Kandidát na prezidenta a bývalý rektor Karlovy Univerzity profesor Tomáš Zima se přírodním vědám věnoval už od dětství. Při studiu na gymnáziu měl možnost chodit do cytogenetické laboratoře a poznávat krásy medicíny. Nejdříve chtěl být chirurgem, ale už od třetího ročníku zůstal věrný laboratořím ústavu I. lékařské chemie, který se v roce 2012 spojil s Ústavem klinické biochemie. Vrátil se tam, kde začínal. Dále vede pro Ústav lékařské biochemie obory laboratorní diagnostiky a spolupracuje s Nefrologickou klinikou. Od září 2005 byl zvolen děkanem 1. lékařské fakulty UK na dvě funkční období. Nám v rozhovoru prozradil, jak tuhle práci vnímal, co patří mezi jeho koníčky a samozřejmě také to, co si myslí o současné české společnosti a proč si myslí, že by byl dobrým prezidentem.
Když jsem byl malý, tak jsem měl hodně rád zvířata a zajímalo mě to. Takže jsem směřoval k přírodním vědám a o medicíně začal uvažovat. Na střední škole jsem chodil do cytogenetické laboratoře, takže zhruba od patnácti, šestnácti let jsem chtěl být lékařem. Na začátku jsem chtěl být spíše chirurgem. Ve druhém ročníku mě oslovil profesor Štípek, abych začal pracovat v laboratoři a tomu jsem zůstal věrný doteď.
Tak už se mně na medicíně líbilo. Chodil jsem na anatomický kroužek a to prostředí na prvním chemickém ústavu mě oslovilo. Pan profesor mi nabídl zajímavý výzkumný projekt a já jsem tomu ústavu jsem věrný doteď. Nejprve jsem tam byl asistentem, docentem, profesorem a teď je to ústav, který od roku 1999 nebo respektive později vedu.
Ta cesta začala prací na fakultě, po absolutoriu a základní vojenské službě jsem nastoupil na ústav. Vrhnul jsem se na řadu vědeckých projektů z oblasti biochemie volných radikálů s kolegy zejména z nefrologické kliniky, s panem profesorem Tesařem, s primářkou Lachmanovou a dalšími. Takže jsem byl v roce 2001 jmenován profesorem biochemie a pak postupně se na mě obrátili kolegové. Byl jsem v akademickém senátu, v roce 2005 jsem byl zvolen děkanem fakulty. A když jsem skončil, tak mě řada lidí také oslovovala, abych kandidoval na rektora, což se povedlo na podzim roku 2013. Jednou jsem obhájil funkci, protože rektorem můžete být jenom dvě funkční období, což je myslím správné. Takže jsem osm let byl rektorem univerzity a teď jsem zpátky více v nemocnici a více na ústavu, který vedu.
Nejvíce, co mě baví už od co bych řekl těch devadesátých let coby studenta je výuka studentů, předávání nových věcí a setkávání s mladými lidmi. To je vždycky osvěžující. To vám nedovolí ustrnout. To bylo zajímavé, stále zajímavé je a naplňuje mě to. Pak samozřejmě práce s pacienty, které mám. A na té funkci rektora? Všichni vidí toho rektora v červeném taláru a s řetězem, ale v tom jste tak možná desetkrát za rok. Jinak je to každodenní práce, kdy máte odpovědnost zhruba za 60 000 lidí, což je takové středně velké okresní město, rozpočet kolem 13 miliard, asi 160 budov nejen v Praze, ale i po Čechách.
Samozřejmě to velký tlak je a podvědomě si říkáte, kde se může něco stát, protože to je velká instituce. A ten tlak pak z vás opadne, když přestanete nést tu přímou odpovědnost, která je.
Myslím si, že je důležité si prioritizovat věci. To, co člověk nikdy nechce dělat se snažím udělat co nejdříve, protože pak na to zbytečně musíte neustále myslet. Takže se i to, co nemám rád, snažím udělat co nejdříve, abych na to nemyslel.
Ženy doktorky jsou stejně úspěšné jako muži lékaři. Samozřejmě jsou někdy obory, jako třeba chirurgie, ortopedie, kde je větší fyzická námaha. Ale i v těchto oborech znám kolegyně, které jsou velmi úspěšné a nevidím zde rozdíl mezi ženami a muži. Je opravdu řada velmi úspěšných kolegyň, které znám a které jsou velmi šikovné, ve světě respektované.
Já jsem pro to, aby ženy působily v celém spektru funkcí jako muži. Nevidím žádný rozdíl. U mě na ústavu jsou ze šesti primářů čtyři ženy, jako rektor jsem měl tři paní prorektorky, z nichž jedna je paní rektorka, například paní profesorka Králíčková. Takže já v tom nevidím žádný problém a mělo by vždycky tady hrát roli to, jak muž, tak žena umí pracovat, jaké mají schopnosti a dovednosti, a ne to, jestli mají chromozom XX nebo XY.
Důvodem bylo to, že mě řada lidí oslovovala a také to, že se celý svůj profesní život setkávám s lidmi různých profesí, různého společenského postavení i názoru. Působím jako lékař, manažer a učitel, takže mám za sebou určitou profesní dráhu a ty světy, co se vždycky snažím dávat dohromady. Na lékařské fakultě máte teoretické obory chirurgické, interní a samozřejmě univerzitu. Já je přirovnávám k takovému velkému orchestru, kde jsou lidé s různým odborným a profesním zaměřením, jako jsou informatici, teologové, učitelé, právníci. A mou snahou je vždy dávat tyto lidi dohromady, aby se táhlo za jeden provaz.
Prošel jsem si povoláním učitele, lékaře, mám za sebou nějakou životní zkušenost, řízení velkých institucí, jako je Univerzita Karlova, působil jsem a působím v řadě i mezinárodních, evropských i světových organizací. A mým mottem je vlastně pomáhat lidem, což naplňuji celý svůj život.
Já si myslím, že to možné je, že bychom se o to měli všichni snažit. To aby u nás bylo bezpečno, je myslím jedna z hlavních podmínek fungování státu, vlády, prezidenta, který je součástí ústavního pořádku. A ta spokojenost je hledání toho, co ty lidi spíše spojuje, než je rozděluje. A já jsem nejen teď v rámci kampaně, ale i před tím. Setkával jsem se a stále se setkávám s lidmi od Aše po Beskydy, od jižní Moravy po severní Čechy. A řada těch lidí má společné zájmy, společné obavy a je to někdy jiné, než si čteme od pražských novinářů nebo na sociálních sítích. Tudíž podporovat to dobré, co v naší zemi a v lidech je.
Ano, to je ta vize.
Normální znamená to, že vystudujete, pracujete v normálních zaměstnáních, máte nějakou životní zkušenost, kterou získáte v té profesní dráze. Člověk, který ví, že svět není ani černý, ani bílý, že má různé odstíny a různé variace, že lidé mají své radosti, ale i starosti a problémy. A člověk, který umí tomuto naslouchat a umí dávat lidi dohromady.
Ano, tohle je jedno z nich, já bych řekl, že mým hlavním heslem je používat zdravý rozum hlavní heslo je také používat zdravý rozum a být v zemi bez extrémů, protože často vidíme záběry z některých mítinků, setkání, některá provokativní hesla na serverech a v novinách. A já si myslím, že tyto extrémy právě nevedou k ničemu dobrému, ať zprava nebo zleva. A jak jste zmiňovala tu problematiku vzdělání, tak samozřejmě ke vzdělání a zdravotnictví mám velmi blízký vztah. O vzdělávání se strašně mnoho hovoří, ale málo se koná. Je třeba podporovat učitele od mateřských škol po vysoké, kteří předávají své znalosti a zkušenosti dětem. Vzdělání je hodnota, kterou vám nikdo nesebere. Můžou vám sebrat oblečení, můžete přijít o dům třeba požárem nebo o bydlení, ale to, co máte v té hlavě, si s sebou nesete po celý svůj život. A jsme země, která nemá žádné velké nerostné bohatství, takže je právě třeba podporovat ten um, ať jsou to učni, profesoři, informatici, právníci a další. Každý z nich má svou dovednost, a tu je třeba podporovat ze všech stran, od nejmenších dětí až po seniory v rámci univerzity třetího věku.
Vzdělání u dětí i dospělých, protože musíme být připraveni na to, že v průběhu aktivního lidského života, což je čtyřicet let, se řada věcí změní. Když jsem dokončoval vysokou školu v roce devadesát, tak počítače byly nějaká utopie. A dnes s ním všichni pracujeme, máme vlastně počítače, mobil...
Myslím si, že politici dělají špatně dvě věci. Jedna je, že málo komunikují s lidmi a žijí často ve svých politických iluzích a bublinách. A druhá věc, že hledí na partikulární zájmy svých stran v různém boji. Teď jsme byli svědky senátních voleb, komunálních voleb, parlamentních voleb a nehledí na zájem celku. A to je jedna z rolí prezidenta, který je nadstranický a měl by tyto tábory dávat dohromady, protože by mělo být zájmem všech, aby se naše země rozvíjela.
Byl jsem v komunistické straně. Nikdy jsem to netajil. Všichni na fakultě i v nemocnici to o mně věděli. Byl jsem dvakrát zvolen děkanem fakulty, dvakrát rektorem na Univerzitě Karlově. Takže to je otázka spíše pro voliče, aby dali na misku vah, že jsem byl v komunistické straně. Na druhé straně, co člověk za svůj život dokázal vést, také si myslím, že je důležité hledět i do budoucnosti.
Tak mám rád památky, cestování, kulturu, umění a různé zvyky. Po Čechách se třeba rád vracím do Krásné Lípy v severních Čechách, nedaleko od chalupy. Z těch zahraničních míst to jsou asi dvě místa střední Itálie, Umbria a Toskánsko, a pak také řecké ostrovy, kam strašně rád jezdím.
Letos už se chystám jenom na dvě krátké z pracovní cesty a to do Bruselu a do Říma.
Je to samozřejmě náročné. Já jsem v takovém náročném pracovním režimu už hodně dlouho, takže jsem na to zvyklý. Samozřejmě je to hodně o toleranci vašich blízkých, o víkendech se s nimi snažím trávit co nejvíce času. Na druhou stranu když jsem v létě jezdil po Čechách a Moravě, tak jsem se mnou jezdili a ve volných chvílích jsme sí prohlíželi různá místa.
Přesně tak.
Taky vám děkuji za rozhovor.