Top hledané
Výsledky (0)
V těchto slovenských lokacích se natáčely známé pohádky, filmy a seriály.

Slovensko na filmovém plátně: Víte, kde se natáčela Šíleně smutná princezna, Fantaghiro nebo Dračí srdce?

Kristina Valachyová
29. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Šíleně smutná princezna

Krásná příroda a historické památky se staly dějištěm zahraničních filmových scén hned několikrát. Na Slovensku natáčely nejen hvězdy ze sousedního Česka nebo blízkého Německa či Británie, ale i špičky z Hollywoodu. Díky tomu navštívily srdce Evropy i takové osobnosti, jako Alessandra Martines, Kevin Sorbo, Anna Friel, Dennis Quaid nebo Libuše Šafránková.

Oravský hrad: Láska na vlásku

Otevřít v galerii (6)
Celeste si jako princezna kostýmy užívala.
Celeste si jako princezna kostýmy užívala. Zdroj: Archiv Celeste Buckingham

Pokud máte rádi pohádku Dračí srdce 2 nebo Král Drozdí brada, pak vám možná neuniklo, že právě v nich najdete jako kulisu Oravský hrad. K dalším pohádkám, které se zde točily, patří Láska na vlásku v hlavní roli s Celeste Buckingham a Král sokolů. Oravský hrad byl také dějištěm nejslavnějšího hororu na světě, kterým byla černobílá verze filmu Drákula.

Bojnický zámek: Princezna Fantaghiro, Šíleně smutná princezna

Otevřít v galerii (6)
Krásné Alessandře je padesát sedm let, ale stále vypadá skvěle.
Krásné Alessandře je padesát sedm let, ale stále vypadá skvěle. Zdroj: Profimedia.cz

Natáčela se zde známá pohádka o princezně Fantaghiro (Alessandra Martines), která bojovala proti zlu. Zámek v této pohádce vystupuje jako sídlo Černé čarodějnice. Ve Zlatém sále zámku proběhlo během natáčení několik svatebních obřadů. Z toho důvodu musel režisér natáčení přerušovat.

Mezi italskými hosty se dokonce strhnul boj o ubytování v zámeckém apartmánu. Největší zájem o romantické noci na zámku projevili Lamberto Bava (režisér) a Brigitte Nielsen (čarodějnice). Apartmán nakonec získal režisér a slavnou herečku každý večer vozili do zámečku v Mošovcích.

Natáčela se tu i pohádka Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem nebo Johančino tajemství.

Spišský hrad: Dračí srdce, Radúz a Mahulena

Otevřít v galerii (6)
Představitel rytíře Dennis Quaid se ženil čtyřikrát.
Představitel rytíře Dennis Quaid se ženil čtyřikrát. Zdroj: Profimedia.cz

Zřícenina Spišského hradu se objevila na filmovém plátně v zahraničí hned několikrát. Objevila se ve filmu Poslední legie, nebo Dračí srdce. V tom druhém jde o příběh rytíře (Dennis Quaid) a draka, kteří se rozhodli zastavit zlého vládce. Nezapomenutelná je scéna, kdy drak daruje mladému rytíři polovinu svého srdce.

V sedmdesátých letech se tu natáčela i pohádka Radúz a Mahulena v hlavních rolích s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou. Odehrávaly se tu také scény z filmu Kull dobyvatel, kterého si zahrál silák Kevin Sorbo.

Červený Kameň: Sůl nad zlato

Otevřít v galerii (6)
Nejznámější představitelka princezen Libuše Šafránková.
Nejznámější představitelka princezen Libuše Šafránková. Zdroj: Profimedia.cz

Podzemí bašty hradu si zahrálo v roce 1982 v pohádce Sůl nad zlato. V hlavní roli se představila krásná Libuše Šafránková, kterou jste mohli vidět i ve známých pohádkách Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice nebo Třetí princ. Libuše v současné době nepřijímá žádné pracovní nabídky a naplno se věnuje své rodině, zejména vnoučatům.

Smolenický zámek: O léčivé vodě

Kultovní československou pohádku Tři zlaté vlasy děda Vševěda (Plavčík a Vratko) asi není třeba představovat. Film se natáčel v 17 různých lokalitách Slovenska. Roli Plaváčka si ve zmiňované pohádce zahrál Štefan Skrúcaný. Několik záběrů si filmaři střihli i na Smolenickém zámku. Zámek se na chvíli mihnul i v dětském muzikálu Zázračný autobus s vycházející hvězdičkou Darinkou Rolincovou. Záběry zámeckého parku jsme mohli vidět i v pohádce Husiarka a kráľ ve scéně, v níž si Martin odvádí Dorotku na hrad. Zámek navštívila i dnes již zesnulá první dáma slovenského humoru Magda Paveleková. Diváci ji mohli vidět ve filmech Pacho, hybský zbojník, Sváko Ragan nebo O pejskovi a kočičce.

„Vzpomínám si na malou úsměvnou příhodu s herečkou paní Magdou Pavelekovou. Potkali jsme se náhodou u mojí kanceláře. Ptala se mě, jestli jsem domácí. Když jsem přikývl, pustila se do mě, že má hlad, proč tu není talíř řízků a jestli prý nás obléhají Turci. Povídám jí, že za to nemůžu, že strava byla dojednaná na určitou hodinu. Ona na to, že kašle na moje hodiny, že nám pomalu protéká písek, tak jsme museli rychle reagovat,“

prozradil pro LP-Life Karol Volner, jeden ze služebně nejstarších zaměstnanců na zámku.

V prostorách zámku se natáčel i pohádkový příběh O lidech a čarodějích v hlavní roli s Miss Československa 1989 Ivanou Christovou, Duhová panna a Zázračný nos. Nejnovější vánoční pohádka O léčivé vodě se natáčela v roce 2020. Hlavní postavy ztvárnili česká herečka Darija Pavlovičová a Slovák Jakub Spišák.

 „Nikdy by mě nenapadlo, že by mě někdo chtěl za princeznu, spíš bych si tipla čarodějnici, nebo čertici, ale byla jsem nadšená,“ 

uvedla Darija Pavlovičová.

Čachtický hrad: Bathory

Otevřít v galerii (6)
 Chůva herečky pocházela ze Slovenska.
Chůva herečky pocházela ze Slovenska. Zdroj: Jiří Hadač / CNC / Profimedia 

Juraje Jakubiska není třeba zvláště představovat, protože dokonalou vizitkou jsou jeho filmy. Jedním z nich je film Bathory – příběh o krvavé hraběnce. Filmových zpracovaní příběhu této šlechtičny je hned několik. Poslední verze vznikaly v letech 2008 a 2009. V kinech se v tomto období promítal snímek od Jakubiska a francouzsko-německá verze příběhu s názvem La Comtesse - Čachtická paní. Slovenská verze s anglickým názvem i anglickou herečkou Annou Friel se stala dílem, které se díky slovenským tvůrcům odehrává v Čachticích.

Hrad Devín: Kull dobyvatel

Otevřít v galerii (6)
Kevin Sorbo žádal během natáčení nahradit skutečné meče replikami.
Kevin Sorbo žádal během natáčení nahradit skutečné meče replikami.Zdroj: Profimedia.cz

Film Kull dobyvatel se natáčel hlavně na Slovensku. Původně měl být pokračováním filmů o Conanovi. Arnold Schwarzenegger ale neprojevil zájem o natáčení dalšího Conana, a proto scenáristé přejmenovali film na Kull dobyvatel. Hlavní roli získal Kevin Sorbo, který se do našich myslí navždy zapsal jako bájný Herkules. Na Slovensko však dobré vzpomínky nemá. Při natáčení prodělal tři cévní mozkové příhody.

Muzeum slovenské vesnice

Snad nejznámějším filmem, který se tu natáčel, je oblíbená Perinbaba. Natáčení probíhalo v okolí Oravy, Martina a v Zázrivé. Nejzajímavějším místem ale byla Dobšinská ledová jeskyně s více než třemi sty schody. Představitelku hlavní role Giuliettu Masinu sem museli pro její věk vynášet horští nosiči.

Betliar

Zámeček se do širšího povědomí dostal díky historickému seriálu 1890. Hlavní role zde ztvárnili  Vica Kerekes, Ján Koleník, Milan Ondrík a Andrea Karnasová. Filmaři strávili na Betliari asi 3 měsíce. Při natáčení bylo nutno dodržovat přísná opatření.

Jelikož se štáb a herci pohybovali v prostorách expozice mezi originálním nábytkem a uměleckými sbírkami, byli pod dohledem kurátorů. V zámečku bylo zakázáno pít, jíst, vysedávat na židlích a kouřit. Pokud si herec sedal na židli, musel při tom dávat pozor. Poškození vzácného nábytku by totiž znamenalo nevyčíslitelné škody.

Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m
Historická vila na prodej, Praha 5 - 471m, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze