Top hledané
Výsledky (0)
Podle čínského kalendáře nás v únoru opustí rok Krysy. A mnozí si možná oddychnou…

Dejte sbohem kovové Kryse! Přivítejte čínský rok Buvola. Slibuje obrat k lepšímu

Martina Šmalclová
13. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Ženy s buvolem

Nalejme si čistého vína. Letošní rok, který je pod nadvládou kovové Krysy, nám dává pořádně zabrat! Svět ochromila pandemie koronaviru, která zastínila řadu jiných, významných a tradičně oslavovaných událostí. Nepochybujeme proto, že už všichni vyhlíží lepší zítřky. Právě ty by měl přinést rok kovového Buvola, který oficiálně startuje 12. února 2021 a potrvá až do 31. ledna 2022.

Ochromení covidem a vyhlížení vakcíny

Čínský rok Krysy začal 25. ledna 2020 a sliboval hektické období, ve kterém nás měla čekat řada zkoušek, ale také nových příležitostí. To se koneckonců i stalo. Tou dobou už ve světě totiž začaly panovat obavy z dosud neznámého koronaviru, který později zcela ochromil svět. Možnost jít bez obav do práce, na večeři do restaurace nebo odletět na dovolenou se stala zbožným přáním a hotovým luxusem.

Stavba záložních nemocnic a střídání ministrů

Jednotlivé státy se uzavřely do sebe či vyhlásily nouzové stavy. Zdravotníci v celé řadě zemí padali vyčerpáním a nemocnice nestíhaly přijímat pacienty. Začaly se proto stavět i záložní nemocnice. Vlády začaly předkládat nařízení, která se většinou nesetkala s pochopením veřejnosti. Ministři zdravotnictví tak měli letos nelehkou práci. Možná proto se v Česku vystřídali hned tři.

Boom jménem home office

Tržby většiny firem začaly vlivem pandemie klesat, výjimkou nebyly ani přední módní domy jako Louis Vuitton nebo Prada, kterým klesl zisk až o 40 procent. Lidé začali přicházet o práci, nebo jim bylo znemožněno podnikání. Češi začali pracovat primárně z domova a home office tak zažívá obrovský boom.

Velká Británie opustí k 31. prosinci Evropskou unii

Vývoj vakcíny proti koronaviru se stal v roce 2020 tím nejdůležitějším úkolem. Nejedna firma se předháněla o to, kdo ji dřív vyvine, a který stát bude jako první očkovat. To se nakonec podařilo Velké Británii, která má k 31. prosinci 2020 definitivně opustit EU, a tak se na ni již nevztahují přísná pravidla pro testování vakcíny a její uvedení na trh. 

Otevřít v galerii (7)
Boris Johnson
Boris JohnsonZdroj: Profimedia

Není to ale jen COVID-19, který se zapsal lidem v roce 2020 do paměti. Pojďte si s námi připomenout i další významné události, které letos zahýbaly světem.

Rok Krysy v České republice

Začátkem března začal koronavirus poprvé zastavovat život v Česku. Zavřely se školy a začaly se rušit akce a 12. března pak vláda vůbec poprvé vyhlásila nouzový stav. V březnu svět opustila ve věku 80 let česká hudební legenda Eva Pilarová, v srpnu ve věku 59 let herečka Hana Krampolová a 5. září oscarový režisér Jiří Menzel. Zdravotní komplikace se nevyhnuly ani prezidentovi Miloši Zemanovi, který si zlomil koncem srpna pažní kost a absolvoval operaci v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Otevřít v galerii (7)
Jiří Menzel v obleku
Jiří Menzel v oblekuZdroj: archiv Olgy Menzelové

V roce 2020 se také otřásl v základech trh s nemovitostmi. Omezilo se cestování a tisíce bytů Airbnb zely a zejí kvůli tomu prázdnotou. Byly tu ale i dobré zprávy.

Karlovarský „klenot“ hotel Thermal začal v březnu finišovat rekonstrukci svých pokojů. A populární TikTok pro změnu v polovině roku dobývat Česko. Účet si založila i bývalá první dáma Dagmar Havlová!

Legendární Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se konal navzdory pandemii, prostřednictvím projektu Tady Vary, byť se po červeném koberci nikdo neprošel… A Češi ani letos nepřišli o oblíbený pražský týden módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Ten se konal za daných epidemiologických opatření.

Otevřít v galerii (7)
Designéři Vanda Janda (uprostřed) a Boris Král na týdnu módy
Designéři Vanda Janda (uprostřed) a Boris Král na týdnu módyZdroj: Profimedia

Česko v roce 2020 vyhlašovalo Stavbu roku a titul si odneslo hned 8 projektů, mezi nimi i stylové sídlo firmy Lasvit. Začátkem října probíhaly senátní volby, které zcela ovládli Starostové. Senátorské křeslo ve volbách získali i Miroslava Němcová nebo Václav Láska.

Koncem září rezignoval na post ministra zdravotnictví Adam Vojtěch a nahradil jej Roman Prymula. Ten na postu ale setrval pouhý měsíc a poté, co byl přistižen, jak vychází bez roušky z restaurace, které měly být tou dobou zavřené, jej Andrej Babiš vyzval k rezignaci. Funkce se tak ujal Jan Blatný.

Koronavirus ovlivnil koncem letošního roku mnohé. Pražský primátor Zdeněk Hřib například po patnácti letech od praxe v nemocnici oblékl bílý plášť a nastoupil pomáhat do nemocnice. Oslavy 17. listopadu se až na výjimky konaly formou online. Symbolicky v Den boje za svobodu a demokracii pak byla také po padesáti letech dokončená a odhalena plastika Plamen vzdávající hold Janu Palachovi. Online proběhlo také vyhlášení Cen Thálie. Cenu mimo jiné získali Erika Stárková alias Dáša z Mostu nebo Josef Abrhám.

V roce 2020 své jubileum oslavila celá řada celebrit, mimo jiné okouzlující modelka Daniela Peštová (50) nebo herečka Hana Maciuchová (75). Krásné 101. narozeniny pak oslavila sběratelka umění a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková.

Otevřít v galerii (7)
Meda Mládková
Meda MládkováZdroj: Profimedia

Co se událo ve světě?

Američané si letos zvolili nového prezidenta a po dramatickém souboji se jím stal se 78letý Joe Biden. Ten by se měl úřadu ujmout 20. ledna 2021. Po roce a půl si také Američané zvolili svou novou královnu krásy, stala se jí 22letá Asya Branch z Mississippi.

Otevřít v galerii (7)
Nová Miss USA Asya Branch
Nová Miss USA Asya BranchZdroj: Profimedia

Rok 2020 přál i v lásce a mateřství! Již potřetí se vdala herečka Scarlett Johansson. Zasnoubili se například Gwen Stefani a Blake Shelton nebo Brooklyn Beckham s herečkou Nicolou Peltz. Maminkami se letos staly zpěvačka Katy Perry, modelka Gigi Hadid nebo herečka Jessica Biel.

Za přísných epidemiologických opatřeních se v listopadu konal 48. ročník prestižních hudebních cen American Music Awards. Umělcem roku se stala Taylor Swift, která triumfovala i v kategoriích Hudební video roku a Oblíbená popová zpěvačka a stala se ve třiceti letech rekordmankou v počtu vítězství.

Ale předávaly se i nejprestižnější filmové ceny - Oscaři, a to už o pár měsíců dříve! Sošku si v únoru odnesl za svůj strhující výkon ve filmu Joker herec Joaquin Phoenix a slavila i Renée Zellweger, která Oscara získala za snímek Judy. Nejlepším filmem se stalo jihokorejské drama Parazit.

Svět si v roce 2020 ovšem i poplakal. Zemřel legendární fotbalista Diego Maradona, herec Sean Connery, manželka Johna Travolty Kelly Preston nebo také Conchata Ferrell, známá jako Berta z Dva a půl chlapa. Světem rovněž otřásla smrt Afroameričana George Floyda, který byl koncem května zabit při policejním zásahu. 

Otevřít v galerii (7)
Herec Sean Connery
Herec Sean ConneryZdroj: Profimedia

Jaký bude čínský rok Buvola?

Čínský horoskop na rok 2021 předpovídá, že se budeme mít mnohem lépe, než v roce 2020. Rok Buvola slibuje, že těm, kteří v roce kovové Krysy řešili velké změny a těžké životní situace, se konečně uleví. V roce 2021 bychom se měli také zaměřit na zdokonalování všeho – uspořádat své vztahy, rozšířit své znalosti, nebo si najít lepší práci. Právě té bude rok 2021 přát. Rok Buvola se totiž nese ve znamení píle a pracovitosti. Takže po zásluze budou všichni odměněni. Úspěch ale skutečně nebude zadarmo a rok kovového Buvola vyžaduje pořádné zabrání a úsilí z vaší strany. 

Ve znamení hojnosti

Finance budou hrát v příštím roce významnou roli. Ti, kteří je v roce 2020 až příliš řešili, nebo se jim jich nedostávalo, si konečně oddychnou. Mnozí můžou právě v roce kovového Buvola uspořádat své finanční záležitosti, srovnat dluhy nebo dokonce dosáhnout finanční nezávislosti. Lidé, kteří přišli kvůli pandemii koronaviru o práci, najdou jiné adekvátní zaměstnání a vynahradí se jim i finanční ztráty. Ti, kteří chtějí změnit zaměstnání by neměli v příštím roce váhat – nabídek by měli mít dostatek.

Buvol přeje vztahům, ale…

Rok Buvola se také ponese v duchu usmíření a urovnání nefunkčních vztahů. Najděte si tak čas pro svou rodinu, přátelé a posilujte své vztahy. V případě dlouhodobých vztahů a partnerství si však dejte pozor na nedorozumění. Pokud problémy vyeskalují, případný rozchod si dvakrát rozmyslete. Pozor také na rychlé zamilování – takové vztahy nemusí mít v roce 2021 dlouhého trvání a mohly by vám spíše uškodit. Nového partnera proto vybírejte s rozmyslem.

Dbejte na své zdraví

I v roce 2021 je víc než třeba dbát na své zdraví a prevenci. Nadále totiž hrozí zvýšené riziko respiračních onemocnění a také nehod a úrazů. Buďte na sebe proto opatrní a nezapomeňte nejen do nového roku vykročit správnou nohou. Tak si pište do diářů... rok Buvola startuje 12. února!

Otevřít v galerii (7)
Muž s buvolem
Muž s buvolemZdroj: Pixabay.com/sasint
Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze