Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel přijeli v pátek ráno vlakem na návštěvu Kyjeva. Nad většinou ukrajinského území mezitím v pátek večer platilo varování před nálety, protože Rusko zahájilo novou vlnu leteckých úderů. Údery si vyžádaly dvě desítky mrtvých a desítky zraněných z řad ukrajinských civilistů.
Na programu měli mimo jiné setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pro Petra Pavla, který byl letos v březnu inaugurován do funkce prezidenta České republiky, se jedná o první cestu na Ukrajinu. Slovenský prezident navštívil Kyjev již loni v květnu.
Petr Pavel a Zuzana Čaputová přijeli do Kyjeva na návštěvu poté, co bylo celé území Ukrajiny v noci na pátek terčem náletů. Protivzdušná obrana byla aktivována také v hlavním městě Kyjevě. Kyjevský magistrát uvedl, že nad městem bylo zneškodněno 11 raket a dva drony.
Prezident Pavel byl právě v hotelu a musel přerušit program a jít s ochrankou do krytu, který je v podzemí budovy. Totéž udělala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Byly slyšet sirény. Na hrozbu upozorňovaly i mobilní aplikace.
Český prezident poté pokračoval ve svém programu v krytu. Zde se setkal se zástupci krymských Tatarů. Po skončení jednání také pominul poplach a Petr Pavel mohl kryt opustit.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel navštívili v pátek dopoledne v rámci své návštěvy Ukrajiny město Borodanka, které bylo zničeno ruskými vojsky na začátku invaze, informuje ČT24.
Čaputová a Pavel stejně jako další státníci cestovali z polského města Przemyśl, kam je přivezl policejní konvoj z letiště v Rzeszówě. Během jejich návštěvy platí přísná bezpečnostní opatření. Hlavy států doprovázela ozbrojená ochranka a po celou dobu cesty musely mít kvůli své bezpečnosti vypnuté mobilní telefony.
Díky tomu, že demokratický svět v uplynulém roce neodvrátil zrak, je Kyjev nyní fungujícím městem a frontová linie se přesunula na východ Ukrajiny. Na sociálních sítích to v pátek uvedla prezidentka Zuzana Čaputová během své návštěvy Ukrajiny.
uvedla.
Dodala, že od své první návštěvy Ukrajiny loni v květnu je její postoj k válce "nikoliv politický, ale hluboce lidský".
Prezidentka rovněž odsoudila útoky na některá ukrajinská města, včetně Dněpru a Umaně, k nimž došlo v noci na pátek a které si vyžádaly několik civilních obětí. Uvedla, že "místa, která jsou pronásledována válkou, zažívají traumata, která se velmi těžko hojí, hrůzy, na které nelze zapomenout".
Prezident Petr Pavel ve svém příspěvku na Facebooku napsal, že on i slovenský prezident "vnímají hodnotu svobody a spravedlnosti a je těžké vidět, že Ukrajinci za to platí nejvyšší cenu". Zároveň přislíbil, že Česká republika a Slovensko budou proto stát za Ukrajinou. Čaputová zdůraznila, že návštěva Ukrajiny s Pavlem potvrzuje novou éru vztahů mezi hlavami slovenského a českého státu a je ráda, že jejich první společná zahraniční cesta vedla právě do Kyjeva.
napsala Čaputová na Facebooku.
V rámci své návštěvy Ukrajiny navštívil český prezident Petr Pavel také město Buča, které se stalo symbolem ruských zvěrstev páchaných na ukrajinském civilním obyvatelstvu. V Buči prezident položil květiny na místě, kde byl po ústupu ruských invazních vojsk nalezen masový hrob. Poté si prohlédl fotografie zachycující nález těl po osvobození města a exhumaci ostatků v nedalekém pravoslavném kostele.
řekl Pavel a zdůraznil, že Česká republika nesmí nechat Ukrajinu na holičkách.
uvedl český prezident na Facebooku.
Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel v pátek - v rámci své návštěvy Ukrajiny - společně položili květiny u památníku Československých legií a u zdi s fotografiemi padlých ukrajinských hrdinů. Oba představitelé nejprve položili květiny na kyjevském Sofijském náměstí u památníku České dobrovolnické legie Českých družiníků z roku 1914 a poté se přesunuli na Mychajlovské náměstí ke Zdi paměti padlých obránců Ukrajiny, kde jsou vystaveny fotografie lidí, kteří přišli o život při obraně vlasti.
Čaputová napsala na Facebooku o památníku před Sofijskou katedrálou.
Dodala, že "příběh a nekonečná odvaha českých vojáků se staly známými po celém světě a patří ke světlým okamžikům našich dějin. V Kyjevě není symboličtějšího místa, které by připomínalo velikost našich hrdinů, než památník před Sofijskou katedrálou".
V roce 1914 se česká rota, jejíž součástí bylo 16 Slováků, v krátké době rozrostla na Československý pluk a později na Československou brigádu. Ta bojovala během první světové války na východní frontě a získala si respekt a uznání zejména v bojích o Zborov, připomněl prezident.
Pavel s Čaputovou navštívili také ukrajinské město Borodanka, které bylo zničeno ruskými vojsky na začátku invaze.
Na programu bylo také setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je přesvědčena o správnosti postoje Slovenské republiky při pomoci Ukrajině v oblastech, kde může a může pomoci, včetně vojenské pomoci. O svobodě, míru a spravedlnosti je podle ní třeba nejen mluvit, ale někdy za ně i bojovat. Proto Ukrajině pomáhá celý civilizovaný svět, řekla v pátek na společné tiskové konferenci s českým prezidentem Petrem Pavlem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě, uvedla ČT24.
Zuzana Čaputová uvedla, že ještě před oficiálním jednáním v Kyjevě hovořila s lidmi přímo postiženými brutalitou války. Jednalo se především o ženy, které byly sexuálně zneužívány a opakovaně znásilňovány, a také o rodiny, jejichž děti byly unášeny do převýchovných táborů v Rusku. podle ní je nesmírně důležité, aby byly válečné zločiny vyšetřeny a spravedlivě potrestány. Připomněla, že Slovensko bylo jednou z prvních zemí, která opakovaně vyslala na Ukrajinu tým forenzních expertů, aby zdokumentoval válečné zločiny.
Na jednání se Zelenským a předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslanem Stefantschukem diskutovali o posílení vztahů mezi Ukrajinou a Slovenskem, například v oblasti infrastruktury nebo energetiky, a také o perspektivě vstupu Ukrajiny do EU a NATO.
dodala Čaputová.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek poděkoval občanům Slovenska a České republiky za pomoc v oblasti vojenské techniky a za podporu mírového plánu Ukrajiny.
řekl na společné tiskové konferenci se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou a českým prezidentem Petrem Pavlem.
Zelenskyj připomněl páteční ruský útok na ukrajinská města Uman a Dněpr, při němž zahynulo nejméně 19 lidí včetně dětí. Na začátku svého projevu vyzval přítomné, aby povstali a minutou ticha uctili památku obětí.
řekl Zelenskij.
Dodal, že to platí zejména pro dělostřelectvo dlouhého dosahu, raketomety a minomety. Uvedl, že Ukrajina se v současné době připravuje na protiofenzívu, ale podrobnosti z bezpečnostních důvodů neuvedl. Poděkoval také Slovensku a České republice za jejich podporu ukrajinského mírového plánu, který je podle něj v souladu se zásadami a stanovami OSN a pomáhá zachovat svrchovanost a celistvost Ukrajiny, a zároveň ocenil jejich pevný postoj při odsouzení válečných zločinů agresorů.
řekl.
Ukrajina podle něj dodržuje evropské principy a ty jsou také součástí deklarace, kterou on, Čaputová a Pavel v pátek podepsali.
řekl.
Ukrajina si plně zaslouží členství v EU a NATO. Během páteční návštěvy Kyjeva to řekl český prezident Petr Pavel.
napsal Pavel na Facebooku.
Česká republika bude podle Pavla hlasem, který připomene, že Ukrajina si zaslouží být plnohodnotným členem rodiny demokratických zemí.
dodal.
Podle Zelenského je Ukrajina připravena splnit všechny podmínky pro vstup do EU.
Prezidenti České republiky, Slovenska a Ukrajiny v pátek v Kyjevě podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství, uvedla kancelář českého prezidenta.
Prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel jednali v pátek v Kyjevě s představiteli Ukrajiny o vývozu obilí a možnostech spolupráce.
uvedla Čaputová pro média.
Český prezident dodal, že hovořili také o spolupráci na společných projektech v oblasti vojenského průmyslu a obnovy Ukrajiny.
řekl.
V souvislosti s těmito záležitostmi jsou důležité osobní kontakty, dodal.
Českou a Slovenskou republiku spojuje vzájemný respekt, partnerství a spolupráce, kterou se jim podařilo na Ukrajinu přivést. Zuzana Čaputová připomněla pomoc, kterou Česká a Slovenská republika poskytly Ukrajině, a vlastní zkušenosti těchto zemí s bývalým Sovětským svazem. Pavel dodal, že Ukrajina, která je již rok a čtvrt ve válce, není zlomená a je více než kdy jindy odhodlaná dotáhnout ji do vítězného konce a dosáhnout svého. Připomněl také pokrok Ukrajiny v digitalizaci státní správy během válečného období.
Zdroj: ČT24, Facebook Zuzana Čaputová, Facebook Petr Pavel, vlastné dotazování