Top hledané
Výsledky (0)
Desítka nejmladších miliardářů v Česku.

Nejmladší čeští miliardáři: Žebříčku vévodí 28letý benjamínek

Kateřina Ostrejšová
17. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Daniel Křetínský

Jsou mladí, chytří a svým podnikáním dosáhli velkých věcí. Miliardy na kontě má třeba zakladatel Alzy, internetové parfumerie Notino nebo webu Livesport. Některým z nich pandemie koronaviru dokonce byznys nastartovala ještě víc. Představujeme vám desítku nejmladších miliardářů v Česku.

1. Michal Strnad – 8,5 miliard korun (28 let) 

Otevřít v galerii (6)
Michal Strnad (vpravo)
Michal Strnad (vpravo)Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Na začátku roku 2018 mu otec svěřil industriální skupinu Czechoslovak Group, do které patří desítky firem včetně nákladních vozů Tatra a Avia, hodinek Prim nebo významného obchodníka a výrobce zbrojní techniky Excalibur Army. Na pozici výkonného šéfa holdingu s mnohamiliardovým obratem se ocitl už ve 22 letech. Michal působí jako ředitel a téměř tři roky je stoprocentním majitelem.  

2. Michal Zámec – 3,5 miliardy korun (37 let) 

Otevřít v galerii (6)
Michal Zámec
Michal ZámecZdroj: archiv Michala Zámce

Michal Zámec kraluje internetovému obchodu v Česku. V roce 2004 si založil e-shop s parfémy Parfums.cz, který se rozhodl odstartovat inzercí v lifestylovém časopisu za 200 tisíc korun. A vyplatilo se! V roce 2016 se firma přejmenovala na Notino, a to především kvůli sjednocení jednotlivých online obchodů. Notino aktuálně působí ve 22 evropských zemí a v USA. 

“Mám rád všechno hned, nebo ještě lépe – mělo to být už včera,” 

tak zní motto úspěšného podnikatele. Web zabývající se kosmetickými produkty získal velkou řadu ocenění – Cenu popularity v soutěži ShopRoku (2010-2012), Cenu kvality v kategorii Krása a zdraví (2015, 2016) i Cenu kvality napříč všemi e-shopy (2016). 

3. Martin Hájek – 9,8 miliard korun (41 let) 

Martin Hájek byl odjakživa velkým milovníkem sázek. Jako jeden z mála sázkařů si však na svém koníčku dokázal vydělat miliardy. V roce 2006 založil společně s Jiřím Marešem Livesport, který patří mezi největší světové poskytovatele výsledků, statistik a dalších informací z více než 35 sportů. Jeho weby a mobilní aplikace dnes používá měsíčně kolem 90 milionů uživatelů. 

4. Ondřej Vlček – 4,2 miliardy korun (43 let) 

Otevřít v galerii (6)
Ondřej Vlček
Ondřej Vlček Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Ondřej Vlček je generální ředitel české softwarové firmy Avast. Řízení společnosti převzal v roce 2019 od dlouholetého šéfa Vince Stecklera. Ve firmě se pohyboval už od roku 1995 jako brigádník při studiu na na ČVUT. V roce 2019 společně právě s ČVUT otevřel laboratoř Avastu pro umělou inteligenci a kyberbezpečnost. 

Vlček se aktivně věnuje dobročinnosti. Společně se svojí ženou založil například nadaci Zlatá rybka, která pomáhá těžce nemocným dětem.  

5. Jiří Písařík – 7,3 miliard korun (43 let) 

Otevřít v galerii (6)
Jiří Písařík
Jiří PísaříkZdroj: Profimedia.cz

Písařík je jedním z mála Čechů, který se vrhl do podnikání se svojí ženou. Společně s ní založil v roce 2005 největší firmu s energiemi v Česku – Bohemia Energy. Od roku 2009 dodává Bohemia Energy také zemní plyn. Jedná se o jednu z prvních alternativních energetických firem, které dodávají jak elektřinu, tak i zemní plyn do českých domácností. Jejich tržby i v průběhu pandemie vystoupaly na 1,4 miliardy korun. 

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

6. Aleš Zavoral – 18 miliard korun (44 let) 

Aleš Zavoral si tyto pohádkové peníze vydělal založením dnes už největšího českého e-shopu Alza.cz v roce 1994. Původně se zaměřoval pouze na elektroniku, za poslední roky se však e-shop rozšířil o sortiment jako je například alkohol a hudební nástroje. Ani pandemie jeho podnikání nijak neohrozila, naopak! S vyhlášením nouzového stavu a zákazem vycházení začal zájem o IT vybavení rapidně stoupat. Alza zaznamenala během prvního půlroku pandemie stejný nárůst, jako během celého roku 2019 (4 miliardy korun). 

7. Pavel Bouška – 10,5 miliardy korun (44 let) 

Otevřít v galerii (6)
Pavel Bouška
Pavel BouškaZdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vafo, přesně takhle se jmenuje firma, kterou Pavel Bouška převzal po svém otci. V rodinné firmě, která vyrábí krmivo pro psy a kočky, pracuje od svých 22 let. V době, kdy firmu převzal, měla obrat 130 milionů korun. Po necelých deseti letech dosahuje společnost Vafo pod jeho vedením tržby více než 3 miliardy korun za rok. Dnes zaměstnává kolem 250 lidí a krmiva exportuje do 66 zemí světa. V květnu minulého roku koupil Bouška menšinový podíl ve společnosti Ski a Bike Centrum Radotín.

8. Martin Vohánka – 7,5 miliardy korun (45 let) 

Martin Vohánka vybudoval firmu W.A.G. payment solutions specializující se na platební řešení pro dopravní společnosti. Každý den pro jeho firmu pracuje více než 1 000 zaměstnanců. Nejznámějším produktem je Eurowag – možnost pro řidiče náklaďáků platit za palivo a mýtné. Dnes společnost patří mezi pět největších ve svém oboru v Evropě. 

„V Eurowagu stavíme něco jako Amazon pro mobilitu, kde na jednom místě najdete vše pro dopravce – od nákupu paliva, pneu až po finanční služby,“ 

popisuje Vohánka.

9. Daniel Křetínský – 78 miliard korun (45 let) 

Otevřít v galerii (6)
Daniel Křetínský
Daniel Křetínský Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Daniel Křetínský v žebříčku nejmladších českých miliardářů sice figuruje až na devátém místě, v žebříčku českých miliardářů z hlediska výše jmění je však třetí. O jeho majetku bychom tu mohli mluvit celé dny. V roce 2009 se v rámci skupiny J&T podílel na založení Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Od roku 2017 je jeho majoritním vlastníkem s podílem 94 %. Majoritním vlastníkem je také ve skupině EP Industries. Od roku 2004 vlastní fotbalový klub AC Sparta Praha, kde dělá zároveň šéfa.  

Křetínský je také spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, pod které spadá například Blesk, Reflex, deník Sport a deník E15.  

10. Petr Pudil – 5,8 miliard korun (46 let) 

Posledním z našeho žebříčku je úspěšný podnikatel a spoluzakladatel společnosti bpd partners Petr Pudil. Její aktivity se týkají oblasti nemovitostí, obnovitelných zdrojů energie a investic do startupů v oblasti zdravotnictví. Společnost založil v roce 2010 společně s Vasilem Bobelou a Janem Dobrovským. V roce 2005 totiž Pudil a další investoři odkoupili Mosteckou uhelnou společnost, kterou začlenili do nově vzniklé skupiny Czech Coal. A na té taky Pudil pohádkově zbohatl, když v roce 2010 prodal svůj podíl společnostem vlastněným Pavlem Tykačem.

Jmění je uvedeno podle magazínu Forbes leden 2021. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Předurčeni k úspěchu? Nejbohatší Češi a jejich znamení zvěrokruhu
Zobrazit článek
Ulovit miliardáře? Máte to napsáno ve hvězdách?
Zobrazit článek