Top hledané
Výsledky (0)
Rok 2022 představuje dynamiku a vražedné tempo. A co si odnášíme z data 2021?

Milníky roku 2021: Přinese nám rok Tygra slibované velké změny? Má být osudový

Kristina Vacková
27. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
11 minut

Loučíme se s rokem Buvola a podle čínského horoskopu vstoupíme za několik desítek hodin do roku Tygra, který by měl znamenat velké změny. Kdybychom si měli přát tři přání, pak to jistě bude vítězství nad pandemií, která nám už dva roky normálního života vzala. Dále lepší budoucnost s právě nastoupivší novou vládou naší země. A posledním přáním by bylo méně skutečných osobností k poslednímu sbohem, než jsme byli nuceni říci letos.

Dívka s tygry.

Síla Tygra by nás měla nabít tolik chybějící energií, jež by nám měla dodat sílu pro splnění všech našich přání a pro rok, který slibuje obrovskou dynamiku a změny. S rokem Buvola se jistě všichni loučíme rádi. Pojďme si shrnout jeho hlavní momenty a naposledy se ohlédnout do řeky, kam snad již nikdy nevstoupíme, přestože oficiálně začíná čínský rok Tygra až 1. února a skončí 21. ledna 2023.

Kdo jsi očkovaný, hoď kamenem!

Stejně jako vloni, i letošní rok byl zcela ve znamení pandemie Covid-19. Jenže my jsme už na všechno pohlíželi jinak, posílení zkušenostmi z loňska. Lidé se už nebáli, vesele cestovali a hojně ignorovali někdy více, jindy méně nelogická a zmatečná vládní nařízení. Konspiračních teorií bylo o něco méně, zato společnost již rozhodně nebyla semknutá tak jako vloni. Celý svět se rozdělil na příznivce a odpůrce vakcinace. Očkovat, či neočkovat – byla otázka, která hýbala celým rokem. Lidé se rozdělili na dva tábory, které spolu velmi hlasitě nesouhlasily. A Tečku všemu daly kontroly. Kdo není očkovaný, je ze společnosti vyčleněn. Takže tak, jak byl rok 2020 poznamenán hledáním vakcíny, byl ten letošní vakcínami doslova zahlcen. A ukazuje se, že i když bychom se měli nyní nechat na ani nevím jakou mutaci očkovat zatím potřetí, nemusí to být očkování poslední…

Otevřít v galerii (10)
Žena, která právě obdržela vakcínu.
Žena, která právě obdržela vakcínu. Zdroj: Freepik

Volby skončily fiaskem dosavadní vlády a komunistů

Další událostí, která zahýbala naší zemí, a kdy se dokonce zdálo, že i pandemie na nás na chvíli zapomněla, aby se hned po volbách zase objevila v plné síle, byly říjnové volby. Ty skončily doslova o prsa malé žákyňky těsným vítězstvím koalice SPOLU a zanechaly premiéra Andreje Babiše v jistém nečekaném vzduchoprázdnu a bez premiérského křesla. ANO skončilo druhé, PirSTAN třetí. Fiasko znamenaly volby pro domovskou stranu pana prezidenta Miloše Zemana, ČSSD. Ale hlavně volby 2021 definitivně rozmetaly komunisty, kteří skončili až sedmí a s 3,6 % se poprvé v novodobé historii nedostali ani do Sněmovny. Tento fakt byl pro mnohé klíčový, a celý národ svorně myslel i na desáté výročí smrti Václava Havla, který by byl touto skutečností doslova nadšen!

Otevřít v galerii (10)
Dnes již premiér Petr Fiala bezprostředně po volbách 2021.
Dnes již premiér Petr Fiala bezprostředně po volbách 2021.Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Všichni nyní s velkou nadějí, ale i s nohama pevně na zemi čekáme na první počiny této nové vlády, kterou se nakonec po mnoha peripetiích, jimiž se bavil celý svět, ale my už méně, podařilo jmenovat do Vánoc.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Nemocný prezident a tajemné chování Hradu

Zatímco rok 2020 poznamenalo jmenování a odcházení ministrů zdravotnictví, letošní rok byl bezesporu pod drobnohledem médií a veřejnosti zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Česká povaha zahltila sociální média mnoha trefnými i smutnými vtipy hodnotícími celou situaci, k níž se, bohužel, zejména Hrad nepostavil zrovna čelem. Jak je na tom prezident země, který zkolaboval doslova jen pár dní poté, co jeho ČSSD prohrála volby, veřejnost dlouhou dobu nevěděla. A to v době velké krize naší republiky, skokového zdražování, zmítané coronavirem, nejistotou a bezvládím. Nakonec se pan prezident uzdravil, aby byl vlastně téměř, s nadsázkou řečeno, při cestě z nemocnice do Lán jeho konvoj otočen, protože se u něj prokázala nákaza Covidem. Celou sérii nešťastných náhod, nehod a tvrzení pak ukončila předvánoční opilecká kauza prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který se tak opil, že musel být eskortován nad ránem do nemocnice a musel změnit svůj plánovaný program. Doufejme, že události příští, alespoň na tomto poli, budou již ve všech směrech střízlivější.

Otevřít v galerii (10)
Miloš Zeman.
Miloš Zeman.Zdroj: Profimedia

Sčítání lidu se stále nejasným výsledkem

Všem výše zmíněným událostem přihlíželo přitom více než deset milionů občanů Česka. Přestože historicky převratné Sčítání 2021 proběhlo již v dubnu, na výsledky stále netrpělivě čekáme. Byli jsme však svědky jedné z největších sčítacích akcí v dějinách státu, která s sebou přinesla mnoho vtipných a úsměvných příběhů a nejasností, zejména pokud šlo o dotazy „prostého lidu“. Sečteni bychom snad měli být každým dnem!

Anglii Brexit nevyšel

Letošní rok byl také prvním, kdy se již v řadách Evropské unie nevyskytuje jeden z jeho dříve klíčových členů, Velká Británie. Ta poslechla hlas jejího – jistě detailně sečteného – lidu, a myšlenku společné Evropy opustila. Letos se tak kromě rekordních pandemických čísel potýkala i s nedostatkem zaměstnanců – zejména řidičů, a benzínu. Regály obchodů jsou prázdné i před Vánocemi a obyvatelé se bojí dalšího vývoje.

Bankrot Turecka

Je to jen pár týdnů, co oficiální bankrot vyhlásilo i Turecko, které na své členství v EU stále čeká. Země, která předpokládala díky zvláštní politice svého autoritářského prezidenta Erdogana složitou situaci už od jara, nakonec jen pár týdnů před Vánocemi vyhlásila definitivní bankrot. Erdogan považuje měnovou politiku za nástroj, který by měl podléhat jeho úřadu, už tři šéfy centrální banky odvolal, a z chyb se nepoučil. Turecká lira se stala vůbec nejrychleji devalvující měnou na světě a někteří podnikatelé ji kvůli inflaci ve výši 20 % přestávají přijímat. Lidé hladovějí, auta stojí a blýskání na lepší časy není nikde na obzoru. 

Otevřít v galerii (10)
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan.Zdroj: Profimedia

Americká krize

Ani v zámoří nebyl letošní rok šťastný. Kromě toho, že zemi doslova semlel koronavirus, ani jejímu novému prezidentovi Joe Bidenovi se nedaří nejlépe a americkou Demokratickou stranu nečekají hezké Vánoce ani Silvestr. Zato jeho žena je módní ikonou! Na prahu nových voleb totiž strana nového prezidenta prohrává na všech frontách a podle 63 procent lidí se Amerika nyní ubírá špatným směrem a Bidenovy výsledky schvaluje jen 41 procent lidí. Na krušné časy Američané zapomněli snad jen při oslavách dvacátého výročí teroristického útoku na „dvojčata“ 11. září, kdy se život jako by zastavil, aby si všichni připomněli ještě větší tragédii než tu současnou.

Tornáda, ohňové léto a povodně

Zatímco lidé dobývají vesmír, příroda nám ukazuje, kdo je tady pánem. Šéf britské Virginie Richard Branson vyhrál pomyslný závod, kdy jeho loď Virgin Galactic dosáhla 11. července vnější hranice zemského povrchu. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se musel 20. července smířit s druhým místem ve své lodi Blue Origin.

Otevřít v galerii (10)
Sir Richard Branson.
Sir Richard Branson.Zdroj: Profimedia

Ani z pohledu přírodních katastrof nebyl rok 2021 shovívavý. Poprvé v historii jsme okusili ničivou sílu tornáda dokonce i u nás, na Moravě. Přestože i tato tragédie, jak je naším zvykem, národ velice semkla, s následky tornáda se lidé potýkají dosud. A nikdy z jejich myslí nezmizí.

Po několika měsících, přesně 13 týdnech, řádění konečně utichla i sopka na Kanárských ostrovech, ale vědci přesto zůstávají obezřetní, jelikož si uvědomují, že se jednalo o největší sopečnou aktivitu za posledních 500 let. Jih Evropy celé léto sužovaly děsivé požáry, které v popel obrátily celé Středozemí a zejména Řecko, Turecko a Itálii, ale nevyhnuly se ani Španělsku a Francii. V listopadu se uskutečnila i klimatická konference v Glasgow, jíž se zúčastnily zástupci téměř dvou stovek zemí světa. Ač se akci Greta Thunbergová vysmála, šéf OSN výsledky setkání za jistý krok vpřed.

Bohužel, v tomto ohledu nejsou příznivější ani předpovědi pro rok 2022, který by podle Baby Vangy a Nostradama měly přírodní katastrofy opět vytrvale bičovat. 

Olympijské hry ve znamení corony versus Expo 2020

Dvěma nejdůležitějšími akcemi roku 2022 byly určitě Olympijské hry v Tokiu a Expo 2020 v Dubaji. Samozřejmě že ani jedna z nich se neobešla – kromě špatného data v názvu - bez přímého vlivu světové pandemie. Olympijské hry bez diváků byly kromě pandemie hrozící přímo v olympijské vesničce od prvního dne zahájení poznamenány i názorovými spory ohledně genderovosti ve sportu. Český tým se potýkal se skandálem a pozitivními sportovci ještě na palubě letadla, ale i přesto byla tato olympiáda nejúspěšnější v české historii. 

Otevřít v galerii (10)
Markéta Vondroušová.
Markéta Vondroušová.Zdroj: ROBERT KLEJCH / CNC Robert Klejch / CNC / Profimedia

A Češi ukázali svou kreativitu a soutěživost i na mezinárodní výstavě Expo 2020, kde oslňuje svět propracovaná a důmyslná expozice pavilonu Spring. Ještě do konce dubna máme všichni možnost se na Expo vypravit.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Rok Buvola u nás

A opusťme svět a vraťme se zase do domácích vod. Byť jsme se i v letošním roce potýkali s jen omezeným turistickým ruchem, neutěšená bytová situace u nás umožnila pronajmout i exkluzivní byty v centru našincům. I když nevíme, na jak dlouho, spousta lidí této možnosti využila. Ač novela stavebního zákona slibuje v této oblasti zlepšení, Česko se potýká s enormním nedostatkem bytů, a to i mimo velká města.

Rozdíly mezi chudými a bohatými se ještě více prohlubují a ekonomické nůžky se otvírají. S koncem roku celou zemi ovlivnily zprávy, že inflace přesáhne již brzy hranici 6 procent a Češi masově skupují dluhopisy ve snaze přijít o co nejméně svých úspor. Nabízí se otázka, kde jsou naše úspory v bezpečí. Jedni sázejí na nemovitosti, kterých je ale nedostatek, jiní na zlato či diamanty, ti nejmodernější zase na kryptoměny. Právě v těch vidí část populace velkou budoucnost a část se jim s rozpaky tvrdošíjně vyhýbá.

Příjemnou zprávou bylo ale takové malé české dobytí Měsíce, a to v podobě dokončení několikaleté noční můry v podobě dálnice mezi dvěma největšími městy Česka – Prahou a Brnem. D1 je hotová, a my se jen, spíše už ze sportu, vsázíme, za jak dlouho se z Prahy do Brna dostaneme…

Otevřít v galerii (10)
Žena s brýlemi s diamanty.
Žena s brýlemi s diamanty.Zdroj: Freepik

Červené momenty pro Buvola

Mezi nejhezčí momenty letošního roku patřily však mnohé kulturní a zábavní akce, jež se i navzdory pandemii uskutečnily. Nejdůležitější z nich byl letní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kdy jsme alespoň na chvíli na pandemii zapomněli a týden prožili v normálním módu. Karlovy Vary oživily mnohé české hvězdy, ale tou největší byl jistě příjezd Johnnyho Deppa, která zanechal v srdcích celé země vřelé pocity.

Užili jsme si i Zlatého slavíka a populární show StarDance či SuperStar, které nám poslední měsíc roku zpříjemnily novými talenty – tanečním nadáním Jana Ciny i hlasem skromného Slováka Adama Pavlovčina.

Módní trendy jsme s LP-Life i letos sledovali na týdnech módy (MBPFW), kdy jsme si připomněli kreativitu, ale i extravaganci některých našich spoluobčanů.

Deset let „Havla“

Listopad a prosinec byly ve znamení Václava Havla a každoročních oslav 17. listopadu, které byly letos poznamenány právě čerstvými výsledky voleb. Zatímco představitelé odcházející vlády se na Národní třídu téměř plížili, nastupující vláda hrdě hovořila na místech pro naši zemi tak důležitých. Jen pár dní před Vánocemi jsme si připomněli i významných deset let od odchodu prezidenta lidských srdcí, Václava Havla. Poslední předvánoční víkend patřil jemu, a to jak na našich televizních obrazovkách, tak venku, mezi lidmi.

Otevřít v galerii (10)
Václav Havel 17. listopadu 1989
Václav Havel 17. listopadu 1989 Zdroj: AFP PHOTO LUBOMIR KOTEK / Profimedia

Zvučná jména, která už naživo nezaznějí

Svou životní pouť vloni ukončilo několik velmi známých osobností, s nimiž jsme se loučili velmi těžko. Opustila nás naše Popelka a nejkrásnější česká herečka, Libuška Šafránková, i hudebník Ladislav Štaidl. Odešel i nejbohatší Čech, miliardář Petr Kellner, skromný a nenápadný muž, jehož život skončil pádem vrtulníku a zůstalo po něm několikamiliardové impérium. Opustil nás přímo po představení skvělý Milan Lasica. A v listopadu odešel i Miro Žbirka, Čechoslovák, který po mnoho desetiletí dával české muzice světový formát. Opustila nás královna šansonu Hana Hegerová i skvělá herečka Hana Maciuchová, odešel František Nedvěd, jehož písničky k táboráku mnohé z nás odchovaly. Komu se ale povedlo samozřejmě rozdmýchat vlny šoubyznysu i bez fyzické přítomnosti, byl opět Karel Gott, o němž letos vyšla dlouho očekávána kniha.

Svět se rozloučil s velkou pompou idolem žen Jean-Paulem Belmondem i bubeníkem Rolling Stones, Charliem Wattsem.

Kulaté narozeniny ale naopak oslavily kultovní české herečky Iva Janžurová (80) a Jiřina Bohdalová (90), která se i navzdory devadesátce ujala moderování silvestrovské show na české televizi. Pokud bude Jiřina Bohdalová stejně vitální jako britská královna, která letos oslavila pětadevadesátiny, pak se na její silvestrovské programy ještě můžeme několik let těšit.

Otevřít v galerii (10)
Iva Janžurová oslavila osmdesátiny.
Iva Janžurová oslavila osmdesátiny.Zdroj: Profimedia

Hvězdné nebe 2021

Stejně jako naše hvězdy, ani americké a hollywoodské celebrity letos nezahálely a zvedaly nás ze židlí svými úspěchy, skandály i oufity. 

Po 18 měsících příprav se stoupenci konečně dočkali labutí písně Daniela Craiga jako agenta 007 ve filmu Není čas zemřít. V Bollywoodu proběhla 8. prosince svatba roku mezi Vickym Kaushalem a Katrinou Kaif. Po neuvěřitelných 14 letech vysílání jsme se konečně rozloučili i s pořadem Protecting Up With The Kardashians. A krásná Kim se kromě toho po sedmi letech vztahu rozloučila i se svým manželem Kanyem Westem a v únoru podala žádost o rozvod. Při jedné z nejsledovanějších televizních událostí posledního desetiletí si princ Harry a Meghan Markleová sedli s Oprah Winfreyovou a poskytli jí rozhovor o svém svatebním obřadu, vztahu, dětech a problémech s duševním zdravím. Kromě toho prozradili, že nejmenovaný člen královské rodiny se ptal, jaký odstín pleti bude mít jejich prvorozený syn Archie, což vyvolalo obrovskou vlnu nevole.

Otevřít v galerii (10)
Ben Affleck a Jennifer Lopez
Ben Affleck a Jennifer LopezZdroj: Profimedia

Naštěstí rok zachránilo, že zase máme Bennifer, jelikož i JLo a Ben Affleck se v loňském roce k sobě zase vrátili.

Jeff Bezos a Richard Branson se v létě dostali na titulní stránky novin, kdy se miliardáři začali předhánět v tom, kdo dřív postaví dům. Titul nejúspěšnějšího muže roku si ale nakonec stejně vysloužil Elon Musk. Pak zaplnila média tragická událost, jež se stala na natáčení filmu Aleca Baldwina Rust, kdy tragicky zahynula kameramanka Halyna Hutchinsová. 17. září byla na Netflixu uvedena první epizoda jihokorejské televizní senzace Squid Game a okamžitě se stala jedním z největších momentů populární kultury tohoto roku.

Úspěchy v šestiletých cyklech?

Konec listopadu nepochybně prozářil i koncert Adele, která se pochlubila nejen novým přítelem, ale i novým albem, které spatřilo světlo světa v komorní atmosféře přenášené do všech koutů naší planety. Na její skvělé album jsme museli čekat šest let. Ukončeme naše vzpomínání na rok 2021 tím, že doufejme, že na lepší časy bez roušek nebudeme muset čekat stejně dlouho! 

Rok 2022 bude i podle slov největších věštců velmi náročný a plný práce, dokonce by se měla i zvýšit rychlost světla a změnit postavení planet. Buďme připraveni.

Přejeme Vám za LP-Life krásný nový rok se třemi dvojkami! Ať je číslo dva a jeho párovost osudová. V tom dobrém.

Zdroje: iDnes, novinky, Česká televize, chinahightlights, Seznam, Český rozhlas, Huffington Post

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze