Top hledané
Výsledky (0)
Praha skrývá mnoho architektonických klenotů. Představujeme vám nevšední pražskou vilu v jedinečném stylu čistého purismu.

Výjimečné pražské vily: Odvážně minimalistická stavba Františka Strnada

Mgr. Jana Höger
23. ledna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Vila Františka Strnada na Praze 6

V roli projektanta stavby stál známý architekt Josef Gočár. Propojil svůj talent a popustil uzdu své fantazii. A výsledek? Krásné a luxusní, prostě nóbl bydlení. Luxusní vila z 1. poloviny 20. let 20. století stojí v Praze 6 - Bubeneč, v ulici Na Marně.

Cizí představa, vlastní stavební firma

Stavební podnikatel František Strnad přenechal tvorbu projekčních plánů světoznámému architektovi Gočárovi, ale stavbu prováděla jeho firma. Cihlou k cihle si tak vystavěl dům svých snů, a to v duchu purismu. Což v praxi znamená, že stavba je osvobozena od jakýchkoliv zdobných prvků, umělecky a luxusně pak působí geometrické tvary a jejich čistá krása, linie, přesnost.

Vila Františka Strnada, boční část domu
Vila Františka Strnada
Vila Františka Strnada

Pro sebe jen to nejlepší

Bylo by smutné, kdyby František Strnad stavěl krásné domy jen pro své zákazníky. I on si pro svou rodinu vybudoval nevídané sídlo. Exteriéru dominuje předsunutý prosklený úsek, tzv. vitrínou, která však zanikla při přestavbě v 50. letech. Interiér je v přízemí, kde se nacházela společenská místnosti, rafinovaně oddělován skleněnými posuvnými panely, které bylo možno při větším počtu lidí zasunout a zvětšit tak prostor.

V prvním patře se nacházely obytné místnosti – ložnice s koupelnami. Druhé patro bylo určeno pro služebnictvo a užitkové prostory – prádelnu a sušárnu.

Interiér se stopami slavných umělců

I když byl exteriér chudý na umělecký projev, nitro stavby bylo poseto tvorbou předních umělců – Františka Kysely, Otto Gutfreunda, Josefa Bílka, Kamila Roškota.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Osud slavné luxusní vily

Dům byl vystavěn v letech 1925–1926, ale již za 3 roky ho rodina prodala Matějovi Valterovi. Před druhou světovou válkou opět změnil majitele. Po roce 1948 se stal majitelem československý stát, který podstoupil stavbu mongolskému velvyslanectví. V letech 1958–1964 ztratila status obytného prostoru a přeměnila se v prostor komerční, a to pro tiskovou agenturu Nová Čína.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze