Top hledané
Výsledky (0)
Možná jste plní očekávání, co vám přinese ten následující rok, někteří se zase odhodláváte ke změnám, možná si dáváte předsevzetí nebo naopak je pro vás konec roku jen skvělou příležitostí se pobavit. Každopádně, s příchodem Nového roku se nejen u nás, ale všude ve světě spojuje mnoho tradic a zvyklostí, přičemž mnohé z nich jsou specifické pro tu kterou zemi. A některé jsou opravdu pořádně ulítlé, pro našince až nepochopitelné. Proto, pokud se letos chystáte slavit Silvestra a Nový rok mimo Slovensko, připravte se i na místní zvyky, ať nezůstanete zaskočeni…

Novoroční tradice ve světě: bitky mezi sousedy, házení chleba na stěny nebo pálení podobizen politiků

Kristina Valachyová
02. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Peru

Zamysleli jste se někdy, proč poslední den v roce je právě Silvestr? Původcem je údajně papež Silvestr, který prý probudil k životu mrtvého býka a porazil draka. Tak říká legenda. Více se v historických pramenech o tomto papeži nepíše, zemřel však 31. prosince roku 335… Jako úplně první slaví příchod nového roku na ostrově Samoa, a to v době, kdy je u nás pouhých 11 hodin dopoledne. Jako poslední slaví příchod Nového roku na Havaji, tehdy máme u nás také 11.00, ale už 1. ledna. Ať jste kdekoli v noci 31. prosince, oslavy Nového roku mohou vypadat trochu jinak. V New Yorku lidé sledují padání míče z Times Square, což je tradice, která má v novoroční historii více než 100 let. Zatímco se házení míče stalo v Americe ikonickou tradicí, země po celém světě budou v roce 2024 zvonit dalšími speciálními novoročními tradicemi, z nichž mnohé představují štěstí.

Chile – Nový rok na hřbitově

Představte si, v této jihoamerické zemi se konec roku slaví pro nás dost netradičně. Kdo by čekal bujaré třídenní oslavy, bude překvapen, v Chile totiž tráví tento čas úplně jinak - vzpomínáním na zesnulé. A tak, i když ve veselém duchu, za blízkými, kteří už nejsou mezi námi, se na Silvestra vydávají na hřbitov.

Filipíny- Kulaté tvary

Na Filipínách se všechno točí kolem oblých věcí. Ty symbolicky připomínají mince a v nadcházejícím roce by měly zajistit bohatství a prosperitu. Proto Filipínci používají co nejvíce kulatých věcí, respektive věcí s kulatým okrajem. Jídlo, hračky, oblečení – cokoliv, na co si jen vzpomenete. I tečky na šatech jsou 31. prosince v módě a zvyšují šance na štěstí v novém roce.

Skotsko – Nositel štěstí

Skotové vyrážejí slavit do ulic, popíjejí whisky, zapalují ohně a tradicí je točení horkými koulemi nad hlavami. Ty symbolizují energii slunce, které očišťuje přicházející nový rok. Ve Skotsku, obzvláště během oslav známých jako Hogmanay, je důležité, kdo jako první vstoupí do vašeho domu po půlnoci. Tento zvyk, známý jako „first-footing“, označuje osobu – nositele – příštího štěstí.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Peru – Novoroční bitva

Zde se zase nenechte zaskočit novoroční bitvou mezi starými známými či sousedy, jejímž cílem je vyřešit staré spory a do Nového roku vkročit s čistým štítem a vyjasněnými vztahy. To není špatný zvyk, co říkáte?

Brazílie- Nošení speciálního spodního prádla

V Brazílii je na Silvestra zvykem nosit barevné spodní prádlo, které má symbolický význam. Různé barvy představují různá přání: například červená pro lásku, žlutá pro bohatství a zelená pro zdraví. Tento zvyk zdůrazňuje naději a optimismus při vstupování do nového roku a je projevem lidové tradice a kultury.

Silvestr na pláži Copacabana v Riu je považován za největší světovou party pod širým nebem. Obdivovatelé nosí bílé a s úderem půlnoci kráčejí do oceánu a přeskakují sedm vln pro štěstí. I v Brazílii, pokud se vypravíte na pláž, můžete zvýšit své štěstí tím, že se vydáte k vodě a přeskočíte sedm vln. Pro každou vlnu dostanete jedno přání, takže si vymyslete seznam přání předtím, než se vydáte do vody.

Argentina – Růžová je IN

Jak na Nový rok, tak po celý rok. A aby Argentinci nenechali nic náhodě a v začínajícím roce si zajistili dostatek štěstí i lásky, nosí na Silvestra prádlo růžové barvy, které jim podle jejich tradic všechno toto zajistí.

Kolumbie – Nošení prázdných kufrů

Kolumbijci mají novoroční tradici pro všechny cestovatele. Po půlnoci si vezmou prázdný kufr a chodí s ním, lépe řečeno běhají, kolem své čtvrti tak rychle, jak vládnou. Má jim to zaručit rok plný neomezeného cestování, které bude, doufejme, již brzy realitou.

Irsko - Irové na Silvestra bouchají bochníkem chleba o stěny svých domovů

Zatímco mnohé země mají tradice související s jídlem, nejzajímavější tradice Irska nezahrnuje jedení.

Místo toho Irové bouchají vánočním chlebem po stěnách svých domovů. Vítání Nového roku se v této tradiční křesťanské zemi spojuje i s vyháněním zlých duchů. Irové to dělají následovně.

Zahánějí je chlebem, kterým klepou na stěny i dveře. Neznámo, jestli je to chléb čerstvý nebo několikadenní, ale tradice je to v každém případě podivná.

Dalším zvykem je, že na Silvestra si svobodné dívky kladou pod polštář jmelí. Věří, že jim pomůže najít budoucího, milujícího manžela.

Bulharsko – Líbání ve tmě

Bulhaři u slavnostního silvestrovského stolu zhasnou na tři minuty všechny lampy. A v naprosté tmě, která nastane, se pak pod rouškou tajemna líbají. Skvělá příležitost dát či dostat polibek tajné lásce, nemyslíte?

Ekvádor – Zapálené podobizny politiků

Ekvádorané vytvářejí podobizny tamních politiků i populárních osobností v životní velikosti, a o půlnoci zapalují. Akt symbolizuje očištění od špatné energie z předchozích dvanácti měsíců a má přinést štěstí v těch nejbližších. Tradice vznikla ještě v roce 1895, kdy epidemie žluté zimnice zasáhla ekvádorské město Guayaquil a přiměla mnohé lidi spálit rakve plné oblečení infikovaných. Daný zvyk od té doby nabral veselejší notu a dnes zaplňuje ulice Ekvádoru bujarými oslavami.

Rusko - Přání na papíře

V Rusku se novoroční přání berou nesmírně vážně a obyvatelé vynakládají mnoho úsilí, aby se jim splnili. Rusové si je zapisují na papír, který následně spálí. Popel ze spáleného papírku si dávají do sklenice se sektem a vypijí ji.

Bělorusko – Předpověď štěstí v lásce

V této zemi mají také zajímavé novoroční tradice a zvyky. Svobodné dívky i vdané ženy si rády předpovídají štěstí v lásce, a to i tak, že vdaná žena schová v domě různé předměty a úkolem jejích svobodných kamarádek je je najít. Ta, která objeví chléb, si vezme bohatého muže a žena, která najde prsten zase hezkého.

Anglie – Ven se starým, dovnitř s novým

Angličané jsou známí svým zvykem „ven se starým a dovnitř s novým“, což si „zajistí“ pouhým otevřením zadních dveří domu, odkud odchází rok starý a otevřenými předními dveřmi zase vpouštějí do domu Nový rok.

Dánsko- Rozbíjení talířů a skákání ze židlí

Dánský silvestrovský zvyk spočívá v rozbíjení starého porcelánu na prahu dveří přátel a rodiny.

Čím více rozbitých kousků naleznete u vašich dveří, tím více štěstí a přátelství vám přeje nadcházející rok.

Tato tradice nejen symbolizuje odhodlání zbavit se starého a přivítat nové, ale také posiluje společenské vazby a vyjadřuje přátelství. Zdejší obyvatelé také věří, že jim štěstí přinesou rozbité střepy. Rodina si tedy během celého roku postupně sbírá staré talíře a jiné nádobí a na Silvestra ho pak s chutí rozbijí na větší střepy. V podvečer se vyberou na procházku au dveří těch lidí, které mají rádi a na kterých jim záleží, nechávají kousek střepin. Čím více si je ráno najdou, tím větší štěstí a blahobyt je čeká během následujícího roku.

V Dánsku je i jiný zvyk, kdy se lidé postaví na židle a o půlnoci „skočí“ do ledna, aby přinesli štěstí a zahnali zlé duchy. Jen se podívejte předtím, než skočíte, abyste nezlomili židli nebo nezačali rok 2024 s pohmožděnou holení.

Turecko – Granátové jablko

V Turecku jsou granátová jablka symbolem hojnosti. Jíst je je určitě skvělé - ale pokud opravdu chcete dobrý rok 2024, rozbijete ovoce na prahu. Čím více kusů bude a čím dál se rozšíří, tím více budete prosperovat. Pro trochu štěstí navíc zkuste před dveře posypat sůl, abyste nastolili klid.

Singapur- Řeka přání

Singapur zdobí svou řeku Singapur sférami přání obsahujícími naděje a sny novoročních nadšenců. V minulosti plavaly po řece desetitisíce koulí, což vytvářelo docela krásný pohled.

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Japonsko- Východ slunce

V Japonsku je Nový rok, nazývaný shogatsu, tím nejdůležitějším svátkem roku. Domy jsou vyzdobeny větvičkami z bambusu a slivoně. Jedí se dlouhé nudle soba, symbolizující dlouhověkost a popíjí se sladké rýžové víno. Sváteční kulisy dotvářejí nevyhnutelné populární hudební show. Pro obyvatele země vycházejícího slunce je také naprostou nutností spatřit 1. ledna východ slunce.
V Japonsku je tradiční jíst „toshikoshi soba“, jídlo s dlouhými pohankovými nudlemi, které se podává teplé nebo studené. Nudle symbolizují dlouhověkost a vydatná pohanka zase odolnost.

Finsko - Olovo odkrývá budoucnost

Silvestrovský zvyk ve Finsku zahrnuje odlévání olova. Malý kousek olova se roztaví nad ohněm a poté se vylije do studené vody. Tvar, který olovo nabude po ztuhnutí, se interpretuje jako předpověď budoucnosti. Tento zvyk, který kombinuje magické a zábavné prvky, je oblíbeným způsobem, jak zpestřit poslední chvíle starého roku.

Portoriko – Pozor voda!

V Portoriku věří, že vypuštění kbelíku s vodou z okna odhání zlé duchy. Pokud se to zdá příliš nespravedlivé vůči lidem, kteří mohou jít kolem, Portoričané také posypou cukr mimo své domovy, aby pozvali štěstí dovnitř, což je o něco sladší.

Rakousko – Štěstí nosí selata

Rakušané věří, podobně jako my, že štěstí nosí selata. Ale v jejich pojetí tato pověra nabírá na rozměrech, jaké se jen tak nevidí. Na Silvestra jsou prasata doslova všude a v různých podobách – chutná marcipánová selata, karamelová, z javorové šťávy, z perníkového těsta, čokoládová a nechybí ani opravdové pečené prasátko. Připravte se také na to, že po půlnoci vás mohou pohostinní Rakušané nabídnout vepřovou hlavou. Symbolizuje to totiž tlustý, neboli šťastný Nový rok.

Rumunsko- Komunikace se zvířaty

Rumunští farmáři slaví příchod nového roku snahami o komunikaci se svými hospodářskými zvířaty. Pokud cítí vzájemné porozumění, berou to jako symbol štěstí.

Nejmladší členové farmářských rodin obcházejí sousedy s jehňátkem v náručí. Pohlazení potěší mláďátko a zaručí rok plný štěstí. Se stejným záměrem se hází drobné mince do řek a potoků. Udržuje se také tradice procesí, kdy průvod v čele s maskou medvěda obchází domy a za doprovodu písní vyhání z jejich zdí zlé duchy.

Maďarsko - Zvířata umí mluvit

Maďaři jsou přesvědčeni o tom, že není nic horšího, než být na Silvestra sám. Je to prý symbol toho, že i během následujícího roku budete opuštěni.
Traduje se také, že v silvestrovskou noc umí zvířata mluvit, a tak 31. prosince pálí slaměného Jacka Strawa, který symbolizuje všechno špatné v uplynulém roce.

A když se chystáte vítat Nový rok s Maďary, určitě nejezte rybu. Podle nich totiž odpluje i s vaším štěstím.

Velmi důležitý je pro ně také novoroční polibek.

Itálie – Spodní prádlo červené barvy

Silvestr v Itálii celý protančíte. V pestrých šatech se natřásá doslova všude – v ulicích, v barech, doma… Stejně temperamentní je i zvyk zbavování se všeho starého. Italové tehdy vyhazují nepotřebné věci přímo z oken svých domů. Takže pozor, není ničím výjimečným, že na zem sletí stará skříň či židle.
Mírnějším zvykem je zapalování světel po setmění, které hoří až do příchodu dalšího roku.

A věděli jste, že Italové se na Silvestra oblékají do červené barvy? Jedná se hlavně o spodní prádlo. Má jim přinést lásku, hojnost i štěstí. V italské kultuře je červená barva spojena s plodností. Ženy nosí červené spodní prádlo pod šaty v naději, že jim v příštím roce pomůže otěhotnět.

Podobný zvyk s nošením barevného spodního prádla mají i země střední a jižní Ameriky (Ekvádor, Bolívie, Venezuela), kde kromě červené barvy mají v oblibě i žluté spodní prádlo.

Řecko – Visací cibule

Řekové se na Silvestra sejdou v centru města, kde se baví až do svítání. Všude jsou ohňostroje, nechybí drahé jídlo ani luxusní vína. Nový rok je zase v Řecku časem rozdávání dárků (jakási obdoba našeho Štědrého večera), ale zde lze darovat i peníze.
Překvapit by vás mohla i všude rozvěšená cibule, kterou si Řekové zavěšují na vchodové dveře svých domovů jako symbol znovuzrození.

Pro Řeky je cibule symbolem štěstí a plodnosti, protože klíčí i tehdy, když se jí nikdo nevěnuje. Na Nový rok rodiče své děti budí ťukáním cibulí po hlavě, což jim má přinést zdraví a štěstí. Kromě toho, na Silvestra - přesně o půlnoci, Řekové zvyknou rozbít o vchodové dveře granátové jablko.

Ve starořecké mytologii granátové jablko značí plodnost, život a hojnost. Říká se, že počet semínek, který se rozptýlí do okolí, přímo souvisí s množstvím štěstí, které je v novém roce čeká.
V Řecku není novoroční dezert jen pochoutkou, je to hazardní hra. Hosté jedí vasilopitu, nebo koláč nebo sladký chléb, ve kterém je zapečená mince. Kdo najde minci, bude mít štěstí na další rok! Ve skandinávských zemích dělají něco podobného s rýžovým nákypem, který se podává buď na Nový rok nebo na Vánoce. Jedna porce bude mít oloupanou mandli a kdo ji najde ve své misce, má jistotu štěstí v novém roce a lze i vyhrát cenu.

Španělsko – Snězení hroznů o půlnoci

Konec roku se u Španělů nazývá Noche Vieja. Tato tradice vznikla již v roce 1909, kdy byla v zemi během svátků obrovská úroda hroznů a král se rozhodl rozdat přebytečnou úrodu lidem na Silvestra. Španělé se obvykle sejdou ve svátečním oděvu na modlitby a před půlnocí s každým úderem hodin snědí jednu bobulku hroznů.

Ve Španělsku je tradice „Las doce uvas de la suerte“ hlavním silvestrovským rituálem. Přesně o půlnoci lidé snědí 12 rozinek, přičemž každé hrozny symbolizuje štěstí v jednom z nadcházejících měsíců nového roku. Tento zvyk se odehrává při úderu zvonů o půlnoci a vyžaduje rychlost a přesnost. Španělé věří, že pokud dodrží tuto tradici, přežijí následující rok ve štěstí a blahobytu. V opačném případě je bude po celý rok doprovázet smůla.

Zhltnutí dvanácti hroznů za dvanáct vteřin však může být zcela nebezpečné, proto to raději bez pořádného tréninku nezkoušejte. Po spolknutí všech bobulí je Španělé zapíjejí tradičním nápojem Cava nebo vínem.

A nezapomínejme ani na Slovensko a Česko.

Slovensko

Na Slovensku se na přelomu let zvykne hlavně slavit příchod toho nového a vinšovat si, aby byl úspěšnější než ten předchozí. V minulosti, kdy byli lidé o něco pověrčivější než jsou dnes, se ale s příchodem nového roku spojovala i celá řada pověr a rituálů lidové magie. Vařila se jídla z čočky a vepřového masa, neboť symbolizovala hojnost a naopak, nejedly se pokrmy z drůbeže ani ze zvěřiny, aby štěstí neuletělo či neodskákalo. Muselo být také předem uklizeno a vstávalo se brzy ráno, neboť "Jak na Nový rok, tak po celý rok!" Charakter nastávajícího roku měl vystihovat první host do domu a všichni preferovali, aby to byl zdravý mladý muž se srdečným vinšem. K Novému roku patřily i četné pranostiky, například pokud připadl na středu naznačovalo to dobrý rok, se spoustou vína, ale nedostatkem medu.

Česko

V roce 1827 se český hradní hrabě Karel Chotek rozhodl, že si nebude Nový rok znepříjemňovat celodenním přijímáním návštěv. Aby se jim vyhnul, rozeslal všem, které očekával „omluvenky“. Stálo na nich známé PF - Pour féliciter ("Pro štěstí") a tento druh novoročního pozdravu se setkal s takovým úspěchem, že přežil až dodnes. PF pohlednice od té doby prošly mnoha designovými proměnami a přání v tomto stylu se staly součástí i jiných typů korespondence zasílané koncem starého i začátkem nového roku.
K českým lidovým zvykům patřilo pečení vánočky (ještě v době Vánoc), ve které bylo zapečené zrnko hrachu. Hotové vánočky se však nesměl nikdo dotknout až do Nového roku. Tehdy se rozkrájela a komu se uprchl kousek s hrachem, toho čekal úspěšný rok. Lidé také kolem domů rozsypávali sůl jako ochranu před zlými duchy. Aby byly v bezpečí na cestách, obcházeli o půlnoci příbytky třikrát kolem dokola s kufrem v ruce.


Tak co, kterou destinaci si zvolíte pro uvítanou roku 2024? Zůstanete věrní těm svým oslavám nebo si raději odskočíte k Maďarům či Italům?

Zdroj: Najmama.sk, Drivemagazine.sk, Oxfordsummercourses.com, Goodhousekeeping.com, Afar.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: