování výsledků byla zpráva potvrzující rekordní účast v rámci všech pěti proběhlých kol Evropských voleb. K urnám došlo 36,45 % oprávněných voličů, shodou okolností na setinu procenta stejné množství voličů přišlo ve Zlínském kraji. Největší účast byla v Praze 42,58 %, nejnižší byla naopak v Karlovarském kraji 30,21 %.
Ačkoliv při pohledu na úspěchy neparlamentních uskupení došlo na velké překvapení, které předvolební průzkumy nepředpokládaly, tak ve výsledku se složení českých zástupců radikálně nezměnilo a ve volbách uspělo 10 ze 14 dosavadních europoslanců, kteří obhajovali svůj mandát.
Celkovým vítězem voleb se stalo hnutí ANO se ziskem 26,14 % všech hlasů a 7 mandátů, hnutí považuje podle předchozích vyjádření za úspěch, obhajobu předchozích šesti mandátu považovalo vedení strany za hranici úspěchu s tím, že budou první na pásce.
"Výsledek voleb považují za famózní. Klárka (Dostálová) byla famózní, 171 000 hlasů,"
komentoval na tiskové konferenci výsledek voleb předseda hnutí ANO Andrej Babiš, dále zmínil neúspěch ANO v Praze, která byla jediným krajem, kde jeho strana nezvítězila, ale uspělo zde SPOLU.
Druhé místo obsadila vládní koalice SPOLU se ziskem spolu 22,27 %, což jí vyneslo 6 mandátů, to je pro tři strany této koalice celkově ztráta dvou mandátů. STAN získal 2 mandáty pro oba své lídry Jana Farského i Danuši Nerudovou za 8,70 % hlasů. Nejmenší vládní strana podle slov svého předsedy Ivana Bartoše (Piráti) rovněž neuspěla, kdy ztratila 2 mandáty a pirátskou vlajku bude hájit pouze znovuzvolená europoslankyně Markéta Gregorová.
"Hlavní zpráva, je že ANO potvrdilo pozici nejsilnějšího politického subjektu ve stranickém systému. Rámovat volby jako referendum o vládě se ukázalo jako správné, ovšem nejde o nic mimořádného, bylo tomu tak i v minulosti. I první volby v roce 2004 skončily debaklem vládní ČSSD. Prvním překvapením je silný zisk Přísahy a Motoristů. Z druhé strany slabší zisk Pirátů, ale také Starostů a osobností, kteří měli podstatně větší potenciál,"
uvedl ve vysílání České televize politolog Petr Just. Za úspěchem motoristů vidí negativní kampaň a kritiku směrem k lídrovi tohoto uskupení, které straně naopak nejspíš pomohly jakožto tzv. negativní reklama.
"Fakt by mě zajímalo, na základě jakých dat se STAN rozhodl pro ten útok na Filipa Turka a z jakých strategických možností se vycházelo. Bojím se však, že odpověď tak nějak známe...,"
komentoval úspěch kontroverzního Filipa Turka politolog Jaroslav Bílek na síti X.
Přísaha a Motoristé získali 10,26 % a překvapivě obsadila třetí místo. Po opuštění Poslanecké sněmovny došla k překvapivému výsledku i koalice vedená komunisty Stačilo, která se ziskem 9,56 % získala dva mandáty a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná obhájila svůj mandát evropské poslankyně.
Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci pogratuloval hnutí ANO k vítězství a všem zvoleným europoslancům, vyjádřil potěšení nad rekordní volební účastí. Výsledek středopravé vládní koalice považuje za slušný, ovšem zároveň volby bere jako zpětnou vazbu směrem k parlamentním volbám, které by chtěl vyhrát a nezůstat druhý. Úspěchy opozice a protestních stran považuje za trend eurovoleb napříč celou Evropou a nemusí se opakovat ve volbách do národního parlamentu.
Zdroje: ČT, volby.cz, twitter.com, autorský článek