Top hledané
Výsledky (0)
Rok 2022 byl rokem plný výzev a událostí, které změnily chod světa. Shrnujeme ty nejdůlěžitější

Nejdůležitější momenty roku 2022. Invaze na Ukrajinu, odchod královny i společenské akce bez covidových omezení

Barbora Večeřová
02. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ruský prezident Vladimiir Putin

Máme za sebou rok 2022 ve znamení Tygra. Po náročné pandemii jsme všichni doufali, že rok, který právě skončil, bude jistým povzbuzením. Nakonec byl ale pro mnohé z nás náročnější, než jsme si v jeho prvních dnech optimisticky představovali. Pojďme si ho tedy zrekapitulovat! 

Válka na Ukrajině 

Událost, která definovala celý minulý rok. Začátek ruské invaze na Ukrajinu, která přišla ke konci února a doposud pokračuje. Neomluvitelný a nenávistný čin odsoudila většina světa včetně České republiky, situace na Ukrajině zároveň vyvolala vlnu solidarity. Ať už šlo o potravinové sbírky nebo finanční pomoc, lidé se opravdu semkli a chtěli pomoct těm, kteří se ocitli v situaci, kterou si zřejmě nepředstavovali ani v těch nejhorších snech. Většina firem, které působily na ruském trhu, se od Ruska distancovali, a státy přijaly tvrdé sankce. A právě v probíhající válce se ukázalo, jak je důležité mít v čele státu opravdovou osobnost. Osobnost, která sice byla často podceňována, když ale došlo na lámání chleba, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ukázal, že by za svou zemi byl ochoten položit i vlastní život. I díky tomu byl zvolen osobností roku podle prestižního žebříčku časopisu Time. 

Otevřít v galerii (4)
Ukrajinský prezident osobností roku
Ukrajinský prezident osobností rokuZdroj: Profimedia

Energetická krize 

Se sankcemi přišlo také odstřihnutí od ruského plynu. Některé státy postupovaly razantněji, některé mírněji, cíl byl ale většinou stejný: co nejvíce se distancovat od agresora, který zaútočil na Ukrajinu. Vzhledem k tomu, že Rusko je hlavním dodavatelem plynu pro Evropu, přišly také obavy o tom, jaká bude situace. Tento rok se ukázalo, že se více než kdy jindy opravdu vyplatí šetřit. Ceny energií vystřelily nahoru a lidé hledali způsoby, jak se s touto situací popasovat. 

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

 

Vysoká inflace 

Tématem letošního roku se stala také inflace. Meziroční inflace v listopadu činila 16,2 procenta, podle České národní banky by průměrná inflace za celý rok měla být 15,8 procenta. Výši inflace na vlastní kůži pocítil asi každý. 

 

Komunální a senátní volby 

Česká republika zažila také volby. V září se rozhodovalo o volených zástupcích lidu v komunálních a senátních volbách. Nešlo však o nějakou zásadní změnu na politické mapě Česka, na radnicích nedošlo k razantním změnám. Situace v Praze však přinesla zajímavou raritu. O tom, jak bude vypadat koalice v hlavním městě totiž ještě nyní, v lednu následujícího roku, není rozhodnuto, odhlasován není ani nový primátor. Jde o nejdelší jednání pražského magistrátu od vzniku samostatné České republiky. 

 

 

Česko se připravuje na prezidentské volby

Na začátku ledna nás čekají prezidentské volby. A kandidáti se na ně již od poloviny minulého roku připravují. Dlouho nebylo jasné, pokud se do prezidentské volby zapojí expremiér Andrej Babiš, nyní je ale jasno a společně s generálem Petrem Pavlem a bývalou rektorkou Mendelovy univerzity a ekonomkou Danuší Nerudovou patří ke žhavým kandidátům na příští hlavu státu. Drama v těchto volbách přineslo už samotné odevzdání ze zákona potřebných podpisů. V ten moment byli totiž vyloučeni matematik Karel Janeček, Denisa Rohanová a také podnikatel Karel Diviš, třetí ze jmenovaných se ale do finálního souboje mezi kandidáty nakonec vrátil na základě rozhodnutí soudu, který tak reagoval na jeho odvolání. 

Otevřít v galerii (4)
Andrej Babiš se rozhodl kandidovat na post prezidenta
Andrej Babiš se rozhodl kandidovat na post prezidentaZdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Smrt britské královny 

Událost, která otřásla nejen Velkou Británií, ale také celým zbytkem světa. Ve věku 96 let zemřela královna Alžběta II., nejstarší panovnice světa. Novým britským králem se tak stal její nejstarší syn Karel. Královnou se Alžběta stala velmi mladá, když nastoupila do funkce, bylo jí pouhých 25 let. V čele monarchie stála královna 70 let a její smrt způsobila národní smutek v celé zemi. 

Otevřít v galerii (4)
Královna Alžběta II. zemřela. Británii to ochromilo
Královna Alžběta II. zemřela. Británii to ochromilo Zdroj: Profimedia

Střídání premiérů 

To ale nebylo vše, co se v Británii v minulém roce odehrálo. Jak na běžícím pásu se zde střídali také premiéři. Boris Johnson, kontroverzní politik, který se možná více než svými politickými rozhodnutími proslavil různými komentáři a aférami. Vaz mu zlomila aféra jednoho z poslanců, který byl obviněn ze sexuálního napadení. To vyvolalo vlnu rezignací a také volání po Johnsonově odchodu. Nakonec se rozhodl rezignovat a premiérkou byla zvolena Liz Trussová. Její působení ve funkci by se dalo zhodnotit jedním slovem: katastrofa. Ve funkci vydržela o něco déle než měsíc, než ji vystřídal Rishi Sunak, exministr financí, kterému se již na postu britského premiéra daří o poznání lépe.

Otevřít v galerii (4)
Liz Trussová jako premiérka příliš dobrý dojem neudělala
Liz Trussová jako premiérka příliš dobrý dojem neudělalaZdroj: Profimedia
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

Velké akce v plném nasazení a bez omezení

Zapomínat nesmíme ani na společenské události. Těch byl rok 2022 plný. Vzhledem k tomu, že šlo o první rok bez covidových opatření, program byl opravdu nabitý. Ať už šlo o světové fashion weeky, Oscary, ceny Emmy, MET Gala, MTV Awards, Fashion Awards, filmový festival v Cannes nebo náš domácí filmový festival v Karlových Varech, všechny události měly po nucené pauze čerstvý nádech a bylo znát, že lidé jsou rádi, že se opět mohou bez strachu setkávat. 

 

Moc jsme si neodpočinuli, co říkáte? Dobrou zprávou ale je, že tento rok, který máme celý před sebou, by měl být o mnoho příjemnější. Nechme tedy všechny starosti za hlavou a vkročme do nového roku pravou nohou! 

 

Za magazín LP-Life vám přejeme to nejkrásnější, ať je váš rok přesně takový, jaký si přejete. Bez výjimky. 

 

Zdroje: irozhlas.cz, novinky.cz, ceskenoviny.cz, time.com, autorský článek 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze