Top hledané
Výsledky (0)
Od 16. 11. 2018 do 17. března 2019

Paul Gauguin a čeští umělci 20. století v paláci Kinských

Eva Ledecká
16. 11. 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Bonjour, Monsieur Gauguin

Nová výstava s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950 vznikla ve spolupráci Národní galerie Praha a Musée départemental breton a odhaluje česko-francouzské umělecké vztahy.

Paul Gauguin, Útěk
Chittusi
Bonjour, Monsieur Gauguin

Bretaň – centrum umění

Bretaň byla na přelomu 19. a 20. století centrem moderního umění. Vznikla zde tzv. pontavenská škola pojmenovaná podle městečka Pont-Aven, kam se sjížděli ti nejlepší umělci tehdejší doby. Inspirovali se tu luxusními díly Paula Gauguina, Émila Bernarda nebo Paula Sérusiera.

Češi v Bretani nechyběli

Do Bretaně zavítalo i mnoho českých umělců, jejichž luxusní tvorbu ovlivňovala místní příroda a zvyky. Nová výstava v paláci Kinských mapuje jejich tvorbu v tomto období. Dozvíte se tu, jakým způsobem umělci jako Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, Alfons Mucha, Josef Čapek, František Kupka, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Toyen nebo Jan Křížek, zachycovali krajinu či tradiční bretaňské motivy a jaký vliv měla na jejich umění pontavenská škola.

Luxusní byt 4+kk na prodej se zahrádkou, Praha
Luxusní byt 4+kk na prodej se zahrádkou, Praha, Praha 7

Bonjour, Monsieur Gauguin – obraz ze sbírky Národní galerie

Kromě luxusních děl českých umělců je zde vystavena známá malba Paula Gauguina s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin. Tento obraz vznikl ve vesnici La Pouldu, kam se umělec přestěhoval kvůli většímu klidu z Pont-Avenu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl ze sbírky Národní galerie.

„Dílo je parafrází obrazu Bonjour, Monsieur Courbet, který viděl Gauguin při společné návštěvě muzea s Vincentem van Goghem. Na rozdíl od Courbeta Gauguin zobrazuje sám sebe čelem k divákovi a rovného kolemjdoucí bretaňské venkovance,“ říká Kristýna Hochmuth z kurátorské dvojice výstavy a dodává:

„Gauguin byl uměleckým outsiderem, který si cenil prostých lidí a života mimo umělecká centra a obchod s uměním.“

Luxusní výstava je k vidění od 16. 11. 2018 do 17. března 2019.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie
Národní galerie v Praze Staroměstské nám. 12 110 15 Praha 1
(+420) 224 301 122
Stylová a udržitelná móda z kokosu.

Kokos se dá stejně dobře nosit, jako jíst! Na trhu je inovativní materiál Malai

Martina Šmalclová
16. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Luxusní obuv z materiálu Malai

Ananas střídá kokos

Nedávno jsme vám přinesli článek o značce LUCIELA TASCHEN, která vyrábí kabelky z ananasových listů. Na Designbloku nám neušel další inovativní materiál – Malai. Je na bázi bakteriální celulózy vypěstované z kokosové vody a přírodních vláken a jde ve stopách posledních trendů – udržitelné a ekologické módy. Kde cesta luxusních kabelek a bot začíná?

Vše se děje v Indii

Proces výroby je odstartován na kokosových plantážích v jižní Indii, na kterých se nachází velké množství „odpadové“ kokosové vody. Ta vzniká po odstranění bílé dužiny ze zralých plodů. Za normálních okolností by se tato „odpadová“ voda uvolnila do odtokového systému, což by způsobilo znečištění vody a překyselení půdy. Díky výrobě materiálu Malai ale nachází další uplatnění.

Nejdřív želé, pak kabelka?!

Kvašení je klíčovou fází výroby. Při výrobě materiálu je nutné dát kokosovou vodu do kádinek a sterilizovat ji. Teď už se o výrobu stará příroda! Doba kvašení trvá 12-14 dní a na jeho konci vznikne hmota podobná „želé“.

Velké finále: Zdokonalujeme!

Materiál následně prochází procesem zdokonalení, při kterém je za účelem větší odolnosti a pevnosti obohacen o přírodní vlákna a pryskyřici. Následně je Malai zformován do plátů v různých tloušťkách a texturách nebo tvarován do 3D struktur. V závěru se nechá usušit na vzduchu a vhodným ošetřením změknout. Celý proces výroby najdete v naší galerii.

Prodej pasivního domu 5+1, Praha 9 - 184
Prodej pasivního domu 5+1, Praha 9 - 184, Okolí Prahy

Značky TON, LEEDA nebo KAZETO už Malai znají

Malai je žhavou novinkou, se kterou se designéři pomalu ale jistě seznamují. Přesto už i v Česku má své zastoupení. K čalounění jej používá jeden z nejstarších světových výrobců luxusního ohýbaného nábytku TON. Tradiční český výrobce KAZETE na Designbloku 2018 vystavil z materiálu Malai několik prototypů kufříků, krabic na klobouky a interiérových krabic. A také česká módní značka LEEDA, založená před 15 lety, Malai používá při výrobě svých luxusních modelů. 

100% přírodní

Malai je v současnosti nabízen v matné, pololesklé a lesklé povrchové úpravě. Rovněž nátěry jsou plně biologicky odbouratelné a jsou buď na bázi vody, či oleje. Luxusní inovativní materiál je k dispozici jak v přírodních odstínech krémová, hnědá či světle žlutá, tak ve výraznějších odstínech khaki, indigo nebo tmavě šedá.

Bez alergií a v souladu s přírodou

Proč volit Malai? Jaké jsou jeho plusy? Materiál je v plném souladu s přírodou, odolný proti vodě, nezpůsobuje alergie a navíc je biologicky udržitelnou alternativou k luxusní kůži.

Až se vás tedy příště někdo zeptá na materiál přátelský vůči vám i přírodě, nezapomeňte… Malai!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze