Top hledané
Výsledky (0)
Eurokomisařku Věru Jourovou znepokojuje radikalizace politiky na Slovensku. Radikalizace v její straně jí netrápí.

NA FÉROVKU: Jourová v ANO je jako Thatcherová v KSČM. Kritizuje Fica, že je ale Babišovým vzorem ji nevadí

Radim Červenka
01. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Věra Jourová

Místopředsedkyně Evropské komise za Česko a za hnutí ANO Věra Jourová patří do výkladní skříně české politické reprezentace v Bruselu. Její práci neoceňuje jen bruselská bublina. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, česká mutace Forbesu ji otitulovala jako 2. nejvlivnější ženu Česka. Rozhodně patří k nejúspěšnějším politikům hnutí ANO, ale její poltické názory jsou v příkrém rozporu s tím, co její vlastní strana reálně dělá.

Světové ocenění si končící eurokomisařka vydobyla prací na legislativě zajišťující bezpečnost a aktuálně má lví podíl i na zákonu, který umožňuje technologickým gigantům provozujícím populární sociální sítě udělit obří miliardové pokuty. Pro případ, že by své etické kodexy ohledně kriminálního chování na internetu provozovatelé Facebooku, Twitteru (tedy sítě X, Y nebo jak se stránka vlastně jmenuje) či TikToku nebrali až zas tak vážně.

V rozhovoru pro Seznamzprávy.cz se svěřila s tím, že evropský hodnotový postoj ohrožuje politická radikalizace na Slovensku. V jejím čele jde Robert Fico a jeho strana Smer. Vyhrocenému nacionalismu slovenského expremiéra se podle Jourové může postavit následující: srozumitelná komunikace vládních elit, nezávislá a silná média, právo (např. soudní procesy postihující šíření poplašných zpráv) a také podpora vzdělávání, aby politici občanům nevěšeli bulíky na nos.

Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104
Prodej slunného bytu 3+kk, Praha 2 - 104, Praha 2

Kdo se v Česku podobá Ficovi?

Ještě, že máme v Česku takovéto osvícené politiky. Mohou se tak postavit např. Andreji Babišovi (ANO), který během svého premiérství získal 100 bodů ze 100 za chaotickou komunikaci během covidové krize. Tím, že si koupil největší mediální dům (Mafra) v Česku a záhy vstoupil do vrcholové politiky zásadním způsobem ovlivnil nezávislost českých médií.

Se stavem práva v česku může být eurokomisařka spokojená. Před cca dvěma týdny soud nařídil omluvu Andreji Babišovi za šíření lživých informací o investigativní novinářce Pavle Holcové. Jaký význam přikládá vzdělávání prokázal svého času prezidentský kandidát Babiš svým buranským chováním ve školní třídě. Děti se těšily na diskuzi s vrcholným politikem, ale zůstaly zklamány, jelikož zmíněny politik byl značně namíchnut tím, že se děti podivují nad jeho ignorantstvím k české historii, kultuře a taky vědě.

Čirou náhodou si političtí komentátoři a analytici začali všímat podobnosti politické dráhy zmíněného českého politika s Robertem Ficem a také podobné nacionalistické radikalizace. Když jsme u těch předvolební bojů, vzpomeňme na polozapomenutý kampaně hnutí ano před sněmovními volbami 2021, kdy strana vyhrožovala nuceným nastěhováním migrantů od konkurenční partaje (Piráti). Lži, které aktuálně v kampani používá Fico, se také snaží vystrašit případné voliče.

Další náhody si všimli investigativní novináři, již před nějakou dobou, když začali podezírat Agrofert z utajovaného sponzoringu tehdy vládnoucího Smeru. Potravinářský koncern se pak díky další "náhodě" dočkal na Slovensku mj. daňových prázdnin a ušetřil tak nějakou tu miliardu.

Pozor na Orbanizaci! Ale jen někde

Stranickou kolegyní Andreje Babiše je Věra Jourová asi také jen čirou náhodou. Zatímco Jourová varuje před orbanizací Slovenska, Viktor Orbán se několik dní nazpět s Babišem přátelsky objímal v Budapešti a před volbami ho neváhal podpořit pro změnu v Praze. Jeden nepotřebuje příliš bujnou fantazii na to, aby si pomyslel, že největší šancí na Orbanizaci Česka je právě Andrej Babiš a jeho partaj.

Drobnou ideologickou schizofrenii, která by se dala přirovnat ke členství Margaret Thatcherové v KSČM, vysvětluje Jourová tím, že lidé v hnutí ANO zastávají rozdílné názory. Rozdílné názory ve straně zastávala Dita Charamzová a Pavel Telička v evropské politice a v domácí např. Ivo Vondrák a Tomáš Macura, akorát už tyto názory zastávají mimo stranu, protože se z ní museli pakovat.

Korunu v rozhovoru nasadila své rozpolcenosti Jourová snahou zvednout hlas mladých lidí a politicky se zasadit o to, aby Evropa nebyla místem jenom pro starce. Zapomněla, že je členkou strany, která je založená na podpoře lidí 60+ a tímto směrem také napíná svou populistickou politiku. Na druhu stranu, každý je tak mladý, jak se cítí, ale jak se cítí ve straně se svými názory eurokomisařka Jourová by stálo za psychologickou analýzu.

Zdroje: seznamzpravy.cz, hlidacipes.org, youtube.com, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze